گروه آموزشی دکتر پرتوی دارای نشان بالاترین میزان رضایت و قبولی 

انتخاب رشته تجربی 

سلام به تمامی دانش آموزان عزیز رشته تجربی .اکنون که زمان انتخاب رشته تجربی فرا رسیده است لازم است که برای این امر مهم انتخاب رشته نکات کلیدی و مهمی به شما آموزش داده شود .انتخاب رشته تجربی یکی از مهم ترین و کلیدی ترین انتخاب رشته ها می باشد. چرا که تنوع رشته های دانشگاهی و همچنین تنوع شهرها و دانشگاه ها الویت بندی انتخاب رشته را دشوار می سازد. برای همین نیاز به دقت بالایی در زمان انتخاب رشته وجود دارد. فقط افراد حاذق و با تجربه می توانند این ماتریس انتخاب رشته را تکمیل نمایند.

کنکور تجربی همیشه پرطرفدار ترین در میان دانش آموزان بوده است. و بیشترین تعداد شرکت کننده را به خود اختصاص داده است. از این رو انتخاب رشته تجربی نیز بیشترین تقاضا را در زمان انتخاب رشته دارد. انتخاب رشته تجربی از رتبه 1000 تا رتبه 5000 جز سخت ترین انتخاب رشته ها می باشد. و معمولا داوطلبان این رشت برای تحصیل در رشته مورد علاقه خود حاضرند شهر های دیگر را نیز انتخاب کنند. برای همین اولویت بندی انتخاب رشته بسیار سخت تر می شود. اما معمولا از رتبه 5000 به بالا در رشته تجربی کاملا مشخص است. چرا که شانس قبولی در خیلی از رشته ها کم می شود و روند انتخاب رشته بیشتر مشخص است.

برای همین داوطلبان رشته تجربی که در این حدود رتبه خود را کسب کرده اند حتما باید در زمان انتخاب رشته دقت بالایی داشته باشند و از متخصص انتخاب رشته کمک بگیرند.

چرا که تغییر هر چند کوچک در اولویت بندی و یا جا به جا وارد کردن اولویت بندی ها نتیجه قبولی را کاملا تغییر می دهد.

انتخاب رشته کنکور 

نظرات داوطلبان انتخاب رشته

آمار دقیق و رسمی سازمان سنجش برای تعداد داوطلبان شرکت کننده در کنکور سراسری 1401به شرح زیر است : 574/472 هزار نفر

از آنجایی که بازار رقابت در کنکور تجربی بسیار داغ است انتخاب رشته مناسب بسیار کمک کننده است . تعداد رشته های تجربی مثل رشته ریاضی تنوع بالایی دارد اما رشته های پرطرفدار آن  کم است و از انجایی که تعداد دانشگاه های رشته تجربی در شهره ای گوناگون زیاد هست و همه دانشگاه ها تمامی رشته ها در سال های اخیر را ارائه می دهند ضرورت یک انتخاب رشته خوب برای داوطلبان متقاضیان رشته تجربی بیشتر مشخص می شود .

  انتخاب رشته رتبه های برتر کنکور

اما رشته های پرطرفدار به صورت محدود ارائه می شوند اما طرفداران زیادی دارند. برای همین یک انتخاب رشته خوب می توند شانس قبولی را افزایش دهد. مثلا رشته دندان پزشکی را تمامی دانشگاه ها ارائه نمی دهند یا رشته فیزیوتراپی که بسیار رشته خوب و پر درآمدی است فقط در دانشگاه های تهران و اصفهان و اهواز ارائه می شود . برای همین محدودیت های رشته ها و دانشگاه های خوب و پرطرفدار، انتخاب رشته تجربی بسیار حساس و کلیدی است .

