رشته های بدون کنکور

کنکور سراسری سال 99 در تاریخ 30 و 31 مرداد ماه سال جاری برگزار می شود و طبق رسم هر ساله در کنار دفترچه های با آزمون و کد رشته هایی که نیاز به سنجش و ارزیابی رتبه و درصدی در آزمون سراسری دارد ، کد رشته محل هایی هم منتشر می شود که نیازی به سنجش و ارزیابی آزمون سراسری ندارد . این رشته ها با عنوان رشته های بدون کنکور و صرفا سوابق تحصیلی  اعلام می شود .

نحوه انتخاب رشته در رشته های صرفا سوابق تحصیلی چگونه است ؟

کد رشته محل های انتخابی در رشته های بدون کنکور شامل رشته های تجربی ، ریاضی ، انسانی ، زبان و هنر می باشد که جدا از نوع دیپلمی که دارید می توانید در یکی از گروه های آموزشی شرکت کنید اما صرفا در رشته های ریاضی و تجربی و انسانی یک حق انتخاب دارید . بگذارید با یک مثال برایتان موضوع را روشن کنم.

فرض کنیم شما دارای دیپلم تجربی هستید و قصد دارید در رشته محل های دانشگاهی رشته ریاضی در دانشگاه تحصیل نمایید این کار برای شما امکان پذیر است اما دیگر در کد رشته محل های تجربی و انسانی نمی توانید انتخاب رشته انجام دهید . اما شرایط برای رشته های هنر و زبان مثل کد رشته محل های با آزمون است یعنی در کنار انتخاب رشته در کد رشته محل تجربی یا انسانی یا ریاضی می توانید در هنر و زبان هم انتخاب رشته داشته باشید.

رشته های مشترک مثل حسابداری و مدیریت و روانشناسی چگونه انتخاب می شوند ؟

برخی از رشته ها با عنوان رشته های مشترک شناخته شده اند که هر سه گروه داوطلبان ریاضی و تجربی و انسانی می توانند در کنکور سراسری با آزمون آنها را در فرم انتخاب رشته خود وارد نمایند که این رشته های پرطرفدار شامل مدیریت با انواع گرایش های آن ، روانشناسی ، حسابداری می باشد اما نحوه انتخاب آنها در کد رشته محل های بدون آزمون کاملا متفاوت است و زیر گروه رشته انسانی محسوب می شود و اگر قصد انتخاب آنها را دارید باید در کد رشته محل انسانی ثبت نام نمایید و این موجب می شود که دیگر نتوانید در کد رشته محل های تجربی یا ریاضی انتخابی داشته باشید .

بهترین انتخاب برای رشته های بدون کنکور چگونه است ؟

از آنجایی که دفترچه کد رشته محل هایی که بدون آزمون است قبل از برگزاری آزمون سراسری منتشر می شود و تا پایان انتخاب رشته سراسری ادامه دارد پیشنهاد مجموعه آموزشی ما بر این است که داوطلبان آزمون سراسری صبر نمایند تا نتیجه رتبه و تراز نهایی آنها در آزمون سراسری مشخص شود و سپس به انتخاب رشته بدون آزمون مبادرت ورزند.

اینکار کمک می کند که اگر شما در رشته دیپلم خود در آزمون سراسری رتبه قابل توجهی کسب نکرده باشید بتوانید شانس خود را در سایر رشته های امتحان نمایید . به طور مثال داوطلبان رشته تجربی انتخاب رشته سراسری با آزمون که با توجه به کد رشته های تجربی باید انجام دهند اما رشته های صرفا سوابق تحصیلی این امکان را می دهد که در سایر رشته ها نیز حق انتخاب داشته باشید . برای همین انتخاب رشته صرفا سوابق تحصیلی را همزمان با انتخاب رشته سراسری با آزمون وزیر نظر متخصص و با راهنمایی مشاور انجام دهید.

دوره های رشته های صرفا سوابق تحصیلی به چه شکل است ؟

در سیستم انتخاب رشته به کد رشته محل های شبانه، غیر انتفاعی ، پردیس خودگردان ، روزانه ، پیام نور دوره گفته می شود که در دفترچه انتخاب رشته بدون آزمون سراسری در تمامی این دوره ها کد رشته محل ارائه شده است . که در سال گذشته تعداد بسیاری از کد رشته محل های پر طرفدار از دفترچه با آزمون به دفترچه بدون آزمون منتقل شده بود.

