مشاوره کنکور

قبولی در کنکور سراسری دغدغه دانش آموزان پایه دوازدهم و خانواده های آنها است. تمامی تلاش خانواده ، مدرسه و دانش آموز در جهت کسب یک نتیجه خوب در آزمون سراسری است. مسلما برای موفقیت در این رقابت بزرگ عوامل زیادی تاثیر گذار هستند اما داشتن مشاوره کنکور نیز در موفقیت دانش اموزان کنکوری بی تاثیر نیست. البته مشاوری که علاوه بر تجربه کافی در کسب رتبه های دو رقمی و سه رقمی، تخصص نیز داشته باشد و مطالب به روز و کاربردی را به دانش اموزان آموزش دهد.

 

خدمات مشاوره درسی در سال کنکور

مشاوره کنکور فقط شامل روش های مطالعه و تست زنی نیست. آموزش این روش ها از طریق ویدئوهای رایگان در پیج های اینستا گرام و آپارات بسیار ساده و در دسترس می باشد. در اصل مشاور کنکور باید به عنوان حامی و راهنمای دانش آموز در این سال باشد.

مسلما یک سال تحصیلی که در انتها نتیجه آن بسیار مهم است خالی از مسائل و مشکلات نیست. وظیفه مشاور درسی این است که بتواند مانند یک راهنما همیشه در کنار دانش آموز باشد و مشکلات او را برطرف کند. و به دانش اموز احساس امید و انگیزه، همراه با اطمینان دهد.

برنامه ریزی هفتگی

وظایف یک مشاور تحصیلی و حدماتی که باید به دانش آموز و خانواده ارائه دهد عبارتست از:

1-برنامه ریزی مناسب

بر خلاف تصور که برخی از دانش آموزان فکر می کنند برنامه ریزی کار ساده ای است و یا با برنامه فرد دیگری نمی توان درس خواند. اما باید بدانید که الویت بندی دروس برای مطالعه که بتوانید به موقع مباحث را جمع بندی و مرور کنید، به موقع کتاب های کمک آموزشی و یا ویدئوها  را نگاه کنید بسیار مهم است.

همچنین برنامه ریزی اگر مناسب با هدف هر فرد طراحی شود در مدیریت زمان دانش آموز تاثیر گذار است. بنابراین بدون وجود یک برنامه ریزی مشخص و زمانبدی شده که مخصوص هر فرد طراحی شود کسب نتیجه مقبول در کنکور سراسری کار دشواری خواهد بود.

  اشتباهات در برنامه ریزی درسی و کنکور

2-پیگیری و پشتیبانی

یکی از مزایای مشاوره درسی در سال کنکور این است که داوطلب پیگیری می شود. یعنی روند درسی او تحت نظر مشاور خواهد بود. همچنین با پیگیری مشاور می توان متوجه شد که دانش آموز در کدام بخش از مطالعه دچار اشتباه شده است تا بتوان به او راهکار داد و مشکلات او را برطرف کرد.

انگیزه بخشی

3-انگیزه بخشی

مهم ترین کار مشاوره کنکور در این است که به دانش آموز امید و انگیزه داده شود. مسلما دور شدن از مسیر، خستگی و .. برای هر دانش آموزی اتفاق می افتد. اما اینکه بتوان سربلند از مسائل سر بیرون آورد کار آسانی نیست که مسلما مشاور درسی با تجربه می تواند به دانش آموز در این زمینه بسیار کمک کند.

نکته!!!

یکی از عواملی که موجب می شود برخی از افراد در آزمون سراسری به نتیجه دلخواه خودشان نرسند، عدم استمرار درمطالعه است. مطالعه نوسانی بیشترین آسیب را در سال کنکور به نتیجه قبولی می زند. وجود مشاور درسی کمک می کند تا همیشه در دسترس دانش آموز باشد و در هر قسمت مسیر که داوطلب نتوانست به درستی به راه خود ادامه دهد، مشاور کنکور او را راهنمایی نماید.

4- آگاه سازی خانواده ها

متاسفانه خیلی از مشکلات در سال کنکور به روابط بین دانش آموز با خانواده بر می گردد. عدم آگاهی خانواده از رفتار صحیح با دانش آموز کنکوری و یا دیگر مسائلی خانوادگی از جمله عواملی است که بین مطالعه وقفه ایجاد می کند. از این رو مشاور کنکور با تجربه می تواند این مسائل را شناسایی کند و با چندین راهکار کوچک به رفع آنها بپردازد.