آشنایی با رشته های تجربی؛ مهم ترین اقدام در زمان انتخاب رشته

معمولا داوطلبان علاقه مند به رشته تجربی رشته های پرطرفدار آن را فقط می شناسند و درآمد و موقعی اجتماعی را فقط در رشته های پزشکی، داروسازی، دندان پزشکی و برخی از پیرا پزشکی ها مانند فیزیوتراپی و تغذیه و … می بینند. اما جالب است بدانید که برخی از رشته های تجربی که شاید طرفداران زیادی نداشته باشد اما بسیار پر کاربرد است و در صورت طی کردن مسیر شغلی درست و استفاده از راهنمایی های مشاور شغلی، می توان از این رشته ها به خوبی کسب درآمد کرد. مثلا در رشته تجربی اینروزها رشته اتاق عمل که شباهت زیادی از نظر واحد های دانشگاهی به رشته پزشکی دارد بسیار جایگاه اجتماعی خوب و در امد زایی بالا دارد. افرادی که در رشته اتاق عمل تحصیل می کنند می توانند به عنوان دستیار اول یک پزشک حاذق تمامی کارهای یک جراحی راانجام دهند و از دستمزد های خوبی بهره مند شوند. همچنین این روزها رشته های بینایی سنجی و شنوایی سنجی نیز اهمیت بسیار بالایی دارند . مخصوصا برای افرادی که می خواهند مهاجرت تحصیلی داشته باشند این رشته ها مناسب تر از پزشکی می باشد و حتی در ایران نیز درآمد و بازار کار خوبی دارند. از این رو حتما تمامی رشته های تجربی و بازار کار انها و نحوه أر ماد زایی هر رشته را بشناسید و فقط به برخی از رشته های پرطرفدار در زمان انتخاب رشته تجربی بسنده نکنید.

اقدامات ثانویه در انتخاب رشته تجربی

معمولا اطلاعات انتخاب رشته حول محور سهمیه ها و کارنامه و نوع بومی گزینی می باشد. این اطلاعات اولیه و شناخت آن برای تمامی داوطلبان آزمون سراسری لازم است اما برای انتخاب رشته تجربی کافی نیست. از این رو در زمان انتخاب رشته تجربی باید به موارد مهم تری توجه داشت. مهم ترین اقدامات در زمان انتخاب رشته شامل موارد زیر می باشد :

1- دسته بندی رشته های مورد علاقه

2- دسته بندی دوره ها و اولیت بندی انتخاب هر دوره

3- قرار دادن رشته های مشابه در کنار لیست علاقه مندی ها

4- توجه به شهرها انتخابی از نظر رتبه بندی دانشگاه و مسیر رفت و آمد

5- قرار دادن رشته های علوم پایه ورشته های مشترک در انتهای فرم انتخاب رشته

6- کامل کردن 30% فرم انتخاب رشته بر اساس علاقه مندی

7- کامل کردن 40% فرم انتخاب رشته بر اساس قبولی با شانس بالا

8- کامل کردن فرم انتخاب رشته با 30% بر اساس قبولی قطعی

9-بررسی مجدد فرم انتخاب رشته بر اساس اولویت ها 

در انتخاب رشته کنکور 1401 تجربی چه رشته هایی را انتخاب کنم بهتر است ؟

هر ساله علاقه اکثریت داوطلبان رشته تجربی به سمت رشته های خاصی می باشد. مثلا یک سال رشته دندان پزشکی خیلی پر طرفدار می شود. یک سال تغذیه متقاضیان خاص خودش را دارد. اما بهترین انتخاب رشته آن است که علاقه شما را در نظر بگیرد. علاقه نیز باید به صورت ناخودآگاه باشد. یعنی حاصل از تاثیر عوامل بیرونی و یا صحبت اطرافیان نباشد.

علاوه بر این باید استعداد داوطلب نیز در زمان انتخاب رشته تجربی شناسایی و در نظر گرفته شود. اگر علاقه و استعداد خود را شناختید و اقدام به انتخاب رشته کردید اما رتبه شما برای قبولی در رشته مورد علاقه تان کافی نبود، می توانید از رشته های جایگزین استفاده کنید.

