پذیرش متمرکز و نیمه متمرکز

بعد از این که شما در کنکور شرکت کردید  و نتایج کنکور به دستتون رسید باید انتخاب رشته کنید. حتما تو این مرحله دفترچه انتخاب رشته رو باز کردید و عناوینی مثل متمرکز و نیمه متمرکز رو دیدید.تو زمان انتخاب رشته خیلی از دانش آموزا به ما زنگ میزنن و میپرسن که پذیرش متمرکز و نیمه متمرکز چیه و باهم چه تفاوتی دارن… به خاطر همین گفتیم که امروز کامل در مورد انتخاب رشته متمرکز و نیمه متمرکز به شما توضیح بدیم.

موسسه انتخاب رشته کارشناسی ارشد

 

 پذیرش متمرکز

این نوع پذیرش به صورتی می باشد که در یک مرحله انجام می شود که این یک مرحله میتواند به صورت پذیرش با آزمون و یا به صورت صرفا با سوابق تحصیلی باشد که اگه در زمان اعلام نتایج نهایی گفته شده باشد در نوبت اول پذیرفته شده اید ، از مهر ماه در کلاس ها میتوانید شرکت کنید ولی اگه گفته شده باشد که در نیمه دوم پذیرفته شده اید ، از بهمن در کلاس ها حاضر می شوید و به اصطلاح ورودی بهمن ماه می باشید.

انتخاب رته متمرکز و نیمه متمرکز

انتخاب رشته های متمرکز

میتونم بگم تقریبا 90 درصد رشته های دانشگاه، متمرکز هستند. در برگه ی انتخاب رشته ی شما، 150 حق انتخاب وجود دارد.شما میتونید بدون هیچ محدودیتی بر اساس علاقه و شانس قبولی ، چندین رشته متمرکز رو انتخاب کنید و بعد از اعلام نتیجه برید و تو دانشگاهی که قبول شدید ثبت نام کنید.

یک نکته بسیار مهم :

برخی از رشته های متمرکز نیز دارای مصاحبه هستند شامل دانشگاه شاهد ، دانشگاه فرهنگیان ، دانشگاه رفاه جالب است بدانید که این رشته ها جز رشته های متمرکز هستند اما مصاحبه های عقیدتی و فرهنگی نیز دارند . اما این رشته ها را با رشته های متمرکز نباید اشتباه کرد

پذیرش نیمه متمرکز

این نوع پذیرش به صورتی می باشد که به صورت قطعی و یکجا با سایر رشته ها اعلام نمیشود.یعنی مثل انتخاب رشته متمرکز یک مرحله ای نیست.
که در اینگونه پذیرش :
1- اکثرا استخدام قطعی دارند.
2- مصاحبه های علمی ، عقیدتی و سیاسی و معاینه های پزشکی دارد.
3- نتایج نهایی نزدیک دی و بهمن اعلام می شود.
4- اگر شهریور در جای دیگری قبول شده باشید و در آنجا مشغول به تحصیل باشید و در دی ماه هم به صورت نیمه متمرکز قبول شوید ، قبولی اولیه لغو می گردد و قبولی نیمه متمرکز لحاظ می شود.

رشته های نیمه متمرکز شامل چه رشته هایی است ؟

رشته های نیمه متمرکز تنوع بالایی ندارد و بیشتر رشته ها در حالت متمرکز هستند اما رشته های نیمه متمرکز شامل :

  • امنیت اطلاعات ، امنیت نرم ، امنیت اقتصادی ،
  • رشته های علوم ورزشی و تربیت بدنی
  • رشته های فوریت های پزشکی

است که در دفترچه منتشر شده از سوی سازمان سنجش به خوبی قابل مشاهده است .

انتخاب رشته نیمه متمرکز

مصاحبه رشته های نیمه متمرکز شامل چه رشته هایی است ؟

یکی از سوالات داوطلبان کنکور سراسری در این است که در مصاحبه رشته های نیمه متمرکز چه سوالاتی پرسیده می شود و شامل چه بخش هایی است ؟

  • سوالات معرفی ، زندگی نامه ای
  • سوالات عقیدتی – سیاسی
  • سوالات مذهبی
  • معاینه پزشکی ( مخصوصا برای رشته های امنیتی و ورزشی )

 

زمان مصاحبه رشته های نیمه متمرکز :

زمان مصاحبه این رشته ها در مهر ماه اعلام می شود و در آبان دعوت به مصاحبه می شوید و نتیجه نهایی پذیرفته شدگان در مصاحبه در دی ماه اعلام می شود و شروع ترم از نیمه دوم و بهمن ماه است .

*با انتخاب رشته های نیمه متمرکز در ابتدای فرم انتخاب رشته شانس قبولی در دو رشته متمرکز ونیمه متمرکز را دارید می توانید یک ترم در رشته پذیرفته شده به صورت متمرکز تحصیل کنید اما اگر در مصاحبه رشته های نیمه متمرکز پذیرفته شوید باید از قبولی اول خود انصراف دهید .

انتخاب رشته های نیمه متمرکز

انتخاب رشته های نیمه متمرکز هم تقریبا مثل همون متمرکز انجام میشه … یعنی شما نیاز به یه انتخاب رشته جداگونه ندارید. در همان برگه ی انتخاب رشته که 150 جای انتخاب رشته محل وجود داره، بدون هیچ محدودیتی در انتخاب، میتوانید رشته های نیمه متمرکز رو انتخاب کنید. پس از اعلام نتایج انتخاب رشته در نیمه دوم شهریور ماه، در صورتی که در یکی از رشته های نیمه متمرکز پذیرفته شده باشید، دعوت به مصاحبه و آزمون عملی خواهید شد.

نکته : رشته های نیمه متمرکز رو قبل از رشته های متمرکز در اولویت انتخاب هاتون قرار بدین چون در غیراینصورت اگه متمرکز رو زودتر قبول بشین انتخاب رشته شما متوقف میشه و دیگه انتخاب های نیمه متمرکز براتون بررسی نمیشه.

تفاوت رشته های نیمه متمرکز با رشته های متمرکز در چیست ؟

تفاوت رشته های متمرکز  و نیمه متمرکز در این است که رشته های متمرکز نیاز به مصاحبه ندارند ، پذیرش آنها در مهر ماه صورت می گیرد و نوشتن آنها در لیست انتخاب رشته محدودیتی ندارد اما رشته های نیمه متمرکز باید حتما در انتخاب های اول قرار گیریند و شرط قبولی آن بیشتر به مصاحبه آن بستگی دارد.

امیدوارم تونستی باشی تفاوت پذیرش متمرکز و نیمه متمرکز متوجه بشی.. برای این که به انتخاب رشته خوب و اصولی داشته باشی بهتره از یک مشاوره انتخاب رشته حرفه ای کمک بگیری …

09901981355 – 44271916 – 22142018 – 22141820

4.6/5 - (36 امتیاز)