انتخاب رشته مهم ترین دغدغه دانش آموزان و اولیای آنها در دوران تحصیل دانش آموزان است.

انتخاب رشته پلی میان دوره دوم دبیرستان و دانشگاه است و کوچکترین اشتباهی در انتخاب رشته می تواند سرنوشت یک فرد را کاملا تغییر دهد و حتی اگر ناراضی باشد و تصمیم به تغییر رشته خودش بگیرد هزینه زمانی بسیاری را پرداخت کرده است؛ پس مهم است که بدانیم:


 • انتخاب رشته چیست ؟
 • بهترین روش انتخاب رشته چگونه است ؟
 • چند نوع انتخاب رشته داریم ؟
 • انواع گزینش ها در انتخاب رشته چیست ؟
 • سهمیه های انتخاب رشته چگونه است ؟
 • در انتخاب رشته چیدمان رشته ها بر چه اساسی صورت می گیرد ؟
 • بهترین مجموعه برای انتخاب رشته کجا است ؟
 • هزینه های انتخاب رشته چگونه است ؟
 • انتخاب رشته دانشگاه آزاد چگونه است ؟

و هزاران هزار سوال دیگر که در این مطلب به صورت مفصل در رابطه با آن توضیح خواهیم داد تا هر آنچه داوطلبان برای انتخاب رشته خود به آن نیاز دارند را تحت پوشش قرار دهد.

انتخاب رشته چیست؟

بعد از پایان کنکور سراسری و اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری نوبت به انتخاب رشته میرسد؛ هر ساله داوطلبانی که نمره تراز آنها در محدود مجاز ظرفیت های دانشگاهی قرار گرفته است می توانند بر اساس دفتر چه راهنمای شماره 2 سازمان سنجش از میان کد رشته محل های اعلام شده در فرم 150 تایی انتخاب رشته اقدام به چیدمان رشته ها و انتخاب رشته نمایند . که تنها در یک کد رشته محل به داوطلب امکان قبولی می دهد.

انتخاب رشته

انتخاب رشته کنکور سراسری

برخلاف آزمون سراسری که سوالات دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد در قالب یک کنکور برگزار می شود اما انتخاب رشته کنکور سراسری از انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی جدا است . انتخاب رشته سراسری معمولا 30 الی 40 روز بعد از برگزاری کنکور می باشد که به دنبال اعلام نتایج اولیه سازمان سنجش و منتشر شدن دفترچه انتخاب رشته شماره 2 کنکور سراسری است . همچنین حدودا بلافاصه بعد از اتمام زمان انتخاب رشته سراسری که بین 5الی 7 روز زمان دارد انتخاب رشته دانشگاه آزاد آغاز می شود که دفترچه انتخاب رشته آن و کد رشته های ارائه شده آن کاملا متفاوت است .

انتخاب رشته

چگونه انتخاب رشته کنیم؟

انتخاب رشته

بعد از برگزاری کنکور تا زمان اعلام نتایج و بعد از ان دغدغه دانش آموزان و وخانواده های آنان در این است که چگونه یک انتخاب رشته خوب داشته باشند و اصلا یک انتخاب رشته خوب چه ویژگی هایی دارد . بر چه مبنایی صورت می گیرد ؟

انتخاب رشته باید به گونه ای باشد که بعد از گذشته سال ها موجب پشیمانی نشود افرادی که در مقطع لیسانس یا کارشناسی ارشد تصمیم به تغییر رشته تحصیلی خود می گیرند یا در زمینه تحصیل خود مشغول به کار نمی شوند مسلما از انتخاب رشته خود رضایت نداشتند و تصورات انها با واقعیت هماهنگ نبوده است پس انتخاب رشته صحیح واصولی انتخاب رشته ای است که بر اساس 2 ویژگی بسیار بسیار مهم دانش آموز انجام پذیرد:

 1. علاقه
 2. استعداد

علاقه و رغبت

متاسفانه انتخاب رشته بر اساس رتبه و یا شانس قبولی اشتباه ترین حالت برای انتخاب رشته می باشد نه تنها در این زمینه، بلکه در هر زمینه دیگری اگر بعد علاقه وسط نباشد انگیزه ای برای پیشرفت وجود ندارد پس در وهله اول مهم است که دانش اموز علاقه ثابت شده ای به آن رشته مورد نظر خود داشته باشد بسیار زیاد هستند افرادی که در جلسه انتخاب رشته بر اساس نظر خانواده و دوستان یا رقابت با اعضای فامیل یا از روی اجبار به انتخاب رشته مبادرت می ورزند، اما این کار به جز پشیمانی سودی ندارد؛ مهم ترین بعد در انتخاب رشته بعد علاقه ثابت است .