صرفا سوابق تحصیلی و پزشکی و پیراپزشکی؟؟؟؟

متاسفانه رشته های بدون کنکور و صرفا سوابق تحصیلی رشته های پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی و رشته های پیرا پزشکی را ارائه نمی دهد و در رشته تجربی رشته های علوم پایه شامل زیست شناسی ، شیمی ، زمین شناسی و … ارائه شده است .

رشته های بدون کمکور و صرفا با سوابق تحصیلی

زمان انتخاب رشته ، کد رشته های بدون آزمون

زمان انتخاب رشته ، رشته های صرفا سوابق تحصیلی همزمان با انتخاب رشته آزمون سراسری است که در شهریور ماه سال جاری می باشد و متعاقبا زمان آن اعلام می گردد و در مهر ماه سال جاری نتایج انتخاب رشته بر روی سایت سازمان سنجش قابل مشاهد می باشد .

 

شرایط ثبت نام در کد رشته محل های بدون آزمون

  • دارا بودن دیپلم آموزشی نظام جدید 6-3-3 در شاخه های نظری یا فنی و حرفه ای که حداکثر تا تاریخ 31/6/99 اخذ گردد.
  • دارندگان دیپلم نظام قدیم کار و دانش و فنی حرفه ای قادر به انتخاب رشته در این کد رشته ها نمی باشند و با متخلفین برخورد خواهد شد .
  • پذیرش در این کد رشته ها بر اساس معدل کل و معدل نهایی صورت می گیرد پس در زمان ثبت نام الزامی است که این اطلاعات به درستی در سامانه سایت سازمان سنجش آموزش کشور به ادرس اینترنتی sanjesh.org ثبت گردد .
  • هزینه ثبت نام به مبلغ 37000 هزار تومان به صورت اینترنتی و در زمان ثبت نام پرداخت می شود

 

قبولی در دو کد رشته

پس از اعلام نتایج انتخاب رشته آزمون سراسری و رشته های بدون کنکور شما در دو کد رشته محل جداگانه پذیرفته می شوید که بر حسب علاقه وانتخاب خودتان می توانید فقط در یکی از کد رشته محل های پذیرفته شده در دانشگاه ثبت نام نمایید و امکان تحصیل همزمان در دو رشته و جود ندارد .

 

آیا سهمیه در انتخاب رشته بدون کنکور اثر دارد ؟

انتخاب رشته بر اساس رشته های صرفا سوابق تحصیلی مانند انتخاب رشته سراسری شامل سهمیه ها هم می شود و تنها نحوه سنجش آن به جای رتبه و تراز معدل شما می باشد برای همین تمامی سهمیه های مناطق ، ایثارگران و … در این انتخاب رشته نیز تاثیر دارد . و هر دانش آموزی در صف سهمیه خود قرار می گیرد و با معدل خود سنجیده می شود جدول زیر می تواند شما را به خوبی راهنمایی نماید .

ردیف سهمیه منطقه 1 سهمیه منطقه 2 سهمیه منطقه 3 سهمیه ایثارگران سهمیه خانواده شهدا
1 معدل 20 معدل 95/19 معدل 20 معدل 20 معدل 20
2 معدل 20 معدل 95/19 معدل20 معدل 20 معدل 99/19
3 معدل 99/19 معدل 95/19 معدل 98/19 معدل 99/19 ……………….
4 معدل98/19 معدل 94/19 معدل 97/19 ………………. ………………..
5 معدل97/19 معدل 93/19 …………………….. ………………. ……………….
6 معدل97/19 …………… …………………… ………………. ……………….
7 معدل96/19 ………… ………………….. ………………. ……………….

 

تعداد انتخاب ها در انتخاب رشته بدون کنکور چند تا است ؟

برای انتخاب رشته ، رشته های صرفا سوابق تحصیلی 100 کد رشته محل را در فرم اینترنتی سایت سازمان سنجش می توانید وارد نمایید .

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. شما میتوانید سوالات خود را با ما در میان بگذارید تا مشاوران ما در کوتاه ترین زمان ممکن به شما پاسخ دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *