چگونه برنامه ریزی کنیم؟ روزانه چند ساعت باید مطالعه کرد؟  چه درس هایی رو باید بیشتر خوند؟ چجوری باید تست زد؟ این ها سوالاتی است که اکثر بچه ها در رابطه با برنامه ریزی درسی و درس خواندن خودشون می پرسن …برنامه ریزی درسی یکی از آیتم هایی است که فرقی نداره پایه چندم باشی توی هر سنی هر دانش آموزی به یک برنامه ریزی درسی خوب نیاز دارد و لازمه بدونید که این برنامه ریزی درسی چه ویژگی هایی باید داشته باشه و با چه سبکی باید جلو برید .

برنامه ریزی درسی از نظر هر دانش آموز و مشاوری متفاوت هست اما چیزی که می خوام در این مطلب بهتون بگم بر اساس اصول جهانی مطالعه و بر اساس تحقیقات بسیاری انجام شده است .

در کنار برنامه ریزی درسی و داشتن یک برنامه ریزی درسی هفتگی خوب نیاز هست که عملکرد دانش آموز هم تقویت بشه یعنی صرفا یک مشاور نباید به یک برنامه ریزی بسنده کنه و لازمه که اجرای برنامه ریزی درسی هفتگی به صورت مستمر پیگیری شود . برای همین در ابتدا برای دانش آموزانی که قصد دارند برای خودشان برنامه ریزی کنند اصولی را مطرح می کنیم و در کنار این قضیه در ادامه مطلب روش اجرا و عملکرد اون رو با هم بررسی می کنیم.

اصول برنامه ریزی درسی

در ابتدا باید بدانید که برنامه ریزی اصولی دارد و باید اون رو کامل کامل بدونید و از جزئیات اون مطلع باشید تا بتوانید به راحتی از اجرای برنامه ریزی درسی که دریافت می کنید بر بیایید .

  • برنامه ریزی بر مبنای تیپ شخصیتی : در ابتدا باید تیپ شخصیتی شما مشخص باشد که آیا کمال گرا هستید یا بیخیال . که با برنامه های سنگین باید پیش بروید یا اهل کم کم رشد کردن هستید . در ابتدا باید توانایی های شما در پایین تر سطح موجود پیدا شود و بعد از آن حدودا 20 درصد به سطح پایه توانایی های شما اضافه شود تا بتوان یک برنامه ریزی درسی مناسب داشت
  • مشخص کردن مقصد : اگر هدف شما و مقصد شما مشخص نباشد آن برنامه ریزی فایده ای ندارد باید بدانید که قرار هست برای چه مرحله ای آماده شوید. هر مقصدی راه مخصوص به خودش را دارد نمی توان برای بیماری یک نسخه نوشت باید به صورت دقیق و جداگانه بررسی شود که چه هدفی دارید و برمبنای آن پیش رفت .
  • برنامه ریزی بر اساس استراتژی : این که برنامه استراتژیک و بلند مدت شما با چه چیزی همگام هست . با مدرسه پیش می روید ، معلم خصوصی دارید ، آموزشگاه می روید ، چه آزمون آزمایشی را شرکت می کنید . آیا اصلا برنامه آزمون ها برای شما در الویت است یا خیر ؟ باید یک برنامه بلند مدت استراتژیک مشخص کرد و تا انتهای مسیر با همان پیش رفت . بیایید فرض کنیم که یک دانش آموزی که دوست دارد پزشکی قبول شود و خود او و خانواده اش از هیچ کمکی دریغ ندارند سعی می کنند هر کلاسی بروند هر جزوه و کتابی را تهیه کنند ،  بهترین اساتید را اتخاذ کنند ،  چندین آزمون شرکت کنند اما چیزی که وجود دارد در نهایت متاسفانه به هدف خودشون نمی رسند و کلی هزینه های مالی و زمانی بر باد می رود . علت چیست ؟ چند جهته بودن فقط باعث می شه که به نتیجه نرسی باید مسیرت رو در یک خیابان یک طرفه مشخص کنی.
  • مشخص کردن درس شاخص : رتبه سازی اصلا کار سختی نیست فقط باید در برنامه ریزی های درسی به نکاتی خیلی ریز توجه داشت ببینید اینکه هدف و مقصدت مشخص باشه کمکت می کنه که بتونی درس شاخص ات رو هم مشخص کنی درس شاخص باید حدودا نیمی از مطالعه هفته ات رو به خودش اختصاص بده و بر مبنای ضریب زیر گروه ات هست .