رشته های جایگزین شامل رشته هایی است که شبیه رشته مورد نظر ما از نظر دروس دانشگاهی، امکان ادامه تحصیل و بازار کار هستند. اینها همان رشته هایی هستند که مشاوران سو استفاده گر به عنوان رشته های پنهان دفترچه یاد می کنند!!!!

انتخاب رشته دانشگاه آزاد

جایگزینی رشته داروسازی 

از آنجایی که تنوع رشته های پرطرفدار رشته تجربی بالا نیست پیشنهاد می کنیم که رشته های مشابه این زیر گروه تجربی را بشناسید تا بتوانید در انتخاب رشته خود حق انتخاب های خود را بالا تر ببریم .

داوطلبانی که علاقه به رشته داروسازی دارند اما در کنکور تجربی و در زیر گروه 2 رشته تجربی رتبه قابل قبولی به دست نیاورده اند پیشنهاد ما ورود به رشته شیمی است چرا که در مقاطع بالاتر و در دکتری این رشته می توان به کارها و مشاغل داروسازی اشتغال پیدا کرد .

 

 

  

جایگزینی رشته پزشکی 

خیلی از داوطلبان کنکور تجربی به عشق و علاقه رشته پزشکی وارد این رشته می شوند . اما متاسفانه همه داوطلبان نمی توانند در این رشته پذیرفته شوند . برای افرادی که در زیر گروه تجربی و در انتخاب رشته کنکور سراسری تجربی تمایل به ورود به رشته پزشکی را دارند پیشنهاد می کنیم که وارد رشته های زیست شناسی یا پیرا پزشکی شوند که بتوانند در سال دوم دانشگاه در آزمون ورود به پزشکی شرکت کنند و این راه بسیار سخت و دشواری است و حتی به دلیل تعداد پذیرش کم در این آزمون گاهی غیر ممکن است . اما اگر توان سال دوم درس خواندن برای کنکور تجربی را ندارید و فقط به رشته پزشکی در انتخاب رشته خود رضایت می دهید پیشنهاد بر این است که وارد این رشته ها شوید همچنین رشته اتاق عمل نیز می تواند جایگزین خوبی برای علاقه مندان به پزشکی باشد. دستیار ارشد یک پزشک بودن در مواقع جراحی های سخت می تواند همانند یک پزشک عمل می کند. و در خیلی از مواقع پزشک ادامه عمل را به دستیارش که دکتری اتاق عمل دارد می سپارد. این رشته هم در ایران و هم در خارج از کشور درآمد بسیار بالایی دارد

جایگزینی رشته فیزیوتراپی

رشته فیزیوتراپی یکی از پرطرفدار ترین و پولساز ترین رشته های تجربی است . که در چند سال اخیر قبولی سخت تری نسبت به سایر رشته ها داشته و طرفداران زیادی هم پیدا کرده است.

برای همین به علاقه مندان به این رشته پیشنهاد می کنیم که در کنار این رشته و در جایگزین این رشته می توانند وارد رشته کار درمانی شوند که واحد های مشترک بسیاری با فیزیوتراپی دارد و همچنین در مقاطع تحصیلی بالاتر امکان ورود به رشته فیزیوتراپی را دارا می باشد .

برای باقی رشته های تجربی هم می توان جایگزین های مناسبی پیدا کرد که در زمان انتخاب رشته حضوری یا تلفنی بر مبنای علاقه و انتخاب شما به صورت کامل و دقیق تمامی رشته ها مورد بحث و بررسی قرار می گیرد .

معرفی رشته های کنکور تجربی

انتخاب رشته تجربی چه حساسیت هایی دارد ؟

رشته تجربی همانطور که در بالاتر هم اشاره شد به دلیل داوطلبان زیادی که دارد و بازار رقابت بالاتری دارد حساسیت های بالاتری دارد . که شامل آیتم های زیر است :

شناخت رشته های تجربی در انتخاب رشته

متاسفانه اکثر دانش آموزان رشته تجربی به سه رشته اول این زیر گروه شامل دندان پزشکی و پزشکی و داروسازی فقط علاقه دارند و اصلا شناختی روی سایر رشته ها ندارند  اما جالب است بدانید که در دهه اخیر بازار کار سایر رشته ها مثل پرستاری ، ژنتیک ، علوم آزمایشگاهی و مامایی و…  بسیار داغ تر شده است .

اما از آنجایی که شناختی به این رشته ها وجود ندارد کمتر انتخاب می شوند . رشته های مثل شنوایی سنجی و بینایی سنجی که کاری معادل یک پزشک برای چشم و گوش دارند بسیار کم اهمیت تلقی می شود . برای همین در انتخاب رشته کنکور تجربی شناخت و آگاهی نسبت به تمامی رشته ها و زیر گروه های تجربی و بازار کار رشته ها بسیار مهم است . شاید تعجب کنید که گاهی درآمد یک بینایی سنج از یک پزشک عمومی می تواند بیشتر باشد. همچنین رشته های پیرا پزشکی برای مهاجرت گزینه مناسب تری هستند. 

 

الویت بندی دقیق و اصولی

گاهی یک اشتباه ساده می تواند سال ها موجب ناراحتی و پشیمانی و تغییر مسیر زندگی شود . اگر در انتخاب رشته خود درست الویت بندی نکنید و رشته ها دسته بندی و چینش صحیحی نداشته باشد دچار مشکل و ضرر و زیان می شوید . برای همین راهنمایی از یک مشاور با سابقه در انتخاب رشته تجربی بسیار لازم و ضروری است . و دسته بندی رشته ها ودانشگاه ها و دورهاه باید به درستی انجام پذیرد .

اولویت بندی دوره های دانشگاهی

رشته های پزشکی و پیرا پزشکی دوره شبانه ندارند و دوره های ارائه دهنده این رشته های دانشگاهی شامل دوره روزانه، دوره پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد می باشد. هیچ یک از رشته های پزشکی و پیرا پزشکی در دوره شبانه، غیر اتنفاعی و پیام نور ارائه نمی شود.

  اشتباه در انتخاب رشته

توجه به رشته های قطبی و ناحیه ای و کشوری

در دفترچه انتخاب رشته تجربی 5 ناحیه و قطب مشخص شده است که توجه به این موضوع در انتخاب رشته بسیار مهم است . فرض کنید که ناحیه شما تهران است و شهر قزوین  در قطب و ناحیه شما قرار دارد اما شهر شیراز در قطب و ناحیه شما نیست برای همین الویت شان باید شهر قزوین باشد در انتخاب رشته نه شیراز چرا که اگر رشته های قطبی و ناحیه ای را از قطب و ناحیه خودتان انتخاب کنید شانس قبولی بالاتری دارید . اما در زمان انتخاب رشته مطمئن شوید که مشاور شما روی اطلاعات قطبی و ناحیه  ای و کشوری تسلط کافی دارد یا خیر.اما یک نکته جالب وجود دارد که گزینش رشته پزشکی کشوری است اما این ممکن است قابل تغییر هم باشد . یعنی هر سال قطب ها و ناحیه ها تغییر می کند که در زمان انتخاب رشته باید به آن دقت کنید .

انتخاب رشته بر اساس زیر گروه در کارنامه

یکی دیگر از حساسیت ها در انتخاب رشته کنکور تجربی توجه به زیر گروه رشته مورد علاقه شما است . بگذارید با مثالی توضیح دهیم :فرض کنید رتبه شما در سهمیه منطقه 1 حدودا 1200 شده است و به دلیل اینکه شما در کنکور سراسری خود درس زمین را پاسخ داده اید و درصد بالا زده اید مثلا 70 % رتبه شما در زیر گروه 2 حدودا 500 شده است  ودر زیر گروه یک رشته تجربی 2000 شده است این به این معنا نیست که برای انتخاب رشته در رشته های زیر گروه 1 تجربی مثل پزشکی و پیرا پزشکی می توانید با 1200 انتخاب رشته کنید . خیر رتبه شما برای انتخاب رشته های پزشکی و زیر گروه 1 عدد 2000 است نه 1200 واگر بخواهید داورسازی یا شیمی در دانشگاه بخوانید رتبه اصلی شما 500 است نه 1200 و باید برمبنای 500 انتخاب رشته کنید

