سلام به تمامی دانش آموزان عزیز رشته تجربی .اکنون که زمان انتخاب رشته تجربی فرا رسیده است لازم است که برای این امر مهم انتخاب رشته نکات کلیدی و مهمی به شما آموزش داده شود .

آمار دقیق و رسمی سازمان سنجش برای تعداد داوطلبان شرکت کننده در کنکور سراسری 99 به شرح زیر است : 094/697 هزار نفر

از آنجایی که بازار رقابت در کنکور تجربی بسیار داغ است انتخاب رشته مناسب بسیار کمک کننده است . تعداد رشته های تجربی مثل رشته ریاضی تنوع بالایی ندارد و رشته های پرطرفدار آن نیز کم است و از انجایی که تعداد دانشگاه های رشته تجربی نیز کم هست و همه دانشگاه ها تمامی رشته ها را ارائه نمی دهند ضرورت یک انتخاب رشته خوب برای داوطلبان متقاضیان رشته تجربی بیشتر مشخص می شود .

مثلا برای رشته دندان پزشکی تمامی دانشگاه ها ارائه نمی دهند یا رشته فیزیوتراپی که بسیار رشته خوب و پر درآمدی است فقط در دانشگاه های تهران و اصفهان و اهواز ارائه می شود . برای همین محدودیت های رشته ای و دانشگاهی انتخاب رشته تجربی بسیار حساس و کلیدی است .

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته رشته های بدون کنکور

در انتخاب رشته کنکور 99 تجربی چه رشته هایی را انتخاب کنم بهتر است ؟

جایگزینی رشته داروسازی

از آنجایی که تنوع رشته های پرطرفدار رشته تجربی بالا نیست پیشنهاد می کنیم که رشته های مشابه این زیر گروه تجربی را بشناسید تا بتوانید در انتخاب رشته خود حق انتخاب های خود را بالا تر ببریم .

داوطلبانی که علاقه به رشته داروسازی دارند اما در کنکور تجربی و در زیر گروه 2 رشته تجربی رتبه قابل قبولی به دست نیاورده اند پیشنهاد ما ورود به رشته شیمی است چرا که در مقاطع بالاتر و در دکتری این رشته می توان به کارها و مشاغل داروسازی اشتغال پیدا کرد .

جایگزینی رشته پزشکی

خیلی از داوطلبان کنکور تجربی به عشق و علاقه رشته پزشکی وارد این رشته می شوند . اما متاسفانه همه داوطلبان نمی توانند در این رشته پذیرفته شوند . برای افرادی که در زیر گروه تجربی و در انتخاب رشته کنکور سراسری تجربی تمایل به ورود به رشته پزشکی را دارند پیشنهاد می کنیم که وارد رشته های زیست شناسی یا پیرا پزشکی شوند که بتوانند در سال دوم دانشگاه در آزمون ورود به پزشکی شرکت کنند و این راه بسیار سخت و دشواری است و حتی به دلیل تعداد پذیرش کم در این آزمون گاهی غیر ممکن است . اما اگر توان سال دوم درس خواندن برای کنکور تجربی را ندارید و فقط به رشته پزشکی در انتخاب رشته خود رضایت می دهید پیشنهاد بر این است که وارد این رشته ها شوید .

جایگزینی رشته فیزیوتراپی

رشته فیزیوتراپی یکی از پرطرفدار ترین و پولساز ترین رشته های تجربی است . که در چند سال اخیر قبولی سخت تری نسبت به سایر رشته ها داشته و طرفداران زیادی هم پیدا کرده است.

برای همین به علاقه مندان به این رشته پیشنهاد می کنیم که در کنار این رشته و در جایگزین این رشته می توانند وارد رشته کار درمانی شوند که واحد های مشترک بسیاری با فیزیوتراپی دارد و همچنین در مقاطع تحصیلی بالاتر امکان ورود به رشته فیزیوتراپی را دارا می باشد .

برای باقی رشته های تجربی هم می توان جایگزین های مناسبی پیدا کرد که در زمان انتخاب رشته حضوری یا تلفنی بر مبنای علاقه و انتخاب شما به صورت کامل و دقیق تمامی رشته ها مورد بحث و بررسی قرار می گیرد .

معرفی رشته های کنکور تجربی

انتخاب رشته تجربی چه حساسیت هایی دارد ؟

رشته تجربی همانطور که در بالاتر هم اشاره شد به دلیل داوطلبان زیادی که دارد و بازار رقابت بالاتری دارد حساسیت های بالاتری دارد . که شامل آیتم های زیر است :

شناخت رشته های تجربی در انتخاب رشته :

متاسفانه اکثر دانش آموزان رشته تجربی به سه رشته اول این زیر گروه شامل دندان پزشکی و پزشکی و داروسازی فقط علاقه دارند و اصلا شناختی روی سایر رشته ها ندارند  اما جالب است بدانید که در دهه اخیر بازار کار سایر رشته ها مثل پرستاری ، ژنتیک ، علوم آزمایشگاهی و مامایی و…  بسیار داغ تر شده است .

اما از آنجایی که شناختی به این رشته ها وجود ندارد کمتر انتخاب می شوند . رشته های مثل شنوایی سنجی و بینایی سنجی که کاری معادل یک پزشک برای چشم و گوش دارند بسیار کم اهمیت تلقی می شود . برای همین در انتخاب رشته کنکور تجربی شناخت و آگاهی نسبت به تمامی رشته ها و زیر گروه های تجربی و بازار کار رشته ها بسیار مهم است .

بیشتر بخوانید : تخمین رتبه تجربی

الویت بندی دقیق و اصولی :

گاهی یک اشتباه ساده می تواند سال ها موجب ناراحتی و پشیمانی و تغییر مسیر زندگی شود . اگر در انتخاب رشته خود درست الویت بندی نکنید و رشته ها دسته بندی و چینش صحیحی نداشته باشد دچار مشکل و ضرر و زیان می شوید . برای همین راهنمایی از یک مشاور با سابقه در انتخاب رشته تجربی بسیار لازم و ضروری است . و دسته بندی رشته ها ودانشگاه ها و دورهاه باید به درستی انجام پذیرد .

توجه به رشته های قطبی و ناحیه ای و کشوری :

در دفترچه انتخاب رشته تجربی 5ناحیه و قطب مشخص شده است که توجه به این موضوع در انتخاب رشته بسیار مهم است . فرض کنید که ناحیه شما تهران است و شهر قزوین  در قطب و ناحیه شما قرار دارد اما شهر شیراز در قطب و ناحیه شما نیست برای همین الویت شان باید شهر قزوین باشد در انتخاب رشته نه شیراز چرا که اگر رشته های قطبی و ناحیه ای را از قطب و ناحیه خودتان انتخاب کنید شانس قبولی بالاتری دارید .

اما یک نکته جالب وجود دارد که گزینش رشته پزشکی کشوری است اما این ممکن است قابل تغییر هم باشد . یعنی هر سال قطب ها و ناحیه ها تغییر می کند که در زمان انتخاب رشته باید به آن دقت کنید .

انتخاب رشته بر اساس زیر گروه در کارنامه :

یکی دیگر از حساسیت ها در انتخاب رشته کنکور تجربی توجه به زیر گروه رشته مورد علاقه شما است . بگذارید با مثالی توضیح دهیم :

فرض کنید رتبه شما در سهمیه منطقه 1 حدودا 1200 شده است و به دلیل اینکه شما در کنکور سراسری خود درس زمین را پاسخ داده اید و درصد بالا زده اید مثلا 70 % رتبه شما در زیر گروه 2 حدودا 500 شده است  ودر زیر گروه یک رشته تجربی 2000 شده است این به این معنا نیست که برای انتخاب رشته در رشته های زیر گروه 1 تجربی مثل پزشکی و پیرا پزشکی می توانید با 1200 انتخاب رشته کنید . خیر رتبه شما برای انتخاب رشته های پزشکی و زیر گروه 1 عدد 2000 است نه 1200 واگر بخواهید داورسازی یا شیمی در دانشگاه بخوانید رتبه اصلی شما 500 است نه 1200 و باید برمبنای 500 انتخاب رشته کنید . این یکی از نکاتی است که متاسفانه خیلی ها آن را درست نمی دانند و دچار اشتباه می شوند .

همانطور که در مقالات قبلی به تفضیل صحبت شده است انتخاب رشته فرایندی حساس و کلیدی است و با آینده شما ارتباط بسیار نزدیک و مهمی دارد برای همین در انتخاب مشاور انتخاب رشته خود اطمینان دقیق حاصل نمایید و فقط زیر نظر متخصص انتخاب رشته فعالیت کنید .

برخی از رتبه های برتر رشته تجربی گروه آموزشی پرتوی

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

پزشکی دانشگاه شهید بهشتی

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

دندان پزشکی تهران

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

داروسازی تهران

رتبه هاب برتر گروه آموزشی پرتوی

پزشکی تهران

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

تغذیه شهید پزشکی

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

دامپزشکی کرج

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

داوسازی گیلان

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

پزشکی تهران

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

پرتو درمانی شهید بهشتی

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

شیمی الزهرا

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

اتاق عمل اهواز

اتاق عمل بندرعباس

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

زیست شناسی دانشگاه فرهنگیان

رتبه های برتر در مشاوره کنکور 1400

پزشکی شاهرود

همانطور که در مقالات قبلی به تفضیل صحبت شده است انتخاب رشته فرایندی حساس و کلیدی است و با آینده شما ارتباط بسیار نزدیک و مهمی دارد برای همین در انتخاب مشاور انتخاب رشته خود اطمینان دقیق حاصل نمایید و فقط زیر نظر متخصص انتخاب رشته فعالیت کنید .

تماس با ما

برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید.

09901981355 – 44271916 – 22142018 – 22141820

بهروز و موفق باشید .