علاقه ثابت چیست؟

علاقه ثابت یعنی در گذر زمان و با افزایش سن و کسب اطلاعات بیشتر در زمان های دور نظر شما به رشته مورد نظر خودتان تغییر نکند؛ علاقه ثابت یعنی علاقه پایدار که از ناخودآگاه فرد بر می خیزد؛ زمانی که انتخاب شما به صورت احساسی نباشد و واقعا به یک موضوعی از ضمیر ناخود آگاه خود علاقه داشته باشید مسلما به یکی از موفق ترین افراد در زمینه تحصیلی و کاری خود تبدیل می شوید. علاقه ناخود اگاه را از روی تست های شخصیت شناسی روانشناسانه می توان تشخیص داد .

آیتم دیگری که در انتخاب رشته تاثیر گذار است عدم توجه به بازار کار رشته است؛ یادتان باشد که بازار کار را شما می سازید اگر علاقه کافی داشته باشید انگیزه درونی هم برای ادامه دادن و پیشرفت وجود دارد برای همین موضوع انتخاب رشته بر اساس بازار کار اصلا اصولی نیست مخصوصا که ممکن است که رشته ای که الان انتخاب می کنید و بازار کار خوبی دارد بعد از فارغ التحصیلی شما دیگر آن رونق کسب و کاری را از دست بدهد برای همین حتما در زمان انتخاب رشته به این موضوع مهم توجه داشته باشید و مبنای انتخاب رشته خود را بر اساس بازار کار نچینید.

استعداد و توانایی ها

آیتم بعدی در انتخاب رشته اصولی کنکور سراسری استعداد و توانایی است؛ آیا رشته ای که انتخاب می کنید در سطح توانایی های فردی و گروهی شما می باشد؟ آیا می توانید از عهده فعالیت های رشته مورد نظر خود بر بیایید؟ علاقه مهم ترین بعد است اما تنها علاقه کافی نیست! اگر علاقه باشد اما فرد استعداد کافی نداشته باشد کم کم سرخورده می شود، انگیزه و علاقه خود را هم از دست می دهد؛ پس مهم است که در زمان انتخاب رشته کنکور حتما به توانایی و استعداد های فرد در زمینه رشته مورد نظر هم توجه شود .

چگونه علاقه و استعداد خود را بسنجیم؟

2آیتم علاقه و استعداد اگر به خوبی مشخص شود بخش عظیمی از انتخاب رشته شما مشخص شده است برای همین باید اولین قدم خود را محکم بردارید برای همین بهتر است بعد علاقه و استعداد به صورت علمی سنجیده شود برای اینکار انجام تست های روانشناسی معتبر در این زمینه بسیار مهم است که توسط فرد متخصص روانشناسی هم انجام پذیرد

پیشنهاد ما به شما در قدم اول انتخاب رشته اجرای تست های معتبر روانشناسی توسط روانشناس است تا به صورت کامل و اصولی بتوانید خود ویژگی های شخصیتی خود را شناسایی نمایید . برای انجام تست های معتبر روانشناسی به صورت انلاین و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه این تست ها و نحوه اجرای انها و کاربرد این تست های روانشناسی در انتخاب رشته روی لینک زیر کلیلک نمایید .

انتخاب رشته

آزمون های علاقه و استعداد تحصیلی چیست ؟

2 آزمون تلفیقی معتبر و استاندارد یابی شده روز دنیا است که مناسب برای گروه سنی 14الی 18 سال می باشد متاسفانه بسیاری از ازمون های روانشناسی که در زمینه استعداد یابی شغلی برگزار می شود برای گروه سنی نوجوان مناسب نیست مانند آزمون MBTI  برای همین در انتخاب نوع آزمونی که می خواهید در آن شرکت کنید تا خود را بهتر بشناسید دقت کافی را داشته باشید .

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری

بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری و انتشار کارنامه اولیه حدودا 2الی 3 روز بعد انتخاب رشته کنکور سراسری آغاز می شود و حدودا یک هفته مهلت دارد که معمولا 2 الی 3 روز هم تمدید می شود