قبولی در کنکور سراسری دغدغه دانش آموزان پایه دوازدهم و خانواده های آنها است. تمامی تلاش خانواده ، مدرسه و دانش آموز در جهت کسب یک نتیجه خوب در آزمون سراسری است. مسلما برای موفقیت در این رقابت بزرگ عوامل زیادی تاثیر گذار هستند اما داشتن مشاوره کنکور نیز در موفقیت دانش اموزان کنکوری بی تاثیر نیست. البته مشاوری که علاوه بر تجربه کافی در کسب رتبه های دو رقمی و سه رقمی، تخصص نیز داشته باشد و مطالب به روز و کاربردی را به دانش آموزان آموزش دهد.

اگر نگاهی به زندگی نامه افراد موفق در دنیا بیندازید همه آنها در طول زندگی خود از وجود یک مشاور و راهنما برای پیشروی در اهداف خود بهره برده اند. سال کنکور پر از فراز و نشیب است. حجم مباحثی که باید مطالعه شود کم نیست. همچنین داوطلب باید بتواند در هر مبحث آموزش های لازم را ببیند، خود به مطالعه و دسته بندی مطالب بپردازد و از همه مهم تر تست های آن مبحث را کاملا جمع بندی کند. مسلما زمان بندی برای انجام تمامی این کارها از عهده داوطلب خارج است.

خدمات مشاوره درسی در سال کنکور

مشاوره کنکور فقط شامل روش های مطالعه و تست زنی نیست. آموزش این روش ها از طریق ویدئوهای رایگان در پیج های اینستا گرام و آپارات بسیار ساده و در دسترس می باشد. در اصل مشاور کنکور باید به عنوان حامی و راهنمای دانش آموز در این سال باشد.

مسلما یک سال تحصیلی که در انتها نتیجه آن بسیار مهم است خالی از مسائل و مشکلات نیست. وظیفه مشاور درسی این است که بتواند مانند یک راهنما همیشه در کنار دانش آموز باشد و مشکلات او را برطرف کند. و به دانش اموز احساس امید و انگیزه، همراه با اطمینان دهد.

برنامه ریزی هفتگی

وظایف یک مشاور تحصیلی و خدماتی که باید به دانش آموز و خانواده ارائه دهد عبارتست از:

1-برنامه ریزی مناسب

بر خلاف تصور که برخی از دانش آموزان فکر می کنند برنامه ریزی کار ساده ای است و یا با برنامه فرد دیگری نمی توان درس خواند. اما باید بدانید که الویت بندی دروس برای مطالعه که بتوانید به موقع مباحث را جمع بندی و مرور کنید، به موقع کتاب های کمک آموزشی و یا ویدئوها  را نگاه کنید بسیار مهم است.

همچنین برنامه ریزی اگر مناسب با هدف هر فرد طراحی شود در مدیریت زمان دانش آموز تاثیر گذار است. بنابراین بدون وجود یک برنامه ریزی مشخص و زمانبدی شده که مخصوص هر فرد طراحی شود کسب نتیجه مقبول در کنکور سراسری کار دشواری خواهد بود.

  اشتباهات در برنامه ریزی درسی و کنکور

2-پیگیری و پشتیبانی

یکی از مزایای مشاوره درسی در سال کنکور این است که داوطلب پیگیری می شود. یعنی روند درسی او تحت نظر مشاور خواهد بود. همچنین با پیگیری مشاور می توان متوجه شد که دانش آموز در کدام بخش از مطالعه دچار اشتباه شده است تا بتوان به او راهکار داد و مشکلات او را برطرف کرد.

انگیزه بخشی

3-انگیزه بخشی

مهم ترین کار مشاوره کنکور در این است که به دانش آموز امید و انگیزه داده شود. مسلما دور شدن از مسیر، خستگی و .. برای هر دانش آموزی اتفاق می افتد. اما اینکه بتوان سربلند از مسائل سر بیرون آورد کار آسانی نیست که مسلما مشاور درسی با تجربه می تواند به دانش آموز در این زمینه بسیار کمک کند.

نکته!!!

یکی از عواملی که موجب می شود برخی از افراد در آزمون سراسری به نتیجه دلخواه خودشان نرسند، عدم استمرار درمطالعه است. مطالعه نوسانی بیشترین آسیب را در سال کنکور به نتیجه قبولی می زند. وجود مشاور درسی کمک می کند تا همیشه در دسترس دانش آموز باشد و در هر قسمت مسیر که داوطلب نتوانست به درستی به راه خود ادامه دهد، مشاور کنکور او را راهنمایی نماید.