مسلما وظایف یک مشاور تحصیلی خوب بیش از اینها است اما مهم ترین دلایلی که دانش اموزان باید برای انتخاب مشاور کنکور اقدام کنند به 4 مورد بالا بر می گردد. مسلما با وجود مشکلات زیاد در سال کنکور پیمودن این مسیر به تنهایی و یا همراهی با فردی بی تجربه و نا آگاه کاری دشوار و یا حتی غیر ممکنی خواهد بود.

 

برنامه ریزی در سال کنکور

برنامه ریزی برای کنکور یعنی مطالعه تمامی مباحث سال دهم و یازدهم و دوازدهم در یک سال تحصیلی آن هم با جزییات و به شیوه تستی. مسلما اصلا کار ساده ای نیست.

بارها و بارها با دانش اموزانی برخورد کرده ام که در بهمن ماه هنوز بخش بسیار زیادی از کتاب های درسی خودشان را مطالعه نکرده اند. یا دانش آموزانی که بعد از عید تازه به فکر مطالعه جدی می افتند.

اهمیت برنامه ریزی در این است که شما می توانید طبق یک زمان بندی مشخص تمامی مباحث را تا اسفند ماه به اتمام برسانید و سپس از فروردین تا روز کنکور مرور کنید، آزمون بدهید و رفع اشکال کنید. برنامه ریزی که اکثر رتبه های تک رقمی و دو رقمی بر مبنای آن پیش رفته اند.

نمونه برنامه ریزی

اما جمع بندی تمامی مباحث کنکور از تیر تا اسفند اصلا کار ساده ای نیست و علی رغم تلاش مضاعف نیاز به برنامه ریزی  و زمانبدی اصولی دارد.

برنامه ریزی درسی در سال دوازدهم شامل برنامه ریزی هفتگی و یا ماهانه می باشد. این برنامه ریزی ها باید اصول زیر را در بر بگیرد تا قابل اجرا باشد. یکی از علت هایی که برخی از دانش اموزان می گویند ما نمی توانیم طبق برنامه ریزی مشاور پیش برویم این است که این برنامه ریزی ها اصولی نیست و مسلما قابل اجرا نمی باشد.

اما اگر اصول برنامه ریزی رعایت شود و دانش آموز برنامه ای را دریافت کند که مخصوص او طراحی و نوشته شده باشد عمل کردن به آن بسیار راحت است .

 

1) در برنامه ریزی جزییات باید مشخص باشد. مثلا مطالعه ادبیات به تنهایی کافی نیست. بلکه دانش اموز باید بداند که در این بازه زمانی چه مبحثی از درس فارسی را مطالعه کند، روش مطالعه ان چچونه باشد، از روی چه منبعی مطالعه کند و چه تعداد تست کار کند و به چه روشی و از روی چه منبعی یعنی بهترین روش برنامه ریزی این است که هر واحد برنامه ریزی اینکونه نوشته شود :

ادبیات مبحث آرایه تشبیه و استعاره مطالعه از روی صفحه … کتاب هامون سبطی و ردپا گذاری در 45 دقیقه به روش شکست زمان و تست های مضرب 3 کتاب نشرالگو به تعدا د 25 عدد با روش اموزشی تحلیل گزینه به گزینه

 

نمونه برنامه ریزی2

همانطور که مشاهده کردید هر بازه مطالعه شامل دو خط توضیحات کامل و دقیق همراه با جزییات می باشد. این برنامه ریزی به صورت کامل و دقیق دانش آموز را راهنمایی می کند و از سردرگمی نجات می دهد.

 

 

 

 

2) درس شاخص در الویت برنامه ریزی باشد. مسلما بدون هدف نمی توان مطالعه کرد. دانشاموزان بدون هدف خسته و نامایذد هستند در موقع مطالعه تنبلی می کنند.

مشاور با تجربه متوجه این موضوع می شود و در اولین فرصت یک جلسه هدف گذاری برای داوطلب تکشیل می دهد و  پس از انتخاب هدف ایده آل برنامه ریزی بر مبنای هدف صورت می گیرد و درس شاخص در الویت مطالعه دانش آموزان خواهد بود.

مثلا اگر دانش آموز علاقه مند به قبولی در شته داروسازی است در ابتدا باید درس ریاضی و شیمی  و زمین شناسی به صورت عمده در برنامه ریزی قرار بگیرد و درس زیست و فیزیک در اولویت دوم وسوم قرار بگیرند.

 

مسلما مشاوره کنکور با تجربه در موفقیت دانش آموزان تاثیر بسیاری دارد. بنابراین ضرورت استفاده از مشاور تحصیلی را دست کم نگیرید. و اگر می خواهید با یکی از بهترین مشاوران کنکور تهران در ارتباط باشید در واتس اپ با کلیک بر روی عکس زیر با ما در ارتباط باشید.

مشاوره رایگان در واتس اپ

 

امتیاز دهی از راست به چپ است.❤️
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *