سلام به تمامی دانش آموزان عزیز رشته تجربی .اکنون که زمان انتخاب رشته تجربی فرا رسیده است لازم است که برای این امر مهم انتخاب رشته نکات کلیدی و مهمی به شما آموزش داده شود .

آمار دقیق و رسمی سازمان سنجش برای تعداد داوطلبان شرکت کننده در کنکور سراسری 99 به شرح زیر است : 094/697 هزار نفر

از آنجایی که بازار رقابت در کنکور تجربی بسیار داغ است انتخاب رشته مناسب بسیار کمک کننده است . تعداد رشته های تجربی مثل رشته ریاضی تنوع بالایی ندارد و رشته های پرطرفدار آن نیز کم است و از انجایی که تعداد دانشگاه های رشته تجربی نیز کم هست و همه دانشگاه ها تمامی رشته ها را ارائه نمی دهند ضرورت یک انتخاب رشته خوب برای داوطلبان متقاضیان رشته تجربی بیشتر مشخص می شود .

مثلا برای رشته دندان پزشکی تمامی دانشگاه ها ارائه نمی دهند یا رشته فیزیوتراپی که بسیار رشته خوب و پر درآمدی است فقط در دانشگاه های تهران و اصفهان و اهواز ارائه می شود . برای همین محدودیت های رشته ای و دانشگاهی انتخاب رشته تجربی بسیار حساس و کلیدی است .

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته رشته های بدون کنکور

در انتخاب رشته کنکور 99 تجربی چه رشته هایی را انتخاب کنم بهتر است ؟

جایگزینی رشته داروسازی

از آنجایی که تنوع رشته های پرطرفدار رشته تجربی بالا نیست پیشنهاد می کنیم که رشته های مشابه این زیر گروه تجربی را بشناسید تا بتوانید در انتخاب رشته خود حق انتخاب های خود را بالا تر ببریم .

داوطلبانی که علاقه به رشته داروسازی دارند اما در کنکور تجربی و در زیر گروه 2 رشته تجربی رتبه قابل قبولی به دست نیاورده اند پیشنهاد ما ورود به رشته شیمی است چرا که در مقاطع بالاتر و در دکتری این رشته می توان به کارها و مشاغل داروسازی اشتغال پیدا کرد .

جایگزینی رشته پزشکی

خیلی از داوطلبان کنکور تجربی به عشق و علاقه رشته پزشکی وارد این رشته می شوند . اما متاسفانه همه داوطلبان نمی توانند در این رشته پذیرفته شوند . برای افرادی که در زیر گروه تجربی و در انتخاب رشته کنکور سراسری تجربی تمایل به ورود به رشته پزشکی را دارند پیشنهاد می کنیم که وارد رشته های زیست شناسی یا پیرا پزشکی شوند که بتوانند در سال دوم دانشگاه در آزمون ورود به پزشکی شرکت کنند و این راه بسیار سخت و دشواری است و حتی به دلیل تعداد پذیرش کم در این آزمون گاهی غیر ممکن است . اما اگر توان سال دوم درس خواندن برای کنکور تجربی را ندارید و فقط به رشته پزشکی در انتخاب رشته خود رضایت می دهید پیشنهاد بر این است که وارد این رشته ها شوید .

جایگزینی رشته فیزیوتراپی

رشته فیزیوتراپی یکی از پرطرفدار ترین و پولساز ترین رشته های تجربی است . که در چند سال اخیر قبولی سخت تری نسبت به سایر رشته ها داشته و طرفداران زیادی هم پیدا کرده است.

برای همین به علاقه مندان به این رشته پیشنهاد می کنیم که در کنار این رشته و در جایگزین این رشته می توانند وارد رشته کار درمانی شوند که واحد های مشترک بسیاری با فیزیوتراپی دارد و همچنین در مقاطع تحصیلی بالاتر امکان ورود به رشته فیزیوتراپی را دارا می باشد .

برای باقی رشته های تجربی هم می توان جایگزین های مناسبی پیدا کرد که در زمان انتخاب رشته حضوری یا تلفنی بر مبنای علاقه و انتخاب شما به صورت کامل و دقیق تمامی رشته ها مورد بحث و بررسی قرار می گیرد .

معرفی رشته های کنکور تجربی

انتخاب رشته تجربی چه حساسیت هایی دارد ؟

رشته تجربی همانطور که در بالاتر هم اشاره شد به دلیل داوطلبان زیادی که دارد و بازار رقابت بالاتری دارد حساسیت های بالاتری دارد . که شامل آیتم های زیر است :

شناخت رشته های تجربی در انتخاب رشته :

متاسفانه اکثر دانش آموزان رشته تجربی به سه رشته اول این زیر گروه شامل دندان پزشکی و پزشکی و داروسازی فقط علاقه دارند و اصلا شناختی روی سایر رشته ها ندارند  اما جالب است بدانید که در دهه اخیر بازار کار سایر رشته ها مثل پرستاری ، ژنتیک ، علوم آزمایشگاهی و مامایی و…  بسیار داغ تر شده است .

اما از آنجایی که شناختی به این رشته ها وجود ندارد کمتر انتخاب می شوند . رشته های مثل شنوایی سنجی و بینایی سنجی که کاری معادل یک پزشک برای چشم و گوش دارند بسیار کم اهمیت تلقی می شود . برای همین در انتخاب رشته کنکور تجربی شناخت و آگاهی نسبت به تمامی رشته ها و زیر گروه های تجربی و بازار کار رشته ها بسیار مهم است .

بیشتر بخوانید : تخمین رتبه تجربی

الویت بندی دقیق و اصولی :

گاهی یک اشتباه ساده می تواند سال ها موجب ناراحتی و پشیمانی و تغییر مسیر زندگی شود . اگر در انتخاب رشته خود درست الویت بندی نکنید و رشته ها دسته بندی و چینش صحیحی نداشته باشد دچار مشکل و ضرر و زیان می شوید . برای همین راهنمایی از یک مشاور با سابقه در انتخاب رشته تجربی بسیار لازم و ضروری است . و دسته بندی رشته ها ودانشگاه ها و دورهاه باید به درستی انجام پذیرد .

توجه به رشته های قطبی و ناحیه ای و کشوری :

در دفترچه انتخاب رشته تجربی 5ناحیه و قطب مشخص شده است که توجه به این موضوع در انتخاب رشته بسیار مهم است . فرض کنید که ناحیه شما تهران است و شهر قزوین  در قطب و ناحیه شما قرار دارد اما شهر شیراز در قطب و ناحیه شما نیست برای همین الویت شان باید شهر قزوین باشد در انتخاب رشته نه شیراز چرا که اگر رشته های قطبی و ناحیه ای را از قطب و ناحیه خودتان انتخاب کنید شانس قبولی بالاتری دارید .

اما یک نکته جالب وجود دارد که گزینش رشته پزشکی کشوری است اما این ممکن است قابل تغییر هم باشد . یعنی هر سال قطب ها و ناحیه ها تغییر می کند که در زمان انتخاب رشته باید به آن دقت کنید .

انتخاب رشته بر اساس زیر گروه در کارنامه :

یکی دیگر از حساسیت ها در انتخاب رشته کنکور تجربی توجه به زیر گروه رشته مورد علاقه شما است . بگذارید با مثالی توضیح دهیم :

