انتخاب رشته کنکور 1401

انتخاب رشته کنکور سراسری یعنی چیدمان 150کد رشته و دانشگاه در دوره های روزانه، شبانه، پردیس خودگردان، پیام نور، غیر انتفاعی و مجازی است. که بر اساس رتبه در زیر گروه و کارنامه نهایی منتشر شده در سایت سازمان سنجش است. اهمیت انتخاب رشته و عواملی که موجب می شود تا یک انتخاب رشته خوب انجام شود و مراحل انتخاب رشته 3موضوع بسیار مهم مورد بحث در این مطلب است.

 

اهمیت انتخاب رشته :

مسلما وقتی در کنکور سراسری شرکت کرده ای،هدف تو قبولی در یک رشته و یا دانشگاه بوده است. حال با انجام دادن انتخاب رشته می توانی شانس خودت رو برای پذیرش در آن رشته و دانشگاه مورد نظر امتحان کنی.

پس مهم است به شکلی انتخاب رشته کنکور سراسری را انجام دهی که با توجه به رتبه ای که کسب کرده ای، بهترین نتیجه را در آن سال بگیری.

انتخاب رشته قابل برگشت نیست

زمانی که انتخاب رشته خود را برای سایت سازمان سنجش ارسال می کنی و مهلت انتخاب رشته به پایان می رسد، دیگر تغییر دادن آن انتخاب امکان پذیر نیست. برای همین فرصتی برای جبران انتخاب های شما وجود ندارد. همین است که اهمیت انتخاب رشته را در سال کنکور دوچندان می کند. برای همین در مهلتی که انجام دادن انتخاب رشته و دانشگاه داری باید با دقت و کیفیت این کار را انجام دهی. متاسفانه خیلی از داوطلبان از قوانین اطلاعی ندارند. پس از اعلام نتایج نهایی در شهریور ماه هر سال متوجه اشتباهات خود در انتخاب رشته می شوند که قابل برگشت هم نیست. که این موارد عبارتند از :

انتخاب دوره روزانه بدون توجه به محرومیت

در خیلی از مواقع انتخاب رشته را از سر اجبار و یا شانس در رشته هایی که دوست نداریم انجام می دهیم، ان هم در دوره روزانه و از شانس بد قبولی داوطلب در همان کد رشته اتفاق می افتد. که حتی انتظار قبول شدن اش را نداشته است. برای همین لطفا در زمان انتخاب رشته، شانسی رشته ای را وارد فرم اولیه خود نکنید. و حتما دوره روزانه را در رشته هایی انتخاب کنید که به آنها علاقه کافی دارید. چرا که اگر قبول بشوید و نروید؛ یک سال از انتخاب رشته در رشته های روزانه محروم می شوید.

 

انتخاب رشته به امید کارنامه سبز

متاسفانه خیلی از مواقع افراد به امید کارنامه سبز انتخاب رشته می کنند. در صورتی که قبولی در رشته های کارنامه سبز به معنای قبولی قطعی نیست و قانون و تبصره های خودش را دارد. و نیاز مند موافقت و پذیرش دانشگاه مبدا و مقصد می باشد.

 

انتخاب رشته به امید تغییر رشته

این موضوع نیز دردسرهای خودش را دارد. و دیگر به بخش دبیرستان و سازمان سنجش مربوط نیست. بلکه موافقت آموزش دانشگاه مبدا و مقصد را نیاز دارد و احتمال آن خیلی کم است. بهتر است رشته مورد نظر خود را در دانشگاه پایین تری انتخاب کنید تا به امید تغییر رشته اقدام به انتخاب رشته دانشگاه نمایید.

 

انتخاب رشته به امید تکمیل ظرفیت

تکمیل ظرفیت یعنی پس از ثبت نام و شروع کلاس های ترم اول دانشگاه، برخی از دانشگاه ها در رشته هایی که هنوز ظرفیت آنها کامل نشده است؛مجددا اقدام به پذیرش دانشجو می کنند. اگر به امید تکمیل ظرفیت هستید باید بگویم که ممکن است رشته مورد نظر شما اصلا ظرفیت خالی نداشته باشد و یا ممکن است در یک سال اصلا تکمیل ظرفیت ارائه نشود. پس در زمان انتخاب رشته به امید تغییر دادن آن در آینده نباشید.

 

تمامی موارد بالا اهمیت انتخاب رشته کنکور سراسری را می رساند که اگر به درستی انجام نشود می تواند دردسر های عظیمی داشته باشد. و علاوه بر صرف هزینه و زمان، به آینده شغلی و تحصیلی افراد صدمه وارد کند. برای همین در کنار 12 سال تلاش شبانه روزی در دوران تحصیل و هزینه های بالایی که برای تحصیل پرداخت کرده اید، لطفا انتخاب رشته کنکور سراسری را نیز جدی بگیرید و برای آن زمان کافی قائل شوید و انجام آن را به دست فرد متخصص بسپارید.

رشته های مورد علاقه

در انتخاب رشته کنکور به چه مواردی لازم است توجه شود؟

همانطور که در مطالب بالا گفته شد؛انتخاب رشته فرصت آزمون و خطا ندارد و لازم است با دقت انجام شود. اطلاع از قوانین و اصول انتخاب رشته بسیار مهم است که در ادامه عوامل مهم و تاثیر گذار در آن را بررسی می کنیم:

1) توجه به کارنامه اولیه منتشر شده در سایت سازمان سنجش

موضوع بسیار مهم در اولین قدم این است که کارنامه داوطلب مورد تحلیل و بررسی قرار بگیرد. مواردی که لازم است در این کارنامه بررسی شود؛ شامل:

-رتبه داوطلب در سهمیه نهایی و در هر زیر گروه

-تراز داوطلب برای مجاز شدن در دانشگاه فرهنگیان

-توجه به دوره های مجاز و غیر مجاز.

2) استعداد یابی و بررسی رشته های مورد علاقه

انتخاب رشته باید بر اساس علاقه و استعداد انجام شود اگر تا کنکور از رشته های دانشگاهی مطلع نشده اید، حتما قبل از اقدام به هر گونه انتخابی در ابتدا رشته های دانشگاهی و بازار کار آن را بشناسید و با آگاهی انتخاب کنید. همچنین در کنار شناخت رشته های دانشگاهی مهم است که علاقه واقعی خود را بیابید و همچنین زمینه هایی که در آن استعداد کافی برای موفقیت دارید را نیز بشناسید.

در حین شناخت رشته های دانشگاهی حتما به این موارد توجه داشته باشید:

_شناخت بازار کار رشته ها

_دروس و واحد های دانشگاهی

_امکان ادامه تحصیل

_گرایش های ارشد و دکتری

_توانایی لازم برای ورود به هر رشته

-دانشگاه های ارائه دهنده هر رشته

این عوامل موجب می شود که نه صرفا بر اساس شنیده های خود از دیگران و یا تجربه های دست خورده دیگران انتخاب رشته کنید؛ بلکه شناخت کافی و واقعی از خود و هر رشته به دست آورید. اینکار موجب می شود که با هدف وارد دانشگاه شوید و با علاقه تحصیل کنید در این صورت هم می توانید ادامه تحصیل بدید و هم در زمینه رشته خود به ابداع و نوآوری مشغول شوید و در همان زمینه نیز کار مناسب خود را بیابید.

دقیقا به علت یک انتخاب نادرست، مشکلات بیکاری، بی انگیزگی؛ تغییر رشته، اشتغال در رشته های غیر مرتبط و … اتفاق می افتد.

3) شناخت دوره های دانشگاهی

اطلاع از شرایط دوره های دانشگاهی بسیار مهم است که قبل از انتخاب رشته باید بدانید که شرایط هر دوره چیست؟ دوره های دانشگاهی شامل دوره روزانه، شبانه، پردیس خودگردان،غیرانتفاعی،پیام نور و مجازی است که به ترتیب اعتبار مدرکی آن را نام بردیم. مشخصا بهترین دوره، روزانه می باشد. که کلیه هزینه های مربوط به آن رایگان است مگر در شرایط که در پایان تحصیلات خود بخواهید برای مهاجرت اصل مدرک را از دانشگاه دریافت کنید؛ در این صورت هزینه کل تحصیلات از شما اخذ می گردد.

دوره بعدی دوره شبانه می باشد که تنها تفوات آن با دوره روزانه در این است که هر ترم شامل شهریه می شود. اما اعتبار مدرکی روزانه را دارد. و مزیت ان ازاد بودن مدرک بعد از پایان دوره کارشناسی است. چرا که هزینه آن را در طول 4 سال تحصیل پرداخت کرده اید.

اهمیت انتخاب رشته

دوره بعدی پردیس خودگردان که تنها تفاوت آن با دو دوره قبلی در هزینه های گزاف هر ترم می باشد ولی مدرک آن اعتبار مدرک روزانه را دارا است. اما خوابگاه و امکانات رفاهی همانند دوره شبانه ندارد.

دوره های پیام نور و غیر انتفاعی نیز شهریه پرداز هستند. اعتبار مدرکی پایین ترین دارند. اما کلاس های پیام نور در چند سال اخیر حضوری برگزار می شود و نکته مهم امتحان های هماهنگ کشوری در پایان هر ترم در دانشگاه پیام نور می باشد. همچنین خوابگاه و امکانات رفاهی نیز ندارد و برای برخورداری از امکانات رفاهی فقط باید در دوره روزانه قبول شوید.

4) آشنایی با جدول هزینه دانشگاه ها :

به جز دوره روزانه تمامی دوره های دانشگاهی دارای هزینه می باشند. که هزینه های انها هر ترم متغیر است :قبل از انتخاب هر یک این دوره ها در فرم اصلی انتخاب رشته حتما از لیست هزینه ها مطلع شوید. البته این هزینه ها تقریبی است و هر ترم بنا به تعداد واحد و دروس عملی تغییر می کند. که برای دوره شبانه بین ترمی 3الی 4 میلیون / دوره پردیس خودگردان حدودا 20میلیون به صورت ترمی و دوره های غیر انتفاعی 4الی 5 میلیون و پیام نور حدودا 1میلیون می باشد.

5) شناخت شهر ها و امکانات رفاهی شهر:

اگر قرار است در انتخاب رشته خود سایر شهر ها را نیز انتخاب کنید؛ حتما راجع به آن شهر تحقیق کنید و بر اساس اطلاعات قدیمی تصمیم نگیرید. موارد بسیار مهمی در انتخاب یک شهرباید مورد توجه قرار بگیرد:

1) رتبه بندی علمی آن دانشگاه

2) امنیت اجتماعی شهر

3) مسیر رفت و آمد به شهر مرود نظر

4) وسائل حمل و نقل عمومی شهر مورد نظر( هواپیما، قطار، اتوبوس)

5) بررسی امکانات رفاهی دانشگاه مثل خوابگاه و …

6) آب و هوای شهر

7) مسافت( دوری و نزدیکی )

8) ویژگی شخصیتی فرد و خانواده( بابت تحمل دوری از هم)

حتما تمامی این عوامل را در نظر بگیرید و بعد برای انتخاب شهری به غیر از محل سکونت خود در انتخاب رشته اقدام نمایید.

6) توجه به سهمیه های گوناگون:

این اقدام باید توسط مشاور شما صورت بگیرد. اگر فردی که انتخاب رشته شما را انجام می دهد، فرد کاربلد و متخصصی باشد؛علاوه بر توجه به رتبه در زیر گروه ها، به سهمیه شما نیز توجه می کند و بعد برمبنای آن اقدام به انتخاب رشته می کند. علت توجه به سهمیه این است که می توان حدود رتبه مورد نیاز برای قبولی در هر رشته را دانست . و بر آن مبنا انتخاب رشته صورت پذیرد تا انتخاب های اضافی که فقط مانع در انتخاب رشته هستند، حذف شود. گاهی برخی از انتخاب رشته ها بیش از 150 عدد می شود در اینجا مشاور انتخاب رشته باید رشته هایی که با توجه به سهمیه داوطلب شانس قبولی ندارد را حذف کند. و این کار بسیار حساس است. پس اطلاعات کافی راجع به سهمیه و حدود قبولی آنها در هر رشته اهمیت دارد.

 

7) توجه به رتبه بندی دانشگاه ها :

اگر اعتبار مدرک برای شما اهمیت دارد، حتما قبل از انتخاب رشته باید رتبه هر دانشگاه را بنا به رشته مورد نظربدانید. رتبه بندی دانشگاه ها می تواند بر اساس نوع رشته متفاوت باشد. مثلا دندان پزشکی شهید بهشتی رتبه بالاتری به نسبت دندان پزشکی دانشگاه تهران دارد. برای همین از مشاور انتخاب رشته خود بخواهید که حتما هر رشته و دانشگاه را بر اساس اعتبار علمی آن در انتخاب رشته شما قرار دهد.

مراحل انتخاب رشته تخصصی دکتر پرتوی :

بعد از اگاهی از ضرورت انتخاب رشته و شناخت قوانینی که ممکن است در انتخاب رشته شما خلل وارد کند و مطالب مهم انتخاب رشته نوبت به این می رسد که 150 انتخاب خود را چگونه باید بنویسیم .انتخاب رشته در هر مجموعه مشاوره ای روند خاص خودش را دارد. و بازار گرمی نیز دارا می باشد. اما اگر می خواهید در انتخاب رشته مرکز مشاوره پرتوی شرکت کنید اتفاقات زیر برای شما رخ می دهد. :

1) جلسه معارفه و شناخت دانش آموز و اولیا با دکتر توسط دکتر پرتوی به همراه معرفی رشته های دانشگاهی و ارائه کتاب معرفی رشته ها تالیف دکتر پرتوی.

2) تحلیل و بررسی کارنامه داوطلب، رتبه در انواع زیر گروه ها و سهمیه داوطلب و تهیه MIND MAPانتخاب رشته

3) چینش رشته ها بر اساس علاقه مندی توسط مصاحبه با داوطلب و نتیجه تحلیل و بررسی تست رغبت سنج شغلی معتبر در دنیا

4) چینش دانشگاه ها بر اساس رتبه بندی و علاقه و بر اساس سطح قبولی داوطلب در انتخاب رشته

5) چیدمان ماتریسی رشته و دوره و شهر و دانشگاه در فرم اولیه انتخاب رشته و بررسی اولیه با داوطلب و اولیا او و پایان جلسه اول مشاوره انتخاب رشته

6) در جلسه دوم داوطلب مجددا در زمان مشخص شده در جلسه مشاوره با اولیا خود حضور می یابند و طی تفکر و مشورت هایی که در منزل انجام داده اند چیدمان نهایی انتخاب ها توسط شخص دکتر پرتوی انجام می گردد.

7) اعمال تغییرات متناسب با قبولی در برگه انتخاب رشته توسط دکتر پرتوی و تاکید و پاک نویس فرم اصلی انتخاب رشته.

8) استخراج کد های رشته محل های انتخاب شده و اعمال آن در برگه انتخاب رشته مجموعه

9) تاکید نهایی و امضا توسط دکتر پرتوی و صحبت های پایانی در مورد انتخاب رشته نهایی شده.

10) جلسه سوم در صورت ارائه اصلاحی ها و یا درخواست داوطلب و خانواده مجددا با دانش آموز هماهنگ می گردد.

چند نکته مهم !!!!!

نکات کنکوری

-این 10 مرحله به صورت کاملا خصوصی در مجموعه دکتر پرتوی صورت می پذیرد و تنها مجموعه مشاوره آموزشی در کل ایران هستیم که 0تا 100 انتخاب رشته شما توسط مدیریت مجموعه انجام می شود و افراد دیگر در ان دخالت ندارند.

– همچنین تمامی خدمات به صورت VIP و در جلسات کاملا خصوصی صورت می پذیرد.

– از لحاظ هزینه کاملا به فکر خانواده ها هستیم و با توجه به خدمات و کیفیت بالای خدمات هزینه مناسبی هر سال در نظر گرفته می شود.

– در مجموعه ما زمان شما به هدر نمی رود و همه چیز منظم و طبق برنامه می باشد. و در راس زمان مشخص شده تمامی جلسات شما برگزار می گردد.

انتخاب رشته مهم ترین دغدغه دانش آموزان و اولیای آنها در دوران تحصیل دانش آموزان است.