انتخاب رشته واقع بینانه

مهم ترین موضوع در انتخاب رشته تجربی این است که مشاور برای شما انتخاب رشته واقع بینانه انجام دهد یعنی بهترین انتخابی که می توانید بر مبنای رتبه خود داشته باشید اینکه از 150 انتخابی که دارید حدودا 10 تای اول آن می تواند رویایی باشد اما بین 20 الی 30 انتخاب شما باید حتما واقع بینانه و خوش بینانه باشد و حتما باید بین 15 الی 20 انتخاب حتمی نیز در انتخاب رشته خود داشته باشید . یک انتخاب رشته خوب باید ویژگی های زیر را دارا باشد که به تفکیک در رابطه با هر کدام در ادامه مقاله توضیح داده ایم :

1- شرایط انتخاب رشته 2- محدوده رتبه قبولی لازم برای هر رشته
3- ضرروت آشنایی با رشته های دانشگاهی تجربی 4- زمان انتخاب رشته تجربی
5- دفترچه انتخاب رشته تجربی 6- زیر گروه های رشته تجربی
7- رشته های جایگزین در رشته تجربی 8- حساسیت های انتخاب رشته تجربی و شرایط بومی گزینی
9- انتخاب رشته با کنکور و بدون کنکور سراسری و آزاد 10- پولساز ترین رشته های تجربی

با چه رتبه ای کجا قبول می شوم

این یک سوال بسیار متداول از زمان برگزاری کنکور سراسری تا زمان انتخاب رشته برای داوطلبان تجربی می باشد. این دانش آموزان بیشترین استفاده را از نرم افزار های تخمین رتبه و قبولی دارند.می توان هر سال بر اساس آخرین فرد قبولی در سال های گذشته حدود رتبه و قبولی را مشخص کرد. اما نکته حائز اهمیت در این است که این دانش آموزان به جای تمرکز بر قبولی که هر سال متغییر است، بر شناخت رشته ها و بازار کار تمرکز کنند.قبولی در هر رشته و دانشگاه هر سال متغییر می شود و این موضوع به تعداد شرکت کنندگان، تعدادی که در آن سال تصمیم به انتخاب رشته می گیرند، طرفداران هر رشته درآن سال و.. بستگی دارد. برای همین می توان به صورت حدودی مشخص کرد اما امکان تغییر در هر سال تحصیلی وجود دارد.بنابراین بهتر است داوطلبان رشته تجربی به همراه مشاور انتخاب رشته خود بر نحوه چیدمان و اولویت بندی انتخاب ها تمرکز ویژه داشته باشند

.

تقسیم بندی رشته ها در رشته تجربی

یک موضوع خیلی مهم در انتخاب رشته تجربی این است که رشته های این زیر گروه به چند دسته تقسیم بندی می شوند. دسته اول شامل رشته های پزشکی و پیرا پزشکی است که طرفداران زیادی دارد. دسته دوم مخصوص رشته های علوم پایه مثل شیمی و زیست شناسی است که این رشته ها در دوره های شبانه وغیر انتفاعی و پیام نور نیز ارائه می شود. رشته شیمی به دلیل شباهت با داروسازی و رشته زیست شناسی برای قبولی در آزمون لیسانس به پزشکی و یا دکترای ژنتیک نیز کم طرفدار نیستند.و دسته آخر رشته های مشترک می باشند که با داوطلبان رشته ریاضی وانسانی به صورت مشترک ارائه می شود و ظرفیت این رشته ها بین داوطلبان رشته تجربی و ریاضی و انسانی تقسیم می شود که شامل رشته های مدیریت، حسابداری، اقتصاد و روانشناسی می باشد. 