برنامه ریزی درسی

استاندارد های برنامه ریزی درسی

1- مطالعه درس روز : یکی از اصولی که بچه ها یا رعایت نمی کنند یا اگر رعایت کنند زمان بر است و خیلی ادامه دار نمی شود درس روز هست .

بیایید از لحاظ علمی بهتون اثبات کنم که چرا درس روز ضروری است ؟ اگر شما درسی که معلم تدریس کرده است را در همان روز مطالعه کنید به دلیل اینکه مطالب هنوز با شدت بالایی در حافظه شما وجود دارد مدت زمان کمتری برای یادگیری نیاز هست و از همه مهم تر اگر درسی همان روز مطالعه شود یادگیری آن 95 درصد بیشتر است .

درس روز را چگونه مطالعه کنیم ؟

شاید سوال اساسی یکی دانش آموزان این باشد که ما برای فردا کلی کار داریم و هر روز 4 زنگ داریم چگونه هم درس روز بخوانیم هم درس های فردا را  ؟ ببینید لازم نیست که برای هر درسی 90 دقیقه زمان بذارید شما باید هر درس روز را در 15 الی 20 دقیقه با روش خلا ذهنی که در ادامه توضیح می دم مطالعه نمایید این شکلی شاید در روز کمتر از یک واحد برای درس روز نیاز باشد . قرار نیست در درس روز تست بزنید یا درسنامه مطالعه کنید قرار هست که تثبیت کوتاه مطلب را داشته باشید .

2- تعادل در مطالعه داشته باشید : از فلان معلم خوشم نمی آد ، فلان درس رو دوست ندارم ، فلان درس رو در طول هفته اصلا نخوندم . اینها راه به جایی نمی بره عزیز من . باید بر اساس ضریب زیر گروهی که هدفت در اون زیر گروه وجود داره به درس هات برای مطالعه هفتگی ضریب بدی یعنی چی ؟ مثلا فرض کن که هدف تو قبولی در رشته داروسازی دانشگاه تهران هست خب الان دیگه نباید همش بشینی و زیست بخونی با این تفکر که زیست درس مهمیه باید الان روی درس شیمی و زمین شناسی ات سرمایه گذاری کنی و اون رو تبدیل کنی به درس شاخص ات پس ببین اول از همه ساعت مطالعه هیچ درسی صفر نشه بعد از اون باید بر اساس هدف ات و زیر گروه ات ضریب بدی به اون درس ها و بر اساس ضریب اشون درس بخونی .

3- به مطالعه خودتان تنوع بدید : آقا من امروز ریاضی رو تموم می کنم و تامااااام !!! آقا این کار غلطه به مطالعه خودتون تنوع بدید هر روز مجموعه ای از درس ها رو بخونید اینکه فقط بشینید و یه درس رو بخونید اصلا درست نیست و چسبندگی اطلاعات در مغز رو می آره پایین برای همین موضوع حتما چند درس رو در روز بخونید .

4- جبرانی یا فراتر از زمان : یکی از متنوع ترین کار ها اینه که به خودتون فرا تر از زمان بدید جبرانی رو شاید خیلی شنیده باشید وفلسفه آن به شکلی هست که مسلما زمان غیر قابل پیش بینی هست و ممکنه که در زمان های هفته مشکلی پیش بیاد و نتونید مطالعه کنید جبرانی یک آرامش به شما می دهد . اما من به شما مطالعه فراتر از زمان رو پیشنهاد می دم یعنی اینکه نه تنها از برنامه هات عقب نیفتی بلکه بتونی حتی از زمان هم فراتر بری و جلو تر برنامه هات رو اجرا کنی .

