انتخاب رشته یک فرایند بسیار مهم و اصولی است . شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد اما چیدمان رشته ها در کنار دانشگاه ها و شهر های مختلف و دوره های مختلف روزانه و شبانه و پردیس خود گردان و.. ماتریس سختی می شود.اما در انتخاب رشته علاوه بر مباحث فوق بحث علاقه هم مطرح است و سوالی که برای خیلی از بچه ها وخانواده اشون در زمان انتخاب رشته پیش می اید موضوع بازار کار هم هست . و انتخاب بین رشته ای که بازار کار خوب دارد و هیچ علاقه ای نداریم و رشته ای که علاقه داریم اما بازار کار ندارد در مبحث انتخاب رشته خیلی خیلی مهم است .اما سوال اینجاست که واقعا در انتخاب رشته علاقه مهم است یا بازار کار؟

انتخاب رشته کنکور سراسری تقریبا سه هفته پس از کنکور سراسری است و حدودا بین 7الی 10 روز زمان دارد و شما در این مدت می توانید 150 رشته را انتخاب نمایید که الویت بندی این رشته ها بسیار مهم است . گاهی یک انتخاب جا به جا می تواند کل سرنوشت و آینده شما را نابود کند و سالها پشیمانی به بار آورد .

در انتخاب رشته چه آیتم هایی مهم است ؟

 • علاقه به رشته :

بحث علاقه مهم ترین بحث در انتخاب رشته است اگر به رشته ای علاقه نداشته باشید و فقط بر اساس آیتم های دیگری انتخاب کنید نتیجه خوبی نمی گیرید پس اول از همه در بحث انتخاب رشته باید علاقه را در نظر بگیرید . مطمئن باشید که اگر شما به کاری یا رشته ای علاقه داشته باشید موفق ترین فرد در آن رشته خواهید بود اما مشکل اینجا است که ما بر اساس آیتم های دیگری مثل پول و بازار کار و … انتخاب رشته انجام می دهیم پس در درجه اول باید علاقه الویت انتخاب رشته کنکور سراسری شما باشد .

 • بازار کار :

بازار کار هم یکی دیگر از آیتم های مهم انتخاب رشته است اما بدانید در مرحله دوم قرار می گیرد و همچنان علاقه جایگاه خودش را حفظ کرده است .

در بحث بازار کار باید آینده 6 ساله یک  رشته را در نظر بگیرید چرا که شما باید 4 سال کارشناسی و حتما 2 سال ارشد را پشت سر بگذارید تا بتوانید وارد بازار کار خوبی بشوید . پس رشته ای که الان و در زمان انتخاب رشته در بورس است و بازار کار خوبی دارد ممکن است که بعد از 6 سال همچین روندی را طی نکند برای همین باید با یک متخصص در زمینه مشاوره شغلی صحبت کنید و بازار کار و آینده شغلی 6الی 10 ساله آن رشته را بررسی نمایید .

اما در اینجا من به شما می گویم که اگر به رشته ای علاقه داشته باشید و واقعا آن را دوست داشته باشید حتی اگر بازار کار خوبی نداشته باشد این شما هستید که خودتان برای آن رشته بازار کار خلق می کنید و به جای کارمند ، کار آفرین می شوید و کسب و کار تازه ای راه می اندازید .

علاقه یا بازار کار

 • الویت بندی شهر ها :

در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری بسیار پیش آمده است که داوطلبان کنکور بین انتخاب شهر های متعدد مانده اند . اما بهترین کار چیست ؟

برای انتخاب شهر های دیگر الویت بندی های مختلفی وجود دارد گاهی خیلی از داوطلبان به رتبه بندی دانشگاه فکر می کنند و مسافت و یا هر چیز دیگری برای آنان اهمیت ندارد . اما برای انتخاب رشته در یک شهر دیگر به غیر از شهر محل سکونت خودتان باید به امکانات رفاهی از قبیل خوابگاه ، وسائل نقلیه رفت و آمد حتما توجه کنید .