فرض کنید رتبه شما در سهمیه منطقه 1 حدودا 1200 شده است و به دلیل اینکه شما در کنکور سراسری خود درس زمین را پاسخ داده اید و درصد بالا زده اید مثلا 70 % رتبه شما در زیر گروه 2 حدودا 500 شده است  ودر زیر گروه یک رشته تجربی 2000 شده است این به این معنا نیست که برای انتخاب رشته در رشته های زیر گروه 1 تجربی مثل پزشکی و پیرا پزشکی می توانید با 1200 انتخاب رشته کنید . خیر رتبه شما برای انتخاب رشته های پزشکی و زیر گروه 1 عدد 2000 است نه 1200 واگر بخواهید داورسازی یا شیمی در دانشگاه بخوانید رتبه اصلی شما 500 است نه 1200 و باید برمبنای 500 انتخاب رشته کنید . این یکی از نکاتی است که متاسفانه خیلی ها آن را درست نمی دانند و دچار اشتباه می شوند .

همانطور که در مقالات قبلی به تفضیل صحبت شده است انتخاب رشته فرایندی حساس و کلیدی است و با آینده شما ارتباط بسیار نزدیک و مهمی دارد برای همین در انتخاب مشاور انتخاب رشته خود اطمینان دقیق حاصل نمایید و فقط زیر نظر متخصص انتخاب رشته فعالیت کنید .

انتخاب رشته واقع بینانه :

مهم ترین موضوع در انتخاب رشته تجربی این است که مشاور برای شما انتخاب رشته واقع بینانه انجام دهد یعنی بهترین انتخابی که می توانید بر مبنای رتبه خود داشته باشید اینکه از 150 انتخابی که دارید حدودا 10 تای اول آن می تواند رویایی باشد اما بین 20الی 30 انتخاب شما باید حتما واقع بینانه و خوش بینانه باشد و حتما باید بین 15الی 20 انتخاب حتمی نیز در انتخاب رشته خود داشته باشید . یک انتخاب رشته خوب باید ویژگی های زیر را دارا باشد که به تفکیک در رابطه با هر کدام در ادامه مقاله توضیح داده ایم :

1-شرایط انتخاب رشته

2- محدوده رتبه قبولی لازم برای هر رشته

3-ضرروت آشنایی با رشته های دانشگاهی تجربی

4-زمان انتخاب رشته تجربی

5-دفترچه انتخاب رشته تجربی

6-زیر گروه های رشته تجربی

7-رشته های جایگزین در رشته تجربی

8-حساسیت های انتخاب رشته تجربی و شرایط بومی گزینی

9-انتخاب رشته با کنکور و بدون کنکور سراسری و آزاد

10-پولساز ترین رشته های تجربی

داوطلبان رشته تجربی در چه صورت برای انتخاب رشته اقدام کنند؟

رقابت در انتخاب رشته تجربی بسیار زیاد هست اما ظرفیت رشته های پرطرفدار آن خیلی بالا نیست برای همین موضوع مهم است که بدانیم با چه رتبه ای انتخاب رشته کنیم و چه رتبه هایی نیاز به انتخاب رشته ندارد.

معمولا از رتبه 5000به بعد رشته تجربی خیلی تفاوتی در انتخاب رشته با هم ندارد و از بین 600الی 700 نفر شرکت کننده در این رشته رقابت اصلی بین 5000نفر اول است حتی در رشته های پیراپزشکی اما در ادامه بررسی می کنیم که هر رشته ای را با چه حدود رتبه ای می توانیم قبول شویم.

محدوده قبولی رشته های تجربی :

اینکه با چه رتبه و ترازی می توان وارد هر رشته از زیر شاخه های رشته تجربی شد صحبت خیلی مهمی برای داوطلبان تجربی است که با انتشار کارنامه ها و مشخص شدن رتبه ها مسلما اضطراب قبولی بسیار زیاد است برای همین به تفکیک رشته توضیح می دهیم البته اینکه گستردگی انتخاب های شما تا چه میزان باشد هم بسیار مهم است مثلا دانشگاه آزاد ، پردیس خودگردان ، شهرهای دور و … همگی عواملی هستند که در قبولی شما تاثیر دارند.

