انتخاب رشته رشته های بدون کنکور

رشته های بدون کنکور

کنکور سراسری سال 99 در تاریخ 30 و 31 مرداد ماه سال جاری برگزار می شود و طبق رسم هر ساله در کنار دفترچه های با آزمون و کد رشته هایی که نیاز به سنجش و ارزیابی رتبه و درصدی در آزمون سراسری دارد ، کد رشته محل هایی هم منتشر می شود که نیازی به سنجش و ارزیابی آزمون سراسری ندارد . این رشته ها با عنوان رشته های بدون کنکور و صرفا سوابق تحصیلی  اعلام می شود .

سازمان سنجش در سال 98 و 99 دفترچه های جداگانه ای برای رشته های بدون کنکور ارائه داده است تا قبل از این موضوع یعنی از سال 97 به قبل رشته های بدون کنکور در دفترچه اصلی انتخاب رشته سازمان سنجش پس از اعلام نهایی رتبه ها ارائه می شد و همه رشته های روزانه و شبانه و غیر انتفاعی و پیام نور و پردیس خودگردان و بدون کنکور در فرم 150 تایی انتخاب رشته اعلام می شد اما در دوسال اخیر و با تغییر نظام آموزشی و تبدیل آن به نظام آموزشی 6-3-3 دفترچه های بدون آزمون به صورت جداگانه ارائه می شود که هم دانشگاه های سراسری و هم دانشگاه آزاد به صورت جداگانه تعدادی کد رشته را ارائه می دهند که می توانید فقط با معدل خود آن ها را انتخاب نمایید . و انتخاب رشته این رشته ها نیز جداگانه است.

نحوه انتخاب رشته در رشته های صرفا سوابق تحصیلی چگونه است ؟

کد رشته محل های انتخابی در رشته های بدون کنکور شامل رشته های تجربی ، ریاضی ، انسانی ، زبان و هنر می باشد که جدا از نوع دیپلمی که دارید می توانید در یکی از گروه های آموزشی شرکت کنید اما صرفا در رشته های ریاضی و تجربی و انسانی یک حق انتخاب دارید . بگذارید با یک مثال برایتان موضوع را روشن کنم.

فرض کنیم شما دارای دیپلم تجربی هستید و قصد دارید در رشته محل های دانشگاهی رشته ریاضی در دانشگاه تحصیل نمایید این کار برای شما امکان پذیر است اما دیگر در کد رشته محل های تجربی و انسانی نمی توانید انتخاب رشته انجام دهید . اما شرایط برای رشته های هنر و زبان مثل کد رشته محل های با آزمون است یعنی در کنار انتخاب رشته در کد رشته محل تجربی یا انسانی یا ریاضی می توانید در هنر و زبان هم انتخاب رشته داشته باشید.

نحوه انتخاب رشته بدون کنکور ( صرفا سوابق تحصیلی ) دانشگاه سراسری :

 دانشگاه های سراسری که شامل کد رشته های روزانه ، شبانه ، پردیس خود گردان ، غیر انتفاعی و پیام نور است که بیشتر کد رشته های پر طرفدار در دانشگاه غیر انتفاعی . پیام نور ارائه شده است .

انتخاب رشته رشته های بدون کنکور

آیا مدرک دانشگاه پیام نور معتبر است ؟

برخلاف تصور خیلی از داوطلبان آزمون سراسری که نسبت به دانشگاه پیام نور دید مثبتی ندارند جا دارد که از همین جا اعلام بکنم که دانشگاه پیام نور به دلیل هماهنگی در منابع آموزشی و امتحانات پایانی بسیار معتبر است و حتی برای دریافت بورسیه و مهاجرت بسیار مدرک معتبری دارد .

انتخاب رشته بدون کنکور در کد رشته های آزمون سراسری شامل انتخاب 100 کد رشته محل از رشته های ارائه شده در دفترچه منتشر شده از سوی سازمان سنجش است که نکته حائز اهمیت آن در این است که می توان از تمامی رشته ها این انتخاب رشته را انجام داد یعنی داوطلب رشته تجربی می تواند از زیر گروه های رشته انسانی و ریاضی و هنر و زبان نیز انتخاب رشته را در همان فرم 100 تایی انجام دهد .

 

مهلت زمان انتخاب رشته دانشگاه سراسری بر مبنای رشته های بدون کنکور 

تاریخ نهایی مهلت ثبت نام و انتخاب رشته ، رشته های بدون آزمون دانشگاه سراسری از سوی سازمان سنجش تا تاریخ 7مهر ماه سال جاری تمدید شده است که هر داوطلب یک مرتبه می تواند با استفاده از  معدل خود با خرید یک کارت اعتباری 37 هزار تومانی نسبت به وارد کردن کد رشته های انتخابی خود اقدام نماید .

ثبت نام و ورود انتخاب های شما تنها از سایت رسمی سازمان سنجش به آدرس www.sanjesh.org امکان پذیر است .