بسیار بوده اند مشاورانی که به بدون توجه به وجود خوابگاه برای داوطلب آزمون سراسری انتخاب رشته کرده اند .

یک نکته بسیار بسیار مهم در این است که رشته های شبانه خوابگاه ندارند و خیلی از شهر ها حتی برای رشته های روزانه هم به صورت محدود خوابگاه ارائه می دهند .

یکی دیگر از الویت بندی شهرها مسافت است . شما باید در نظر بگیرید که 4 سال قرار است در زمستان و تابستان از شهری که در آن درس می خوانید به شهر خود رفت وآمد کنید . زمستان های سرد و برفی می تواند کار را برای شما سخت کند . تمامی این موارد موضوعات مهمی است که حتما در انتخاب رشته باید مورد توجه قرار داد .

 • الویت بندی دوره ها :

یکی دیگر از آیتم های مهم در انتخاب رشته الویت بندی دوره ها اعم از روزانه و شبانه و پردیس خود گردان و غیر انتفاعی ها است .

 • دوره روزانه :

دوره های روزانه بدون شهریه است اما پس از پایان تحصیل اگر قصد مهاجرت داشته باشید یا برای شرکت یا سازمانی معتبر اصل مدرک تحصیلی خودتان را بخواهید باید هزینه این چهار سال تحصیل خود را بپردازید یا اگر داوطلب منطقه 1 هستید 1برابر مدت تحصیل و اگر منطقه 2و3 هستید 2برابر مدت تحصیل باید رایگان کار کنید .

 • دوره شبانه

دوره شبانه هیچ تفاوتی با دوره روزانه ندارد با این تفاوت که در انتها دیگر هزینه کل تحصیل را پرداخت نمی کنید چرا که به صورت شهریه در طول تحصیل پرداخت کرده اید فقط دوره شبانه در برخی دانشگاه ها امکانات رفاهی ندارد اعم از خوابگاه و وام و …

کلاس های دوره شبانه با رزوانه به صورت یکجا برگزار می شود برخی تصور می کنند که دوره شبانه کلاس ها آن در شب برگزار می شود اما اینطور نیست .

در انتخاب رشته علاقه مهم است یا بازار کار

 • دوره پردیس خود گردان

دوره های پردیس خودگردان در چند سال اخیر علی رغم هزینه های بالایی که دارد به رتبه های خوب هم نیاز دارد. کلاس های آن ذر برخی دانشگاه ها به صورت جداگانه برگزار می شود و در برخی از دانشگاه ها با کلاس های روزانه یکجا برگزار می شود .

 • دوره غیر انتفاعی و پیام نور

دوره های غیر انتفاعی و پیام نور که در چند سال اخیر بیشتر به صورت صرفا سوابق تحصیلی دانشجو می پذیرند و رشته های بسیار خوبی را نیز ارائه می دهند .

 

در مقاله های بعدی بیشتر راجع به دوره های دانشگاهی صحبت می کنیم . می توانید برای کسب اطلاعات برای مشاوره های شغلی و انتخاب رشته با مشاورین ما در ارتباط باشید .

 

انتخاب رشته یکی از مهم ترین فرایند ها درسال کنکور است .برای انتخاب رشته باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارید .در فرایند انتخاب رشته کنکور و انتخاب رشته رایگان به رتبه بستگی بالایی ندارد و بیشتر به نحوه انتخاب رشته صحیح بستگی دارد. ما در این مقاله به تمامی سوالات شما پاسخ میدهیم . پس با ما همراه باشید.

 • انتخاب رشته رایگان چگونه است ؟ چگونه می توانم از خدمات انتخاب رشته رایگان استفاده کنم؟
 • در جلسات انتخاب رشته رایگان مجموعه پرتوی چه اتفاقاتی می افتد ؟
 • کارنامه سبز جیست ؟
 • چگونه انتخاب رشته کنیم دانشگاه محور یا رشته محور .

خیلی از داوطلبان کنکور سراسری بوده اند که رتبه خوبی داشته اند اما با یک انتخاب رشته بد و نامناسب نتوانسته اند دانشگاه مناسبی قبول شوند . فقط افسوس برایشان باقی مانده است  و بر عکس خیلی مواقع بوده اند که داوطلبانی که از رتبه خود رضایت نداشته اند اما علی رغم انتظار خودشان جای بسیار مناسبی پذیرفته شده اند . بر همین مبنا ما می خواهیم در این مطلب به شما بگوییم که در انتخاب رشته رایگان کنکور سراسری برای شما چه اتفاقاتی می افتد .

فرایند کارنامه سبز :

در این مرحله می خواهیم با شما در ارتباط با کارنامه سبز صحبت کنیم . بعد از انتخاب رشته و بعد از اعلام نتایج نهایی دانشگاه ها در مهر ماه هر سال سازمان سنجش برای هر داوطلبی که انتخاب رشته انجام داده است کارنامه ای صادر می کند به نام کارنامه سبز .

این کارنامه مشخص می کند که شما در چه رشته های دیگری پذیرفته می شدید اما به آن معنا نیست که  می توانید تغییر رشته بدهید . از نظر ما کارنامه سبز صرفا یک اه و افسوس یا خوشحالی در پی دارد .

اگر درست انتخاب رشته کرده باشی از نتیجه انتخاب خودت راضی هستی اما اگر انتخاب رشته شما صحیح و اصولی نبوده باشد وقتی متوجه می شوی که در چه رشته های دیگری پذیرفته می شدی فقط حسرت و پشیمانی باقی می ماند و ای کاش که درست انتخاب می کردی . پس حتما باید با اصول انتخاب رشته آشنا باشی.

انتخاب رشته دانشگاه

در انتخاب رشته رایگان چی کار انجام دهم که مطمئن شوم انتخاب رشته درستی داشته ام ؟

ببینید شما برای انتخاب رشته دانشگاه سراسری 150 کد رشته محل حق انتخاب دارید و برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد 100 کد رشته محل حق انتخاب دارید برای این کار باید انتخاب های خود را به شکلی بچینید که هر چه از پایین به سمت بالا حرکت می کنید خوشحال تر شوید و از انتخاب های خود راضی تر باشید . در این صورت در زمان انتشار کارنامه سبز دیگر افسوس نمی خورید و از انتخاب خود راضی هستید .

انتخاب رشته ، رشته محور یا دانشگاه محور :

سوال خیلی از داوطلبان کنکور بعد از اعلام نتایج از سوی سازمان سنجش و در زمان انتخاب رشته این است که رشته را الویت دهیم یا دانشگاه را ؟

در اینجا ما به شما پاسخ می دهیم که بهترین و صحیح ترین راه انتخاب رشته ، رشته محور است . اگر شما به رشته ای علاقه نداشته باشید و صرفا بر اساس دانشگاه خوب انتخاب رشته کنید قطعا پشیمان خواهید شد . چرا که دانشگاه پس از 4 سال به پایان می رسد و شما می مانید و رشته دانشگاهی که در آن تحصیل کرده اید .

بر مبنای آن رشته باید کار کنید و ادامه تحصیل دهید یا مانند خیلی از جوانان که معضل جامعه امروزی ما هم همین است بروید دنبال یک شغل یا رشته دیگر بر همین اساس بر اساس علاقه مندی به رشته خود انتخاب رشته انجام دهید . ما در انتخاب رشته رایگان به شما می گوییم که چگونه انتخاب رشته انجام دهید تا به بهترین نحو در رشته و دانشگاه خود پذیرفته شوید .

فقط در یک صورت انتخاب رشته خود را دانشگاه محور به پیش ببرید ؛ که دو رشته برای شما در یک سطح علاقه مندی باشد یا دو رشته در مقاطع ارشد به یک رشته منجر شود در این صورت می توانید دانشگاه محور پیش بروید ، بگذارید با ذکر یک مثال برای شما موضوع را باز کنم :

فرض کنیم شما علاقه به رشته مهندسی مکانیک دارید و دوست دارید که در مقطع ارشد در گرایش مکانیک سیالات شرکت کنید اما رتبه شما به حد مکانیک نمی رسد یا مکانیک شهرستان یا دانشگاه های درجه 2 قبول می شوید در اینجا به شما پیشنهاد می کنیم که مهندسی شیمی دانشگاه درجه 1 را جایگزین مهندسی مکانیک دانشگاه درجه 2 کنید چرا که این دو رشته تفاوت زیادی با هم ندارند و در اینجا شرط دانشگاه بهتر است .

 

من فقط به امید دانشگاه تهران درس می خوانم .

این جمله ای است که در طی این سال ها از زبان داوطلبان زیادی شنیده ام و همانطور که به آنها گفته ام به شما نیز می گویم دانشگاه بعد از 4 سال به اتمام می رسد و در ماه های اول جذابیت خود را از دست می دهد اما رشته سالیان سال در کنار شما است و تمامی آینده ی حرفه ای شما را رقم می زند .

وقتی از آنها می پرسم چه رشته دوست دارید پاسخی ندارند اگر واقعا به رشته ای علاقه ندارید باید بر اساس آزمون شخصیت شناسی این علاقه مندی را بشناسید بدون مقصد و هدف هیچگاه به هیج جا نمی رسید و دائما سرگردان و ناراضی هستید .

انتخاب رشته رایگان کنکور

در انتخاب رشته رایگان گروه آموزشی پرتوی چه اتفاقاتی می افتد ؟

در این جلسه مشاوره شما ابتدا با مشاوران ارشد و روان شناس مجموعه به صورت مفصل صحبت خواهید کرد و از شما یک آزمون شخصیت شناسی شناسی معتبر گرفته می شود .

یک خبر خوب !!!

مزیت تست شخصیت شناسی مجموعه ما نسبت به سایر موسسات در این است که ما از شما تست MBTI  نمی گیریم این تست برای مصاحبه شغلی افراد بالای 30 است و مناسب رنج سنی شما عزیزان نمی باشد .

ما از شما تست تلفیقی هالند – گاردنر را می گیریم . این تست معتبر ترین آزمون شخصیت شناسی در زمینه انتخاب رشته است و کاملا بر اساس ناخود آگاه صورت می گیرد.

مزیت بعدی تست شخصیت شناسی و انتخاب رشته گروه آموزشی پرتوی به نسبت موسسات دیگر دراین است که تست شما را یک روانشناس تحلیل می کند و تحلیل و تفسیر آن به صورت دستی انجام می گیرد که بسیار معتبرتر است .

بعد از اجرای تست مدیریت مجموعه جناب آقای دکتر پرتوی در زمینه انتخاب رشته با شما صحبت می کنند و راه های صحیح و معتبر انتخاب رشته را به شما آموزش می دهند و به شما مشاوره شغلی می دهند .

ما به خود می بالیم که تنها مجموعه آموزشی در کشور هستیم که در زمینه معرفی رشته های دانشگاهی سه جلد کتاب تخصصی به چاپ رسانده ایم .

در جلسه مشاوره انتخاب رشته رایگان شما ، ما به شما مشاوره شغلی می دهیم و شما را در مسیر یک انتخاب رشته صحیح راهنمایی می کنیم .

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

09901981355 – 44271916 – 22142018 – 22141820

کنکور سراسری سال 99 در تاریخ 30 و 31 مرداد ماه سال جاری برگزار می شود و طبق رسم هر ساله در کنار دفترچه های با آزمون و کد رشته هایی که نیاز به سنجش و ارزیابی رتبه و درصدی در آزمون سراسری دارد ، کد رشته محل هایی هم منتشر می شود که نیازی به سنجش و ارزیابی آزمون سراسری ندارد . این رشته ها با عنوان رشته های بدون کنکور و صرفا سوابق تحصیلی  اعلام می شود .

نحوه انتخاب رشته در رشته های صرفا سوابق تحصیلی چگونه است ؟

کد رشته محل های انتخابی در رشته های بدون کنکور شامل رشته های تجربی ، ریاضی ، انسانی ، زبان و هنر می باشد که جدا از نوع دیپلمی که دارید می توانید در یکی از گروه های آموزشی شرکت کنید اما صرفا در رشته های ریاضی و تجربی و انسانی یک حق انتخاب دارید . بگذارید با یک مثال برایتان موضوع را روشن کنم.

فرض کنیم شما دارای دیپلم تجربی هستید و قصد دارید در رشته محل های دانشگاهی رشته ریاضی در دانشگاه تحصیل نمایید این کار برای شما امکان پذیر است اما دیگر در کد رشته محل های تجربی و انسانی نمی توانید انتخاب رشته انجام دهید . اما شرایط برای رشته های هنر و زبان مثل کد رشته محل های با آزمون است یعنی در کنار انتخاب رشته در کد رشته محل تجربی یا انسانی یا ریاضی می توانید در هنر و زبان هم انتخاب رشته داشته باشید.

رشته های مشترک مثل حسابداری و مدیریت و روانشناسی چگونه انتخاب می شوند ؟

برخی از رشته ها با عنوان رشته های مشترک شناخته شده اند که هر سه گروه داوطلبان ریاضی و تجربی و انسانی می توانند در کنکور سراسری با آزمون آنها را در فرم انتخاب رشته خود وارد نمایند که این رشته های پرطرفدار شامل مدیریت با انواع گرایش های آن ، روانشناسی ، حسابداری می باشد اما نحوه انتخاب آنها در کد رشته محل های بدون آزمون کاملا متفاوت است و زیر گروه رشته انسانی محسوب می شود و اگر قصد انتخاب آنها را دارید باید در کد رشته محل انسانی ثبت نام نمایید و این موجب می شود که دیگر نتوانید در کد رشته محل های تجربی یا ریاضی انتخابی داشته باشید .

بهترین انتخاب برای رشته های بدون کنکور چگونه است ؟

از آنجایی که دفترچه کد رشته محل هایی که بدون آزمون است قبل از برگزاری آزمون سراسری منتشر می شود و تا پایان انتخاب رشته سراسری ادامه دارد پیشنهاد مجموعه آموزشی ما بر این است که داوطلبان آزمون سراسری صبر نمایند تا نتیجه رتبه و تراز نهایی آنها در آزمون سراسری مشخص شود و سپس به انتخاب رشته بدون آزمون مبادرت ورزند.

اینکار کمک می کند که اگر شما در رشته دیپلم خود در آزمون سراسری رتبه قابل توجهی کسب نکرده باشید بتوانید شانس خود را در سایر رشته های امتحان نمایید . به طور مثال داوطلبان رشته تجربی انتخاب رشته سراسری با آزمون که با توجه به کد رشته های تجربی باید انجام دهند اما رشته های صرفا سوابق تحصیلی این امکان را می دهد که در سایر رشته ها نیز حق انتخاب داشته باشید . برای همین انتخاب رشته صرفا سوابق تحصیلی را همزمان با انتخاب رشته سراسری با آزمون وزیر نظر متخصص و با راهنمایی مشاور انجام دهید.