4- آگاه سازی خانواده ها

متاسفانه خیلی از مشکلات در سال کنکور به روابط بین دانش آموز با خانواده بر می گردد. عدم آگاهی خانواده از رفتار صحیح با دانش آموز کنکوری و یا دیگر مسائلی خانوادگی از جمله عواملی است که بین مطالعه وقفه ایجاد می کند. از این رو مشاور کنکور با تجربه می تواند این مسائل را شناسایی کند و با چندین راهکار کوچک به رفع آنها بپردازد.

مسلما وظایف یک مشاور تحصیلی خوب بیش از اینها است اما مهم ترین دلایلی که دانش اموزان باید برای انتخاب مشاور کنکور اقدام کنند به 4 مورد بالا بر می گردد. مسلما با وجود مشکلات زیاد در سال کنکور پیمودن این مسیر به تنهایی و یا همراهی با فردی بی تجربه و نا آگاه کاری دشوار و یا حتی غیر ممکنی خواهد بود.

5-آنالیز درسی دانش آموز

مشاور کنکور سراسری باید در هر مقطع زمانی وضعیت درسی دانش اموز را در هر مبحث و کتاب بررسی کند. نقاط ضعف او را شناسایی کند و از همه مهم تر برای این نقاط ضعف راهکار ارائه دهد. اگر از 99% مشاوران کنکور بپرسید که من در تست زنی زیست ضعیف هستم به شما فقط یک راهکار می دهند و این است که تست زیاد بزن و منابع تستی شما را مداوم تغییر می دهند. اما این راهکار ها شما را به نتیجه خوب در کنکور سراسری نمی رساند. 

آنالیز درسی یعنی وقتی شما در تست زنی ضعیف هستید در ابتدا مشاور روش تست زنی شما را بررسی کند و راهکاری ارائه دهد که موجب تغییر در شما شود. مثلا یکی از راهکارها این است که داوطلب در زمان تست زنی درس زیست شناسی از گزینه های اشتباه یک سوال خودش تست طراحی کند. اینکار قدرت خلاقیت را در او بالا می برد و موجب می شود از عهده تست های ترکیبی و سخت بر بیاید.

6- ایجاد استراتژی برای رسیدن به هدف

هر دانش آموز کنکوری هدف مخصوص به خودش را دارد. برای همین برای رسیدن به هر هدفی مسیر مشخصی وجود دارد و نمی توان همه دانش آموزان را با یک سبک پیش برد. مشاور درسی باتجربه و خوب باید در ابتدا هدف دانش آموز را بررسی کند و اگر دانش آموزی هدف ندارد در جلسات هدف گذاری یک هدف مشخص برای داوطلب پیدا کند که انگیزه کافی برای مطالعه داشته باشد و سپس برای اساس هدف شخصی داوطلب برنامه ریزی صورت بگیرد.

در برنامه ریزی هدفمند باید درس های شاخص مشخص شود و در اولویت برنامه ریزی قرار بگیرد و از همه مهم تر باید در هر مقطع زمانی جمع بندی دروس مشخص شود. نمی توان با یک برنامه ریزی ساده امیدی به رتبه خوب داشت. بلکه باید برنامه ریزی هدفمند و دارای استراتژی باشد.

برنامه ریزی در سال کنکور

برنامه ریزی برای کنکور یعنی مطالعه تمامی مباحث سال دهم و یازدهم و دوازدهم در یک سال تحصیلی آن هم با جزییات و به شیوه تستی. مسلما اصلا کار ساده ای نیست.

بارها و بارها با دانش اموزانی برخورد کرده ام که در بهمن ماه هنوز بخش بسیار زیادی از کتاب های درسی خودشان را مطالعه نکرده اند. یا دانش آموزانی که بعد از عید تازه به فکر مطالعه جدی می افتند.

اهمیت برنامه ریزی در این است که شما می توانید طبق یک زمان بندی مشخص تمامی مباحث را تا اسفند ماه به اتمام برسانید و سپس از فروردین تا روز کنکور مرور کنید، آزمون بدهید و رفع اشکال کنید. برنامه ریزی که اکثر رتبه های تک رقمی و دو رقمی بر مبنای آن پیش رفته اند.

نمونه برنامه ریزی

اما جمع بندی تمامی مباحث کنکور از تیر تا اسفند اصلا کار ساده ای نیست و علی رغم تلاش مضاعف نیاز به برنامه ریزی  و زمانبدی اصولی دارد.

برنامه ریزی درسی در سال دوازدهم شامل برنامه ریزی هفتگی و یا ماهانه می باشد. این برنامه ریزی ها باید اصول زیر را در بر بگیرد تا قابل اجرا باشد. یکی از علت هایی که برخی از دانش اموزان می گویند ما نمی توانیم طبق برنامه ریزی مشاور پیش برویم این است که این برنامه ریزی ها اصولی نیست و مسلما قابل اجرا نمی باشد.