  • رشته پزشکی :

قبولی در این رشته جز آرزوها و اهداف خیلی از افراد می باشد ظرفیت آن در چند سال اخیر بیشتر شده است اما بین سهمیه مناطق 1تا3 نهایت رتبه قبولی برای این رشته در تهران نهایتا تا رتبه 350 و در کل کشور با احتساب دانشگاه های پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد تا 5000می باشد.

  • رشته دندان پزشکی :

قبولی در رشته دندان پزشکی سخت تر از رشته پزشکی و داروسازی است و رتبه های بهتری می خواهد و سخت ترین قبولی در انتخاب رشته تجربی را دارد که قبولی آن در تهران تا رتبه 250 می باشد و در کل کشور با احتساب پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد می توان تا رتبه 1800 هم حساب کرد.

  • رشته داروسازی :

این رشته با توجه به اینکه جز رشته های زیر گروه 2 می باشد قبولی متفاوت تری هم دارد چون انتخاب رشته آن با رتبه در زیر گروه 2 سنجیده می شود اما قبولی آن به نسبت دندان پزشکی بسیار راحت تر است و تا رتبه 1200 هم می توان در دانشگاه خوارزمی کرج احتمال قبولی داد اما در کل دانشگاه های آزاد و پردیس و شهرستان حدودا تا رتبه 4500می توان احتمال قبولی داد.

  • رشته دامپزشکی :

رشته دامپزشکی به دلیل شرایط و روحیات خاصی که می طلبد قبولی راحت تری دارد چون مورد توجه افراد کمی قرار می گیرد برای همین تا رتبه 6000در تهران و کرج می توان شانس قبولی داد.

انتخاب رشته تجربی پرتوی

          رشته های پیراپزشکی گروه 1 :

این رشته ها به نسبت سایر رشته های دیگر پیرا پزشکی قبولی سخت تری دارند که شامل فیزیوتراپی ، علوم آزمایشگاهی وتغذیه می باشند که در تهران نهایتا با 3800 و در شهرستان نهایتا تا 6000 احتمال قبولی دارند. و نکته جالب توجه در این است که در دانشگاه آزاد ما رشته فیزیوتراپی نداریم برای همین موضوع است که قبولی فیزیوتراپی بسیار سخت تر است .

 

          رشته های پیرایزشکی گروه 2 :

این رشته ها شامل پرستاری ، مامایی، اتاق عمل می باشند که بسیار بسیار رتبه های خوبی را می خواهند چرا که بازار کار خوبی دارند و برای مهاجرت تقاضای بالایی دارند پذیرش این رشته ها در تهران تا 8000-9000می باشد اما در دانشگاه های شهر های دور و پردیس خودگردان تا رتبه 12000هم می توان احتمال قبولی دارد و در دانشگاه آزاد تا رتبه 2000هم در شهرستان شانس قبولی دارند .

 

          رشته های پیراپزشکی گروه 3 :

که شامل کاردرمانی ، گفتار درمانی ، هوشبری ، اعضای مصنوعی ، بینایی ، شنوایی و… است که در کل کشور تا رتبه 18000در شهرستان ها و دانشگاه های پردیس خودگردان می توان احتمال قبولی داد.

 

با توجه به اعداد و ارقام بالا متوجه میشوید  که با توجه به تعداد شرکت کنندگان قبولی و ظرفیت پذیرش در رشته تجربی بسیار کم است و عملا رتبه های بالای 20هزار شانس قبولی در هیچ یک از رشته ها را ندارند و می توانند در رشته های علوم پایه شامل زیست سلولی مولکولی ، جانوری ، شیمی و… در دانشگاه پیام نور و آزاد ثبت نام کنند .

          رشته های پیراپزشکی گروه 1 :

این رشته ها به نسبت سایر رشته های دیگر پیرا پزشکی قبولی سخت تری دارند که شامل فیزیوتراپی ، علوم آزمایشگاهی وتغذیه می باشند که در تهران نهایتا با 3800 و در شهرستان نهایتا تا 6000 احتمال قبولی دارند. و نکته جالب توجه در این است که در دانشگاه آزاد ما رشته فیزیوتراپی نداریم برای همین موضوع است که قبولی فیزیوتراپی بسیار سخت تر است .

 

          رشته های پیرایزشکی گروه 2 :

این رشته ها شامل پرستاری ، مامایی، اتاق عمل می باشند که بسیار بسیار رتبه های خوبی را می خواهند چرا که بازار کار خوبی دارند و برای مهاجرت تقاضای بالایی دارند پذیرش این رشته ها در تهران تا 8000-9000می باشد اما در دانشگاه های شهر های دور و پردیس خودگردان تا رتبه 12000هم می توان احتمال قبولی دارد و در دانشگاه آزاد تا رتبه 2000هم در شهرستان شانس قبولی دارند .

 

          رشته های پیراپزشکی گروه 3 :

که شامل کاردرمانی ، گفتار درمانی ، هوشبری ، اعضای مصنوعی ، بینایی ، شنوایی و… است که در کل کشور تا رتبه 18000در شهرستان ها و دانشگاه های پردیس خودگردان می توان احتمال قبولی داد.

 

با توجه به اعداد و ارقام بالا متوجه میشوید  که با توجه به تعداد شرکت کنندگان قبولی و ظرفیت پذیرش در رشته تجربی بسیار کم است و عملا رتبه های بالای 20هزار شانس قبولی در هیچ یک از رشته ها را ندارند و می توانند در رشته های علوم پایه شامل زیست سلولی مولکولی ، جانوری ، شیمی و… در دانشگاه پیام نور و آزاد ثبت نام کنند .

دفترچه انتخاب رشته تجربی :

دفترچه انتخاب رشته تجربی تفاوت های زیادی با سایر رشته ها دارد که شامل دو بخش رشته های علوم پزشکی و غیر علوم پزشکی می شود . در ابتدای دفترچه و پس از توضیحات اولیه جدول رشته های علوم پزشکی شروع می شود و پس از آن در دو سال اخیر رشته 4رشته پزشکی ، دندان پزشکی ، داروسازی و دامپزشکی دانشگاه آزاد هم همراه با دفترچه دانشگاه سراسری ارائه می شود بعد از آن رشته های بومی ارائه شده و سپس جدول دانشگاه های رشته های علوم پایه و مشترک و سپس دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور ارائه شده است.

زیر گروه 1 پزشکی، بیوتکنولوژی، دامپزشکی، دندانپزشکی، اتاق عمل، بینایی سنجی، دبیری زیست شناسی، علوم آزمایشگاهی، علوم تغذیه، علوم تربیتی، فیزیوتراپی و …
زیر گروه 2 داروسازی، دبیری شیمی، مهندسی بهداشت حرفه ای، مهندسی بهداشت محیط، شیمی، کارشناسی بهداشت عمومی، کارشناسی تکنولوژی پزشکی هسته ای، کارشناسی فناوری اطلاعات سلامت، کارشناسی بهداشت عمومی
زیر گروه 3 اقیانوس شناسی، زمین شناسی، دبیری زمین
زیر گروه 4 الهیات و معارف اسلامی و ارشاد، علوم قضایی، اقتصاد اسلامی، حسابداری، زبان و ادبیات عربی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، علوم اقتصادی، علوم انتظامی، مدیریت مالی، مدیریت صنعتی، مدیریت کسب و کارهای کوچک، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت و بازرگانی دریایی و …
زیر گروه 5  اقتصاد کشاورزی، امنیت اطلاعات، آموزش تربیت بدنی، تربیت مربی عقیدتی سیاسی، کتابداری در شاخه پزشکی، مهندسی صنایع مبلمان، مددکاری اجتماعی و …

انتخاب رشته با کنکور تجربی :

در انتخاب رشته تجربی در دفترچه با کنکور می توانید تمامی رشته های پزشکی و پیرا پزشکی و علوم پایه و رشته های مشترک اعم از مدیریت ، روانشناسی و حسابداری را در دانشگاه های سراسری روزانه، شبانه، پردیس خودگردان،غیرانتفاعی، پیام نور در 150 کد رشته انتخاب کنید. که برای انتخاب رشته با کنکور نیاز به مجاز شدن در کارنامه اولیه وجود دارد.

 

انتخاب رشته بدون کنکور تجربی :

علاوه بر انتخاب رشته با کنکور برخی از رشته های علوم پایه و مشترک نیز با شرط معدل پذیرش دارند که افرادی که در دوره های روزانه و شبانه با کنکور مجاز نشده اند می توانند در این رشته ها انتخاب رشته و تحصیل کنند که شامل 100 انتخاب از بین کد رشته های اعلام شده است که با عنوان صرفا سوابق تحصیلی مطرح شده است.

 

انتخاب رشته تجربی در دانشگاه آزاد :

برای رشته های تجربی در دانشگاه آزاد با کنکور و بدون کنکور امکان انتخاب رشته وجود دارد که در دانشگاه آزاد با کنکور به هیچ عنوان رشته فیزیوتراپی ارائه نمی دهد و در کد رشته های بدون کنکور نیز فقط رشته های زیست شناسی ، شیمی ، صنایع غذایی ، کشاورزی ، زمین شناسی و… ارائه می شود . برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد با کنکور امکان 100 انتخاب و برای بدون کنکور امکان 20 انتخاب وجود دارد . که انتخاب رشته آن به جز 4 رشته پزشکی ، دندان پزشکی ، داروسازی و دامپزشکی به صورت جداگانه از انتخاب رشته سراسری صورت می پذیرد

 

 انتخاب رشته 4رشته اصلی تجربی :

رشته های پزشکی ، دندان پزشکی ، داروسازی و دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی از طریق انتخاب رشته سراسری تجربی انجام می شود و از طریق سایت دانشگاه آزاد نمی باشد  .

 

پولساز ترین رشته های دانشگاهی تجربی :

معمولا داوطلبان رشته تجربی همان 3یا 4 رشته اصلی را جز رشته های پر درآمدو  پولساز دانشگاهی می دانند اما جالب است بدانید که در رشته تجربی بسیاری از رشته ها بازار کار خوبی دارند و راه های در آمد زایی آنها متفاوت است و می توان با تحصیل در این رشته ها به در آمد های خیلی بالاتر از پزشکی و دندان پزشکی دست یافت برای همین اگر می خواهی راجع به این رشته های دانشگاهی شناخت کافی و دقیق داشته باشی لازم است در این دوره ثبت نام کنی.

برخی از رتبه های برتر رشته تجربی گروه آموزشی پرتوی

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

پزشکی دانشگاه شهید بهشتی

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

دندان پزشکی تهران

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

داروسازی تهران

رتبه هاب برتر گروه آموزشی پرتوی

پزشکی تهران

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

تغذیه شهید پزشکی

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

دامپزشکی کرج

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

داوسازی گیلان

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

پزشکی تهران

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

پرتو درمانی شهید بهشتی

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

شیمی الزهرا

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

اتاق عمل اهواز

اتاق عمل بندرعباس

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

زیست شناسی دانشگاه فرهنگیان

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

پزشکی شاهرود

همانطور که در مقالات قبلی به تفضیل صحبت شده است انتخاب رشته فرایندی حساس و کلیدی است و با آینده شما ارتباط بسیار نزدیک و مهمی دارد برای همین در انتخاب مشاور انتخاب رشته خود اطمینان دقیق حاصل نمایید و فقط زیر نظر متخصص انتخاب رشته فعالیت کنید .