 

نحوه انتخاب رشته بدون کنکور ( صرفا سوابق تحصیلی ) دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاه آزاد نیز مانند دانشگاه سراسری در دو سال اخیر و همزمان با ورود نظام آموزشی جدید  دفترچه های بدون آزمون را ارائه می کند که بسیار کد رشته های پر طرفداری دارد برای همین مبنا در ادامه نحوه دقیق و کامل انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی را برای داوطلبان کنکور سراسری 99 توضیح می دهیم .

انتخاب رشته دانشگاه آزاد به شما حق انتخاب از 20 کد رشته از تنها یک زیر گروه آموزشی را می دهد یعنی شما می توانید با خرید یک کارت اعتباری به مبلغ  53 هزار تومان تنها از یک زیر گروه یا انسانی یا تجربی یا ریاضی انتخاب رشته کنید اما نکته حائز اهمیت در این است که اگر شما یک انتخاب رشته را در زیر گروه تجربی انجام دادید حال می توانید در یک فرم جداگانه 20 تایی  و با خرید یک کارت اعتباری دیگر در زیر گروه دیگری نیز انتخاب رشته نمایید یعنی هر داوطلب می تواند 5 کارت اعتباری و 5 انتخاب رشته در نظام آموزشی تمام وقت داشته باشد .

نظام آموزشی تمام وقت و نظام آموزشی پاره وقت چیست ؟

در دانشگاه آزاد دو نظام آموزشی برای تحصیل در دوره کارشناسی وجود دارد که نظام آموزشی تمام وقت همانند دانشگاه سراسری است و دانشجو باید در ساعات مشخص در کلاس درس حضور یابد و طول مدت تحصیل در رشته خود تنها 4 سال است اما نظام آموزشی پاره وقت برای افراد شاغل طراحی شده است که اجازه می دهد این افراد بتوانند در مدت زمان 8 سال مدرک کارشناسی خود را دریافت نمایند و کلاس های آن معمولا آخر هفته ها تشکیل می شود اما اگر تعداد دانشجویان این کلاس ها به حد نصاب نرسد کلاس های آنها با دانشجویان تمام وقت به صورت یک جا برگزار می شود  .

اما نکته مهم در این است که نظام آموزشی پاره وقت می تواند به صورت عادی یعنی 4 ساله هم به اتمام برسد و این کاملا بستگی به دانشجو دارد . برای همین توصیه ما این است که حتما در کد رشته ، محل های ارائه شده این نظام آموزشی هم انتخاب رشته خود را انجام دهید .

انتخاب رشته در نظام آموزشی پاره وقت به چه صورت است ؟

انتخاب رشته دانشگاه آزاد در نظام آموزشی پاره وقت در یک فرم جداگانه 10 تایی صورت می گیرد که برای ثبت نام این کد رشته ها نیز باید کارت سریال 53 هزار تومانی خریداری نمایید و نظام پاره وقت نیز مانند تمام وقت می تواند در همه زیر گروه ها در فرم های جداگانه باشد .

انتخاب رشته رشته های بدون کنکور

ثبت نام انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی به چه صورت است ؟

برای وارد کردن انتخاب های نهایی خود در دانشگاه آزاد و دریافت کد رهگیری باید به سایت رسمی دانشگاه آزاد مراجعه نمایید و با خرید کارت اعتباری برای ثبت نام خود اقدام نمایید.

 

 

 

 

رشته های مشترک مثل حسابداری و مدیریت و روانشناسی چگونه انتخاب می شوند ؟

برخی از رشته ها با عنوان رشته های مشترک شناخته شده اند که هر سه گروه داوطلبان ریاضی و تجربی و انسانی می توانند در کنکور سراسری با آزمون آنها را در فرم انتخاب رشته خود وارد نمایند که این رشته های پرطرفدار شامل مدیریت با انواع گرایش های آن ، روانشناسی ، حسابداری می باشد اما نحوه انتخاب آنها در کد رشته محل های بدون آزمون کاملا متفاوت است و زیر گروه رشته انسانی محسوب می شود و اگر قصد انتخاب آنها را دارید باید در کد رشته محل انسانی ثبت نام نمایید و این موجب می شود که دیگر نتوانید در کد رشته محل های تجربی یا ریاضی انتخابی داشته باشید .

بهترین انتخاب برای رشته های بدون کنکور چگونه است ؟

از آنجایی که دفترچه کد رشته محل هایی که بدون آزمون است قبل از برگزاری آزمون سراسری منتشر می شود و تا پایان انتخاب رشته سراسری ادامه دارد پیشنهاد مجموعه آموزشی ما بر این است که داوطلبان آزمون سراسری صبر نمایند تا نتیجه رتبه و تراز نهایی آنها در آزمون سراسری مشخص شود و سپس به انتخاب رشته بدون آزمون مبادرت ورزند.

اینکار کمک می کند که اگر شما در رشته دیپلم خود در آزمون سراسری رتبه قابل توجهی کسب نکرده باشید بتوانید شانس خود را در سایر رشته های امتحان نمایید . به طور مثال داوطلبان رشته تجربی انتخاب رشته سراسری با آزمون که با توجه به کد رشته های تجربی باید انجام دهند اما رشته های صرفا سوابق تحصیلی این امکان را می دهد که در سایر رشته ها نیز حق انتخاب داشته باشید . برای همین انتخاب رشته صرفا سوابق تحصیلی را همزمان با انتخاب رشته سراسری با آزمون وزیر نظر متخصص و با راهنمایی مشاور انجام دهید.

 

بیشتر بخوانید: بهترین مشاور انتخاب رشته در تهران کیست؟

 

صرفا سوابق تحصیلی و پزشکی و پیراپزشکی؟؟؟؟

متاسفانه رشته های بدون کنکور و صرفا سوابق تحصیلی رشته های پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی و رشته های پیرا پزشکی را ارائه نمی دهد و در رشته تجربی رشته های علوم پایه شامل زیست شناسی ، شیمی ، زمین شناسی و … ارائه شده است .

رشته های بدون کمکور و صرفا با سوابق تحصیلی

 

قبولی در دو کد رشته

پس از اعلام نتایج انتخاب رشته آزمون سراسری و رشته های بدون کنکور شما در دو کد رشته محل جداگانه پذیرفته می شوید که بر حسب علاقه وانتخاب خودتان می توانید فقط در یکی از کد رشته محل های پذیرفته شده در دانشگاه ثبت نام نمایید و امکان تحصیل همزمان در دو رشته و جود ندارد .

آیا سهمیه در انتخاب رشته بدون کنکور اثر دارد ؟

انتخاب رشته بر اساس رشته های صرفا سوابق تحصیلی مانند انتخاب رشته سراسری شامل سهمیه ها هم می شود و تنها نحوه سنجش آن به جای رتبه و تراز معدل شما می باشد برای همین تمامی سهمیه های مناطق ، ایثارگران و … در این انتخاب رشته نیز تاثیر دارد . و هر دانش آموزی در صف سهمیه خود قرار می گیرد و با معدل خود سنجیده می شود جدول زیر می تواند شما را به خوبی راهنمایی نماید .

ردیف سهمیه منطقه 1 سهمیه منطقه 2 سهمیه منطقه 3 سهمیه ایثارگران سهمیه خانواده شهدا
1 معدل 20 معدل 95/19 معدل 20 معدل 20 معدل 20
2 معدل 20 معدل 95/19 معدل20 معدل 20 معدل 99/19
3 معدل 99/19 معدل 95/19 معدل 98/19 معدل 99/19 ……………….
4 معدل98/19 معدل 94/19 معدل 97/19 ………………. ………………..
5 معدل97/19 معدل 93/19 …………………….. ………………. ……………….
6 معدل97/19 …………… …………………… ………………. ……………….
7 معدل96/19 ………… ………………….. ………………. ……………….

 

چگونه برای انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد اقدام نماییم ؟

گروه آموزشی پرتوی با 12 سال سابقه مفید در امر مشاوره و انتخاب رشته برای انتخاب رشته بدون کنکور از داوطلبان آزمون سراسری 99 ثبت نام به عمل می آورد .

 

با ثبت نام در گروه آموزشی پرتوی خدمات زیر را برای انتخاب رشته بدون آزمون خود دریافت می نمایید :

 • جلسه مشاوره آنالیز شخصیتی برای شناخت ویژگی های شخصیتی شما
 • برگزاری تنها آزمون معتبر شخصیت شناسی در زمینه انتخاب رشته توسط روانشناس
 • تحلیل آزمون روانشناسی در جلسه با شما و با اولیا
 • معرفی تمامی رشته های دانشگاهی برای شناخت بیشتر و انتخاب رشته بهتر
 • برگزار جلسه 1 انتخاب رشته برای ماتریس بندی رشته ها
 • برگزاری جلسه 2 انتخاب رشته برای نهایی کردن انتخاب ها
 • برگزاری جلسه نهایی انتخاب رشته برای تایید و امضای نهایی آقای پرتوی

چرا گروه آموزشی پرتوی را برای انتخاب رشته انتخاب کنیم ؟

 • تجربه کافی و موفق در زمینه انتخاب رشته
 • بالاترین میزان رضایت داوطلبان در سال های گذشته ( طبق آمار رضایت 97% داوطلبان انتخاب رشته )
 • تنها مرکز آموزشی در ایران با تالیف 3 جلد کتاب در زمینه رشته های دانشگاهی
 • تضمین کیفیت
 • انتخاب رشته توسط خود شخص آقای پرتوی نه دانشجویان و افراد تازه کار
 • هزینه مناسب
 • ادامه داشتن انتخاب رشته تا زمانی که شما رضایت 100 درصدی داشته باشید
 • تنها تعداد محدودی را برای انتخاب رشته می پذیرند تا دقت کار بالا برود
 • هزینه در انتهای کار از شما دریافت می شود .
 • پس همین الان تماس بگیرید وثبت نام کنید.

معرفی رشته ریاضی

 

تنها هدف ما رضایت و موفقیت شما است.

برای ثبت نام با شماره های 22141820-22142018- 09207278684 تماس حاصل نمایید

ظرفیت محدود

امتیاز دهی از راست به چپ است.❤️
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.