اما اگر اصول برنامه ریزی رعایت شود و دانش آموز برنامه ای را دریافت کند که مخصوص او طراحی و نوشته شده باشد عمل کردن به آن بسیار راحت است .

1) در برنامه ریزی جزییات باید مشخص باشد. مثلا مطالعه ادبیات به تنهایی کافی نیست. بلکه دانش اموز باید بداند که در این بازه زمانی چه مبحثی از درس فارسی را مطالعه کند، روش مطالعه ان چچونه باشد، از روی چه منبعی مطالعه کند و چه تعداد تست کار کند و به چه روشی و از روی چه منبعی یعنی بهترین روش برنامه ریزی این است که هر واحد برنامه ریزی اینکونه نوشته شود :

ادبیات مبحث آرایه تشبیه و استعاره مطالعه از روی صفحه … کتاب هامون سبطی و ردپا گذاری در 45 دقیقه به روش شکست زمان و تست های مضرب 3 کتاب نشرالگو به تعدا د 25 عدد با روش اموزشی تحلیل گزینه به گزینه

نمونه برنامه ریزی2

همانطور که مشاهده کردید هر بازه مطالعه شامل دو خط توضیحات کامل و دقیق همراه با جزییات می باشد. این برنامه ریزی به صورت کامل و دقیق دانش آموز را راهنمایی می کند و از سردرگمی نجات می دهد.

2) درس شاخص در الویت برنامه ریزی باشد. مسلما بدون هدف نمی توان مطالعه کرد. دانشاموزان بدون هدف خسته و نامایذد هستند در موقع مطالعه تنبلی می کنند.

مشاور با تجربه متوجه این موضوع می شود و در اولین فرصت یک جلسه هدف گذاری برای داوطلب تکشیل می دهد و  پس از انتخاب هدف ایده آل برنامه ریزی بر مبنای هدف صورت می گیرد و درس شاخص در الویت مطالعه دانش آموزان خواهد بود.

مثلا اگر دانش آموز علاقه مند به قبولی در شته داروسازی است در ابتدا باید درس ریاضی و شیمی  و زمین شناسی به صورت عمده در برنامه ریزی قرار بگیرد و درس زیست و فیزیک در اولویت دوم وسوم قرار بگیرند.

مسلما مشاوره کنکور با تجربه در موفقیت دانش آموزان تاثیر بسیاری دارد. بنابراین ضرورت استفاده از مشاور تحصیلی را دست کم نگیرید. و اگر می خواهید با یکی از بهترین مشاوران کنکور تهران در ارتباط باشید در واتس اپ با کلیک بر روی عکس زیر با ما در ارتباط باشید.

مشاوره رایگان در واتس اپ

مشاوره کنکور تجربی

بیشترین تعداد داوطلبان کنکور سراسری مخصوص داوطلبان رشته تجربی است. البته که در دو سال اخیر داوطلبان و طرفداران رشته انسانی نیز بسیار زیاد شده اند اما همچنان رشته تجربی در صدر رقابت کنکور قرار دارد. هر ساله بر تعداد ظرفیت این رشته در دانشگاه ها اضافه می شود اما همچنن قبولی در رشته های پزشکی و پیراپزشکی سراسری کار آسانی نیست.

داوطلبان رشته تجربی باید بدانند که کنکور آنها از سال دهم آغاز می شود و اگر در سال های پایه کم کاری داشته اند و به جمع بندی و مطالعه اصولی نپرداخته اند، کار آنها در سال دوازدهم همزمان با امتحانات نهایی سخت تر می شود.

سختی کنکور تجربی از بعد دیگر در این است که اکثریت شرکتت کنندگان این کنکور داوطلبان پشت کنکوری هستند که امتحانات نهایی خود را پشت سر گذاشته اند و تمامی مباحث را یک مرتبه مطالعه کرده اند بنابراین رقابت را سخت تر و سنگین تر می کنند.

  بهترین مسیر برای مشاوره کنکور تجربی تا پزشکی

اما با همه این سختی ها قبولی در کنکور تجربی در رشته های مورد علاقه سخت نیست. اما نیاز به تلاش اصولی دارد. نمی توان به امید مطالعه و تست ها ی کتاب های کمک آموزشی وارد این رقابت سنگین شد. برای همین اگر می خواهی رتبه خوبی را کسب کنی حتما اصول زیر را رعایت کن.

مسلما در مشاوره و برنامه ریزی های کنکور مرکز مشاوره دکترپرتوی تمامی اینها برای شما رعایت می شود و تحت کنترل و نظارت کامل و دقیقی قرار می گیرید. اما لازم است که دانش آموز نیز با آگاهی قدم در مسیر پر فراز و نشیب کنکور بگذارد. 