انتخاب رشته پلی میان دوره دوم دبیرستان و دانشگاه است و کوچکترین اشتباهی در انتخاب رشته می تواند سرنوشت یک فرد را کاملا تغییر دهد و حتی اگر ناراضی باشد و تصمیم به تغییر رشته خودش بگیرد هزینه زمانی بسیاری را پرداخت کرده است؛ پس مهم است که بدانیم:


 • انتخاب رشته چیست ؟
 • بهترین روش انتخاب رشته چگونه است ؟
 • چند نوع انتخاب رشته داریم ؟
 • انواع گزینش ها در انتخاب رشته چیست ؟
 • سهمیه های انتخاب رشته چگونه است ؟
 • در انتخاب رشته چیدمان رشته ها بر چه اساسی صورت می گیرد ؟
 • بهترین مجموعه برای انتخاب رشته کجا است ؟
 • هزینه های انتخاب رشته چگونه است ؟
 • انتخاب رشته دانشگاه آزاد چگونه است ؟

و هزاران هزار سوال دیگر که در این مطلب به صورت مفصل در رابطه با آن توضیح خواهیم داد تا هر آنچه داوطلبان برای انتخاب رشته خود به آن نیاز دارند را تحت پوشش قرار دهد.

انتخاب رشته چیست؟

بعد از پایان کنکور سراسری و اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری نوبت به انتخاب رشته میرسد؛ هر ساله داوطلبانی که نمره تراز آنها در محدود مجاز ظرفیت های دانشگاهی قرار گرفته است می توانند بر اساس دفتر چه راهنمای شماره 2 سازمان سنجش از میان کد رشته محل های اعلام شده در فرم 150 تایی انتخاب رشته اقدام به چیدمان رشته ها و انتخاب رشته نمایند . که تنها در یک کد رشته محل به داوطلب امکان قبولی می دهد.

انتخاب رشته

انتخاب رشته کنکور سراسری

برخلاف آزمون سراسری که سوالات دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد در قالب یک کنکور برگزار می شود اما انتخاب رشته کنکور سراسری از انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی جدا است . انتخاب رشته سراسری معمولا 30 الی 40 روز بعد از برگزاری کنکور می باشد که به دنبال اعلام نتایج اولیه سازمان سنجش و منتشر شدن دفترچه انتخاب رشته شماره 2 کنکور سراسری است . همچنین حدودا بلافاصه بعد از اتمام زمان انتخاب رشته سراسری که بین 5الی 7 روز زمان دارد انتخاب رشته دانشگاه آزاد آغاز می شود که دفترچه انتخاب رشته آن و کد رشته های ارائه شده آن کاملا متفاوت است .

انتخاب رشته

چگونه انتخاب رشته کنیم؟

انتخاب رشته

بعد از برگزاری کنکور تا زمان اعلام نتایج و بعد از ان دغدغه دانش آموزان و وخانواده های آنان در این است که چگونه یک انتخاب رشته خوب داشته باشند و اصلا یک انتخاب رشته خوب چه ویژگی هایی دارد . بر چه مبنایی صورت می گیرد ؟

انتخاب رشته باید به گونه ای باشد که بعد از گذشته سال ها موجب پشیمانی نشود افرادی که در مقطع لیسانس یا کارشناسی ارشد تصمیم به تغییر رشته تحصیلی خود می گیرند یا در زمینه تحصیل خود مشغول به کار نمی شوند مسلما از انتخاب رشته خود رضایت نداشتند و تصورات انها با واقعیت هماهنگ نبوده است پس انتخاب رشته صحیح واصولی انتخاب رشته ای است که بر اساس 2 ویژگی بسیار بسیار مهم دانش آموز انجام پذیرد:

 1. علاقه
 2. استعداد

علاقه و رغبت

متاسفانه انتخاب رشته بر اساس رتبه و یا شانس قبولی اشتباه ترین حالت برای انتخاب رشته می باشد نه تنها در این زمینه، بلکه در هر زمینه دیگری اگر بعد علاقه وسط نباشد انگیزه ای برای پیشرفت وجود ندارد پس در وهله اول مهم است که دانش اموز علاقه ثابت شده ای به آن رشته مورد نظر خود داشته باشد بسیار زیاد هستند افرادی که در جلسه انتخاب رشته بر اساس نظر خانواده و دوستان یا رقابت با اعضای فامیل یا از روی اجبار به انتخاب رشته مبادرت می ورزند، اما این کار به جز پشیمانی سودی ندارد؛ مهم ترین بعد در انتخاب رشته بعد علاقه ثابت است .

