انتخاب رشته زبان

انتخاب رشته یکی از حساس ترین اقداماتی است که شما پس از کنکور باید انجام دهید. همان طور که میدانید کنکور سراسری زبان های خارجه در روز شنبه 1 شهریور ماه 99 برگزار شد . نتایج اولیه کنکور در 29 شهریور اعلام شد و الان زمان انتخاب رشته زبان فررسیده است. این امر را جدی بگیرید و قبل از انتخاب رشته کنکور حتما اطلاعات کافی پیدا کنید . همراه ما باشید تا در مورد جزئیات انتخاب رشته زبان با شما صحبت کنیم.

نحوه انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی

انتخاب رشته زبان در دو دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد به صورت جداگانه صورت میگیرد و شما برای انتخاب رشته این دو باید وارد دو سایت مجرا شوید. شما باید قبل از این که شروع به انتخاب رشته بکنید در یک مرکز انتخاب رشته معتبر ، تمامی کد رشته های خود را بررسی کنید . یک انتخاب رشته خوب میتواند آینده شما را تغییر دهد.

انتخاب رشته دانشگاه سراسری

در بین دانشگاه های سراسری ،  تنها دوره روزانه به صورت رایگان است و در دوره های دیگری مانند شبانه ، پردیس و پیام نور شما باید هزینه را پرداخت کنید . پس قبل از این که شروع به انتخاب رشته کنید به صورت کامل در مورد هریک از دانشگاه ها  اطلاعات کافی بدست آورید.

شما در انتخاب رشته زبان دانشگاه سراسری میتوانید 150 کد رشته را انتخاب کنید که این کار با توجه به تخصصی بودن و وقت گیر بودنش نیازمند بهترین مشاور انتخاب رشته است.

 

بیشتر بخوانید : تحلیل کارنامه کنکور سراسری

 

انتخاب رشته زبان دانشگاه آزاد

میتوان گفت انتخاب رشته زبان دانشگاه آزاد از انتخاب رشته زبان سراسری، ساده تر است چرا که  تعداد کد رشته های آن کمتر است و هم اینکه تعداد انتخاب های آن محدود است  زیرا شما فقط میتوانید 20 انتخاب داشته باشید شما برای انتخاب رشته این دانشگاه باید به سایت azmoon.iau.ac.ir مراجعه نمایند و کد رشته های خود را وارد کنید.

به نکات زیر در مورد انتخاب رشته زبان دانشگاه آزاد توجه کنید.

1-انتخاب رشته با آزمون زبان دانشگاه آزاد محدود به 20 انتخاب است.

2- انتخاب رشته زبان و با آزمون دانشگاه آزاد نیز باید براساس علاقه مندی اولویت بندی شود.

3-شما فقط و فقط حق انتخاب رشته کد رشته هایی را دارید که در کنکور آن شرکت کرده اید، یعنی حق ندارید کد رشته های با آزمون رشته های دیگر را نیز انتخاب کنید.

انتخاب رشته سراسری زبان

زیرگروه های انتخاب رشته زبان

مجموعه رشته های زیر گروه 1 زبان های خارجی:

آموزش زبان انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی، زبان و ادبیات انگلیسی

مجموعه رشته های زیر گروه 2 زبان های خارجی:

زبان آلمانی، مترجمی زبان آلمانی

مجموعه رشته های زیر گروه 3 زبان های خارجی:

زبان فرانسه گرایش ادبی، زبان فرانسه گرایش مترجمی

مجموعه رشته های زیر گروه 4 زبان های خارجی:

زبان ایتالیایی، زبان اسپانیایی، زبان روسی، زبان ژاپنی، زبان و ادبیات ترکی استانبولی، زبان و ادبیات اردو، زبان چینی

 

بیشتر بخوانید : چگونه انتخاب رشته کنیم ؟

 

درس‌های‌ رشته زبان انگلیسی در طول‌ تحصیل:

دروس‌ مشترک‌ در‌ گرایش‌های‌ زبان‌ انگلیسی‌:

خواندن‌ و درک‌ مفاهیم‌، دستور و نگارش‌ ، گفت‌ و شنود آزمایشگاه‌، متون‌ یادگیری‌ زبان‌، نگارش‌ پیشرفته‌، ترجمه‌ متون‌ ساده‌، اصول‌ و روش‌ ترجمه‌، کاربردهای‌ اصطلاحات‌ و تعبیرات‌ در ترجمه‌، آواشناسی‌ انگلیسی‌، درآمدی‌ بر ادبیات‌ انگلیسی‌، خواندن‌ متون‌ مطبوعاتی‌، نمونه‌های‌ نثر ساده‌، بیان‌ شفاهی‌ داستان‌، نامه‌نگاری‌ انگلیسی‌، مقاله‌نویسی‌، بررسی‌ آثار ترجمه‌شده‌ اسلامی‌، اصول‌ و روش‌ تحقیق‌، آزمون‌سازی‌ زبان‌، روش‌ تدریس‌.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ زبان‌ و ادبیات‌ انگلیسی‌:

کلیات‌ زبان‌شناسی‌، زبان‌ دوم‌ (فرانسه‌ یا آلمانی‌)، داستان‌ کوتاه‌، سیری‌ در تاریخ‌ ادبیات‌ انگلیسی‌، فنون‌ و صناعات‌ ادبی‌، ترجمه‌ متون‌ ادبی‌، نمایشنامه‌، شعر انگلیسی‌، آشنایی‌ با رمان‌، اصول‌ و روش‌ نقد ادبی‌، مکتب‌های‌ ادبی‌، متون‌ برگزیده‌ نثر ادبی‌.