یک نکته بسیار بسیار مهم!!!

موضوعی ناراحت کننده که در فضاهای مجازی مشاهده می شود؛ آسان انگاری کنکور سراسری است. اینکار فقط برای جذب دانش آموزان صورت می گیرد. پیام هایی که با درصد فلان و رتبه فلان می توانی به رشته های تاپ برسی. در تاریخ کنکور چنین اتفاقی اصلا رخ نداده است. در دام این سهل انگاری ها نیفتید. به قدری رقابت در کنکور تجربی بالا است که برای کسب رتبه مطلوب باید میانگین درصد های شما بین 65 الی 70 در کمترین حالت ممکن باشد.

1-مشخص کردن یک الی دو درس شاخص

دروس شاخص دروسی هستند که دانش آموز تسلط بیشتری بر آنها دارد و می تواند با اطمینان در کنکور سراسری درصد بالای 75 در این دروس کسب کند. با این استراتژی، برنامه ریزی درسی هفتگی او باید شامل دروس شاخص باشد تا بتواند به درصد مورد نظر دست پیدا کند. برای این دورس استفاده از کلاس های آموزشی، منابع تستی معتبر، آزمون های تک درس و .. پیشنهاد می شود که باید در مقطع های زمانی مشخص در برنامه ریزی رقرار بگیرد.

2-ایجاد روحیه قدرتمند در داوطلب

این بخش کاملا تخصصی است و به برنامه ریزی مرتبط نیست. موضوعی که جای ان در خیلی از جلسات مشاوره خالی است. مسلما یک دانش اموزی که می خواهد به عنوان یک پزشک و یا کادر درمان در جامعه فعالیت کند اگر نتواند روحیه قدرتمند داشته باشد فرد موفقی نخواهد بود. این روحیه باید در روز کنکور نیز مهیا باشد خیلی از شرکت کنندگان کنکور سواد علمی بالایی دارند اما به دلیل ضعف مدیریتی نمی توانند نتیجه مورد نظر خود را دریافت کنند.

وظیفه مشاور کنکور این است که این روحیه را در دانش آموزان خود پرورش دهد و به تقویت آن در سال تحصیلی بپردازد.

3-افزایش سرعت عمل در حل مسائل

درس ریاضی و فیزیک و شیمی جز مباحث رتبه آور کنکورسراسری هستند. معمولا درس زیست شناسی مورد توجه همه قرار می گیرد. اما اکثریت دانش اموزان در درس ریاضی و فیزیک و شیمی ضعف دارند. همیشه میانگین درس فیزیک و شیمی در کنکور پایین است و برنده واقعی کسی است که بتواند درصد خود را از میانگین بالاتر ببرد.

یکی از موانع برای کسب درصد 70 به بالا در این دروس کمبود زمان در روز کنکور است. مسائل طولانی با اعداد و ارقام بزرگ و پیچیده و فضای کم دفترچه کنکور برای انجام محاسبات ریاضی. اما هیچ مشاوری نمی تواند برای این موضوع راهکاری ارائه دهد. معمولا راهکارها به روش های سطحی در حد منظم و تمیز نوشتن ختم می شود. یا دبیران دروس مربوطه می خواهند این امر را بر عهده بگیرند که باز خارج از عهده آنان است. 

اما داوطلبان کنکوری دکتر پرتوی با بسته محاسبات سریع توانسته اند سرعت عمل خود را در حل مسائل ریاضی و فیزیک و شیمی بالا ببرند. حتی اگر جز داوطلبان کنکوری این مجموعه هم نباشید باز می توانید سرعت خود را افزایش دهید. محاسبات سریع یک مهارت است که داوطلبان رشته تجربی حتما باید آن را اموزش ببینند. تقویت درس شیمی و فیزیک در گرو حل سریع مسائل بدون استفاده از راهکارهای قدیمی است.

این مهارت علاوه بر افزایش سرعت عمل در حل مسائل، دقت را نیز بالا می برد و مشکل کمبود فضا را در جلسه کنکور حل می کند. 

محاسبات سریع ریاضی

حال که داوطلبان رشته تجربی از اصول مهمی که برای متفاوت شدن در سال کنکور آگاه شدند و راز و رمز های رتبه سازی را کسب کردند بهتر است ویدئوهای زیر را در مورد نحوه قبولی در رشته های پرطرفدار مشاهده نمایند. کنکور تجربی نیاز به برنامه ریزی مستمر، پیگیری دقیق، آنالیز های مداوم و مهارت های کنکوری دارد که اگر آموخته نشود کار را برای کسب رتبه مطلوب سخت می کند. 

امتیاز دهی از راست به چپ است.❤️