علاقه ثابت چیست؟

علاقه ثابت یعنی در گذر زمان و با افزایش سن و کسب اطلاعات بیشتر در زمان های دور نظر شما به رشته مورد نظر خودتان تغییر نکند؛ علاقه ثابت یعنی علاقه پایدار که از ناخودآگاه فرد بر می خیزد؛ زمانی که انتخاب شما به صورت احساسی نباشد و واقعا به یک موضوعی از ضمیر ناخود آگاه خود علاقه داشته باشید مسلما به یکی از موفق ترین افراد در زمینه تحصیلی و کاری خود تبدیل می شوید. علاقه ناخود اگاه را از روی تست های شخصیت شناسی روانشناسانه می توان تشخیص داد .

آیتم دیگری که در انتخاب رشته تاثیر گذار است عدم توجه به بازار کار رشته است؛ یادتان باشد که بازار کار را شما می سازید اگر علاقه کافی داشته باشید انگیزه درونی هم برای ادامه دادن و پیشرفت وجود دارد برای همین موضوع انتخاب رشته بر اساس بازار کار اصلا اصولی نیست مخصوصا که ممکن است که رشته ای که الان انتخاب می کنید و بازار کار خوبی دارد بعد از فارغ التحصیلی شما دیگر آن رونق کسب و کاری را از دست بدهد برای همین حتما در زمان انتخاب رشته به این موضوع مهم توجه داشته باشید و مبنای انتخاب رشته خود را بر اساس بازار کار نچینید.

استعداد و توانایی ها

آیتم بعدی در انتخاب رشته اصولی کنکور سراسری استعداد و توانایی است؛ آیا رشته ای که انتخاب می کنید در سطح توانایی های فردی و گروهی شما می باشد؟ آیا می توانید از عهده فعالیت های رشته مورد نظر خود بر بیایید؟ علاقه مهم ترین بعد است اما تنها علاقه کافی نیست! اگر علاقه باشد اما فرد استعداد کافی نداشته باشد کم کم سرخورده می شود، انگیزه و علاقه خود را هم از دست می دهد؛ پس مهم است که در زمان انتخاب رشته کنکور حتما به توانایی و استعداد های فرد در زمینه رشته مورد نظر هم توجه شود .

چگونه علاقه و استعداد خود را بسنجیم؟

2آیتم علاقه و استعداد اگر به خوبی مشخص شود بخش عظیمی از انتخاب رشته شما مشخص شده است برای همین باید اولین قدم خود را محکم بردارید برای همین بهتر است بعد علاقه و استعداد به صورت علمی سنجیده شود برای اینکار انجام تست های روانشناسی معتبر در این زمینه بسیار مهم است که توسط فرد متخصص روانشناسی هم انجام پذیرد

پیشنهاد ما به شما در قدم اول انتخاب رشته اجرای تست های معتبر روانشناسی توسط روانشناس است تا به صورت کامل و اصولی بتوانید خود ویژگی های شخصیتی خود را شناسایی نمایید . برای انجام تست های معتبر روانشناسی به صورت انلاین و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه این تست ها و نحوه اجرای انها و کاربرد این تست های روانشناسی در انتخاب رشته روی لینک زیر کلیلک نمایید .

انتخاب رشته

آزمون های علاقه و استعداد تحصیلی چیست ؟

2 آزمون تلفیقی معتبر و استاندارد یابی شده روز دنیا است که مناسب برای گروه سنی 14الی 18 سال می باشد متاسفانه بسیاری از ازمون های روانشناسی که در زمینه استعداد یابی شغلی برگزار می شود برای گروه سنی نوجوان مناسب نیست مانند آزمون MBTI  برای همین در انتخاب نوع آزمونی که می خواهید در آن شرکت کنید تا خود را بهتر بشناسید دقت کافی را داشته باشید .

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری

بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری و انتشار کارنامه اولیه حدودا 2الی 3 روز بعد انتخاب رشته کنکور سراسری آغاز می شود و حدودا یک هفته مهلت دارد که معمولا 2 الی 3 روز هم تمدید می شود