5- تفریح : من بیرون نمی رم چون ساعت مطالعه ام می آد پایین !!!!!! این جملات رو متاسفانه ما خیلی از بچه ها می شنویم یک ماه ، دوماه ، خوب می خونن تفریح نمی کنن اما بعدش …. شنیدی می گن چند ماه اخر خسته شدیم دیگه درس نخوندیم و … برای این هست که تفریح هفتگی نداری استراحت نمی کنی داستان نجار و بریدن درخت ها رو قطعا شنیدی باید یه زمان بذاری تا تبرت رو تیز کنی و این همون تفریح های هفتگی هست باید برای هر تفریح ات هم برنامه ریزی اصولی داشته باشی . پس حتما برای تیز کردن تبرت زمان بذار .

6- خواب کافی : خواب به صورت غیر مستقیم بر تمرکز اثر داره خواب کمتر شاید باعث بشه بیشتر درس بخونی اما تمرکزت رو به شدت پایین می آره اما باید برای خوابت به اندازه کافی زمان بذاری . عزیز دلم در مطالب دیگه مفصلا راجع به خواب و اینکه چی کار کنی کیفیت خوابت بره بالاتر حرف زدیم اما خواب به اندازه نه کوالا وار نه خواب کم بسیار بسیار بر ضریب کیفیت یادگیری ات موثره .

7- شکست زمان : باید یاد بگیری که زمان ات رو مدیریت کنی در ویدئو های بالا کاملا برات توضیح دادیم که شکست زمان چی هست و باید چی کارش کنی باید بتونی ذهن ات رو مدیریت کنی که جاهای دیگه نره و بتونی در یک زمان مقرر یک حجم از مطلب ات رو مطالعه کنی.

8- خلا ذهنی : مرور جز اصلی یک برنامه ریزی درسی خوب هست اگر فقط مطالعه کنی و زمانی برای مرورت نداشته باشی فایده ای نداره مطالب باید وارد حافظه بلند مدت ات بشه واینکار فقط و فقط با خلا ذهنی انجام می شه توی مرور دوباره خوانی ممنوعه کتابت رو ببند و سعی کن مطالب رو به یاد بیاری اینکار کمک ات می کنه که ببینی چی ها رو بلدی و چی ها رو بلد نیستی.

9- رعایت بازه زمانی مطالعه : آقا تو رو خدا بعد هر 90 دقیقه از جای مبارک بلند شو یه یه چرخ بزن و یه استراحت بکن می دونستی که فقط 30 دقیقه اول و 30 دقیقه اخر توی حافظه ات می مونه اگر 4 ساعت پشت هم مطالعه کنی در اصل سه ساعتش رو ریختی توی جوب آب . پس بعد از هر 90 دقیقه بلند شو یه استراحت داشته باش یه میوه بخور برو کنار پنجره و یه آب و هوا عوض کن یه آهنگ شاد گوش کن تا با انرژی بیشتری برگردی سر درس هات.

10- ورزش : اگر روزی 30 دقیقه ورزش هوازی نکردی قید انرژی و سرحالی رو بزن آقا ورزش باعث ترشح هورمون اندورفین می شه اندورفین و سروتونین هورمون های شادی بخش ان. ورزش هوازی بهت نشاط می ده روزی 30 دقیقه هم کافیه حالا لازم نیست بری باشگاه ثبت نام کنی و روزی 2 الی 3 ساعت رو از دست بدی همون که روزی 30 دقیقه برای افزایش بازده خودت زمان بذاری کافیه .

خب بچه ها هر چی که برای مطالعه درسی و برنامه ریزی درسی لازم بود رو بهت گفتم فقط کافیه بهش توجه کنی و در مطالعه ات به کار ببندی .

اگر هم دوست داری که از تمامی خدمات مجموعه ما به صورت رایگان به مدت یک هفته استفاده کنی ، در جلسات مشاوه و برنامه ریزی درسی ما ثبت نام کن . تمام این خدمات رو از خود دکتر پرتوی به صورت مستقیم دریافت می کنی…پس حتما فرم زیر رو پر کن .

فرم مشاوره رایگان