داوطلبان رشته تجربی در چه صورت برای انتخاب رشته اقدام کنند؟

رقابت در انتخاب رشته تجربی بسیار زیاد هست اما ظرفیت رشته های پرطرفدار آن خیلی بالا نیست برای همین موضوع مهم است که بدانیم با چه رتبه ای انتخاب رشته کنیم و چه رتبه هایی نیاز به انتخاب رشته ندارد.

معمولا از رتبه 5000 به بعد رشته تجربی خیلی تفاوتی در انتخاب رشته با هم ندارد و از بین 600 الی 700 نفر شرکت کننده در این رشته رقابت اصلی بین 5000 نفر اول است حتی در رشته های پیراپزشکی اما در ادامه بررسی می کنیم که هر رشته ای را با چه حدود رتبه ای می توانیم قبول شویم.

محدوده قبولی رشته های تجربی

اینکه با چه رتبه و ترازی می توان وارد هر رشته از زیر شاخه های رشته تجربی شد صحبت خیلی مهمی برای داوطلبان تجربی است که با انتشار کارنامه ها و مشخص شدن رتبه ها مسلما اضطراب قبولی بسیار زیاد است برای همین به تفکیک رشته توضیح می دهیم البته اینکه گستردگی انتخاب های شما تا چه میزان باشد هم بسیار مهم است مثلا دانشگاه آزاد ، پردیس خودگردان ، شهرهای دور و … همگی عواملی هستند که در قبولی شما تاثیر دارند.

انتخاب رشته پزشکی

رشته پزشکی 

قبولی در این رشته جز آرزوها و اهداف خیلی از افراد می باشد ظرفیت آن در چند سال اخیر بیشتر شده است اما بین سهمیه مناطق 1تا3 نهایت رتبه قبولی برای این رشته در تهران نهایتا تا رتبه 350 و در کل کشور با احتساب دانشگاه های پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد تا 5000می باشد.

  آخرین رتبه قبولی پزشکی

رشته دندان پزشکی 

قبولی در رشته دندان پزشکی سخت تر از رشته پزشکی و داروسازی است و رتبه های بهتری می خواهد و سخت ترین قبولی در انتخاب رشته تجربی را دارد که قبولی آن در تهران تا رتبه 250 می باشد و در کل کشور با احتساب پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد می توان تا رتبه 1800 هم حساب کرد.

  اخرین رتبه قبولی دندان پزشکی

رشته داروسازی 

این رشته با توجه به اینکه جز رشته های زیر گروه 2 می باشد قبولی متفاوت تری هم دارد چون انتخاب رشته آن با رتبه در زیر گروه 2 سنجیده می شود اما قبولی آن به نسبت دندان پزشکی بسیار راحت تر است و تا رتبه 1200 هم می توان در دانشگاه خوارزمی کرج احتمال قبولی داد اما در کل دانشگاه های آزاد و پردیس و شهرستان حدودا تا رتبه 4500می توان احتمال قبولی داد.

رشته دامپزشکی 

رشته دامپزشکی به دلیل شرایط و روحیات خاصی که می طلبد قبولی راحت تری دارد چون مورد توجه افراد کمی قرار می گیرد برای همین تا رتبه 6000در تهران و کرج می توان شانس قبولی داد.

انتخاب رشته دکتر پرتوی

  رشته های پیراپزشکی گروه

این رشته ها به نسبت سایر رشته های دیگر پیرا پزشکی قبولی سخت تری دارند که شامل فیزیوتراپی ، علوم آزمایشگاهی وتغذیه می باشند که در تهران نهایتا با 3800 و در شهرستان نهایتا تا 6000 احتمال قبولی دارند. و نکته جالب توجه در این است که در دانشگاه آزاد ما رشته فیزیوتراپی نداریم برای همین موضوع است که قبولی فیزیوتراپی بسیار سخت تر است .

   رشته های پیرایزشکی گروه

این رشته ها شامل پرستاری ، مامایی، اتاق عمل می باشند که بسیار بسیار رتبه های خوبی را می خواهند چرا که بازار کار خوبی دارند و برای مهاجرت تقاضای بالایی دارند پذیرش این رشته ها در تهران تا 8000-9000می باشد اما در دانشگاه های شهر های دور و پردیس خودگردان تا رتبه 12000هم می توان احتمال قبولی دارد و در دانشگاه آزاد تا رتبه 2000هم در شهرستان شانس قبولی دارند .

     رشته های پیراپزشکی گروه

که شامل کاردرمانی ، گفتار درمانی ، هوشبری ، اعضای مصنوعی ، بینایی ، شنوایی و… است که در کل کشور تا رتبه 18000در شهرستان ها و دانشگاه های پردیس خودگردان می توان احتمال قبولی داد.اما باید جانب احتیاط را نیز رعایت کرد و انتخاب های بدبینانه را نیز در انتخاب رشته در نظر گرفت

با توجه به اعداد و ارقام بالا متوجه میشوید  که با توجه به تعداد شرکت کنندگان قبولی و ظرفیت پذیرش در رشته تجربی بسیار کم است و عملا رتبه های بالای 20 هزار شانس قبولی در هیچ یک از رشته ها را ندارند و می توانند در رشته های علوم پایه شامل زیست سلولی مولکولی ، جانوری ، شیمی و… در دانشگاه پیام نور و آزاد ثبت نام کنند .

دفترچه انتخاب رشته تجربی 

دفترچه انتخاب رشته تجربی تفاوت های زیادی با سایر رشته ها دارد که شامل دو بخش رشته های علوم پزشکی و غیر علوم پزشکی می شود . در ابتدای دفترچه و پس از توضیحات اولیه جدول رشته های علوم پزشکی شروع می شود و پس از آن در دو سال اخیر رشته 4رشته پزشکی ، دندان پزشکی ، داروسازی و دامپزشکی دانشگاه آزاد هم همراه با دفترچه دانشگاه سراسری ارائه می شود بعد از آن رشته های بومی ارائه شده و سپس جدول دانشگاه های رشته های علوم پایه و مشترک و سپس دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور ارائه شده است.

زیر گروه 1 پزشکی، بیوتکنولوژی، دامپزشکی، دندانپزشکی، اتاق عمل، بینایی سنجی، دبیری زیست شناسی، علوم آزمایشگاهی، علوم تغذیه، علوم تربیتی، فیزیوتراپی و …
زیر گروه 2 داروسازی، دبیری شیمی، مهندسی بهداشت حرفه ای، مهندسی بهداشت محیط، شیمی، کارشناسی بهداشت عمومی، کارشناسی تکنولوژی پزشکی هسته ای، کارشناسی فناوری اطلاعات سلامت، کارشناسی بهداشت عمومی
زیر گروه 3 اقیانوس شناسی، زمین شناسی، دبیری زمین
زیر گروه 4 الهیات و معارف اسلامی و ارشاد، علوم قضایی، اقتصاد اسلامی، حسابداری، زبان و ادبیات عربی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، علوم اقتصادی، علوم انتظامی، مدیریت مالی، مدیریت صنعتی، مدیریت کسب و کارهای کوچک، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت و بازرگانی دریایی و …
زیر گروه 5  اقتصاد کشاورزی، امنیت اطلاعات، آموزش تربیت بدنی، تربیت مربی عقیدتی سیاسی، کتابداری در شاخه پزشکی، مهندسی صنایع مبلمان، مددکاری اجتماعی و …

انتخاب رشته با کنکور تجربی 

در انتخاب رشته تجربی در دفترچه با کنکور می توانید تمامی رشته های پزشکی و پیرا پزشکی و علوم پایه و رشته های مشترک اعم از مدیریت ، روانشناسی و حسابداری را در دانشگاه های سراسری روزانه، شبانه، پردیس خودگردان،غیرانتفاعی، پیام نور در 150 کد رشته انتخاب کنید. که برای انتخاب رشته با کنکور نیاز به مجاز شدن در کارنامه اولیه وجود دارد.

 انتخاب رشته بدون کنکور تجربی 

علاوه بر انتخاب رشته با کنکور برخی از رشته های علوم پایه و مشترک نیز با شرط معدل پذیرش دارند که افرادی که در دوره های روزانه و شبانه با کنکور مجاز نشده اند می توانند در این رشته ها انتخاب رشته و تحصیل کنند که شامل 100 انتخاب از بین کد رشته های اعلام شده است که با عنوان صرفا سوابق تحصیلی مطرح شده است.

 انتخاب رشته تجربی در دانشگاه آزاد 

برای رشته های تجربی در دانشگاه آزاد با کنکور و بدون کنکور امکان انتخاب رشته وجود دارد که در دانشگاه آزاد با کنکور به هیچ عنوان رشته فیزیوتراپی ارائه نمی دهد و در کد رشته های بدون کنکور نیز فقط رشته های زیست شناسی ، شیمی ، صنایع غذایی ، کشاورزی ، زمین شناسی و… ارائه می شود . برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد با کنکور امکان 100 انتخاب و برای بدون کنکور امکان 20 انتخاب وجود دارد . که انتخاب رشته آن به جز 4 رشته پزشکی ، دندان پزشکی ، داروسازی و دامپزشکی به صورت جداگانه از انتخاب رشته سراسری صورت می پذیرد

در چند سال اخیر انتخاب رشته 4 رشته دکترای پیوسته دانشگاه آزاد اعم از پزشکی، داروسازی، دندان پزشکی و دامپزشکی در فرم دانشگاه سراسری انجام می شود و این شانس قبولی این افراد را کمتر می کند. چرا که زمانی که انتخاب رشته پزشکی آزاد و سراسری از هم جدا بود داوطلب می توانست یک قبولی از دانشگاه آزاد و یک قبولی از دانشگاه سراسری داشته باشد و بین این دو تصمیم به انتخاب بگیرد. اما الان در این 4 رشته داوطلب فقط یک حق انتخاب دارد و باید کد رشته های دانشگاه آزاد را نیز در بین کد رشته های دانشگاه سراسری چیدمان کند.

  انتخاب رشته 4رشته اصلی تجربی 

رشته های پزشکی ، دندان پزشکی ، داروسازی و دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی از طریق انتخاب رشته سراسری تجربی انجام می شود و از طریق سایت دانشگاه آزاد نمی باشد  .

 پولساز ترین رشته های دانشگاهی تجربی 

معمولا داوطلبان رشته تجربی همان 3یا 4 رشته اصلی را جز رشته های پر درآمدو  پولساز دانشگاهی می دانند اما جالب است بدانید که در رشته تجربی بسیاری از رشته ها بازار کار خوبی دارند و راه های در آمد زایی آنها متفاوت است و می توان با تحصیل در این رشته ها به در آمد های خیلی بالاتر از پزشکی و دندان پزشکی دست یافت برای همین اگر می خواهی راجع به این رشته های دانشگاهی شناخت کافی و دقیق داشته باشی لازم است در این دوره ثبت نام کنی.

برخی از رتبه های برتر گروه آموزشی پرتوی در رشته تجربی

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

پزشکی دانشگاه شهید بهشتی

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

دندان پزشکی تهران

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

داروسازی تهران

رتبه هاب برتر گروه آموزشی پرتوی

پزشکی تهران

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

تغذیه شهید پزشکی

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

دامپزشکی کرج

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

داوسازی گیلان

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

پزشکی تهران

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

پرتو درمانی شهید بهشتی

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

شیمی الزهرا

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

اتاق عمل اهواز

اتاق عمل بندرعباس

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

زیست شناسی دانشگاه فرهنگیان

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

پزشکی شاهرود

همانطور که در مقالات قبلی به تفضیل صحبت شده است انتخاب رشته فرایندی حساس و کلیدی است و با آینده شما ارتباط بسیار نزدیک و مهمی دارد برای همین در انتخاب مشاور انتخاب رشته خود اطمینان دقیق حاصل نمایید و فقط زیر نظر متخصص انتخاب رشته فعالیت کنید .

معرفی خدمات مرکز رتبه شو