گرایش‌ مترجمی‌ زبان‌ انگلیسی‌:

هر کشوری‌ برای‌ ارتباط‌ سیاسی‌، اجتماعی‌، اقتصادی‌، علمی‌، فرهنگی‌ و حتی‌ مذهبی‌ با کشورهای‌ دیگر نیاز به‌ مترجمانی‌ قدرتمند و متبحر دارد. دروس‌ گرایش‌ مترجمی‌ زبان‌ انگلیسی‌ به‌ سه‌ بخش‌ دروس‌ عمومی‌، تخصصی‌ پایه‌ و تخصصی‌ اصلی‌ تقسیم‌ می‌شود که‌ دروس‌ عمومی‌ و تخصصی‌ پایه‌ بین‌ دو گرایش‌ زبان‌ و ادبیات‌ انگلیسی‌ و مترجمی‌ زبان‌ انگلیسی‌ مشترک‌ است‌ و دروس‌ تخصصی‌ اصلی‌ مجزا می‌باشد؛ یعنی‌ دانشجویان‌ گرایش‌ مترجمی‌ در این‌ بخش‌، انواع‌ دروس‌ ترجمه‌ مثل‌ ترجمه‌ انفرادی‌، ترجمه‌ پیشرفته‌، ترجمه‌ متون‌ ادبی‌ و اصول‌ و روش‌ ترجمه‌ را می‌گذرانند و دانشجویان‌ زبان‌ و ادبیات‌ انگلیسی‌ شعر، ادبیات‌ نمایشی‌، رمان‌ و تاریخ‌ ادبیات‌ انگلیسی‌ را مطالعه‌ می‌کنند.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ مترجمی‌ زبان‌ انگلیسی‌:

ساخت‌ زبان‌ فارسی‌، آشنایی‌ با ادبیات‌ معاصر ایران‌، نگارش‌ فارسی‌، واژه‌شناسی‌، ترجمه‌ پیشرفته‌، ترجمه‌ متون‌ اقتصادی‌، ترجمه‌ متون‌ علوم‌انسانی‌ (جامعه‌شناسی‌، تعلیم‌ و تربیت‌، روانشناسی‌ و حقوق‌)، ترجمه‌ متون‌ سیاسی‌، ترجمه‌ مکاتبات‌ و اسناد زبان‌ دوم‌، ترجمه‌ متون‌ مطبوعاتی‌ زبان‌ دوم‌، ترجمه‌ شفاهی‌، ترجمه‌ نوار و فیلم‌، بررسی‌ مقابله‌ای‌ ساخت‌ جمله‌، اصول‌ و مبانی‌ نظری‌، ترجمه‌ متون‌ ادبی‌.

انتخاب رشته زبان

توانایی‌های‌ لازم‌ رشته زبان انگلیسی  :

کسانی که یخواهند وارد اسن رشته شوند باید بدانن که دیگر خبری از آموزش ابتدایی نیست و در دانشگاه به صورت حرفه ای تر آموزش خواهند دید و با اصول‌ و روش‌ ترجمه‌ و زبان‌شناسی‌ یا ادبیات‌ انگلیسی‌ آشنا میشوند. دانشجویی که قصد دارد مترجم شود باید حتما حتما به زبان فارسی تسلط کافی داشته باشد چون‌ ترجمه‌ از هر زبانی‌ به‌ زبان‌ فارسی‌ علاوه‌ بر مهارت‌ در زبان‌ انگلیسی‌ به‌ مهارت‌ بیشتری‌ در زبان‌ و نگارش‌ فارسی‌ نیاز دارد.

بهترین مشاور انتخاب رشته زبان

همان طور که بار ها هم در مقاله اشاره شد انتخاب رشته زبان کاری حساس است و شما نباید آن را به دست هر فردی بسپارید چرا که شما چند سال زحمت کشیدید و نتیجه زحمات شما به یک انتخاب رشته اصولی وابسته است . به همین دلیل پیشنهاد میکنم حتما قبل زا شروع فرایند انتخاب رشته با گروه آموزشی دکتر پرتوی تماس بگیرید و مشاوره دریافت کنید .

تماس با ما

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.
09901981355 – 44271916 – 22142018 – 22141820