دوره های رشته های صرفا سوابق تحصیلی به چه شکل است ؟

در سیستم انتخاب رشته به کد رشته محل های شبانه، غیر انتفاعی ، پردیس خودگردان ، روزانه ، پیام نور دوره گفته می شود که در دفترچه انتخاب رشته بدون آزمون سراسری در تمامی این دوره ها کد رشته محل ارائه شده است . که در سال گذشته تعداد بسیاری از کد رشته محل های پر طرفدار از دفترچه با آزمون به دفترچه بدون آزمون منتقل شده بود.

صرفا سوابق تحصیلی و پزشکی و پیراپزشکی؟؟؟؟

متاسفانه رشته های بدون کنکور و صرفا سوابق تحصیلی رشته های پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی و رشته های پیرا پزشکی را ارائه نمی دهد و در رشته تجربی رشته های علوم پایه شامل زیست شناسی ، شیمی ، زمین شناسی و … ارائه شده است .

رشته های بدون کمکور و صرفا با سوابق تحصیلی

زمان انتخاب رشته ، کد رشته های بدون آزمون

زمان انتخاب رشته ، رشته های صرفا سوابق تحصیلی همزمان با انتخاب رشته آزمون سراسری است که در شهریور ماه سال جاری می باشد و متعاقبا زمان آن اعلام می گردد و در مهر ماه سال جاری نتایج انتخاب رشته بر روی سایت سازمان سنجش قابل مشاهد می باشد .

 

شرایط ثبت نام در کد رشته محل های بدون آزمون

 • دارا بودن دیپلم آموزشی نظام جدید 6-3-3 در شاخه های نظری یا فنی و حرفه ای که حداکثر تا تاریخ 31/6/99 اخذ گردد.
 • دارندگان دیپلم نظام قدیم کار و دانش و فنی حرفه ای قادر به انتخاب رشته در این کد رشته ها نمی باشند و با متخلفین برخورد خواهد شد .
 • پذیرش در این کد رشته ها بر اساس معدل کل و معدل نهایی صورت می گیرد پس در زمان ثبت نام الزامی است که این اطلاعات به درستی در سامانه سایت سازمان سنجش آموزش کشور به ادرس اینترنتی sanjesh.org ثبت گردد .
 • هزینه ثبت نام به مبلغ 37000 هزار تومان به صورت اینترنتی و در زمان ثبت نام پرداخت می شود

 

قبولی در دو کد رشته

پس از اعلام نتایج انتخاب رشته آزمون سراسری و رشته های بدون کنکور شما در دو کد رشته محل جداگانه پذیرفته می شوید که بر حسب علاقه وانتخاب خودتان می توانید فقط در یکی از کد رشته محل های پذیرفته شده در دانشگاه ثبت نام نمایید و امکان تحصیل همزمان در دو رشته و جود ندارد .

 

آیا سهمیه در انتخاب رشته بدون کنکور اثر دارد ؟

انتخاب رشته بر اساس رشته های صرفا سوابق تحصیلی مانند انتخاب رشته سراسری شامل سهمیه ها هم می شود و تنها نحوه سنجش آن به جای رتبه و تراز معدل شما می باشد برای همین تمامی سهمیه های مناطق ، ایثارگران و … در این انتخاب رشته نیز تاثیر دارد . و هر دانش آموزی در صف سهمیه خود قرار می گیرد و با معدل خود سنجیده می شود جدول زیر می تواند شما را به خوبی راهنمایی نماید .

ردیف سهمیه منطقه 1 سهمیه منطقه 2 سهمیه منطقه 3 سهمیه ایثارگران سهمیه خانواده شهدا
1 معدل 20 معدل 95/19 معدل 20 معدل 20 معدل 20
2 معدل 20 معدل 95/19 معدل20 معدل 20 معدل 99/19
3 معدل 99/19 معدل 95/19 معدل 98/19 معدل 99/19 ……………….
4 معدل98/19 معدل 94/19 معدل 97/19 ………………. ………………..
5 معدل97/19 معدل 93/19 …………………….. ………………. ……………….
6 معدل97/19 …………… …………………… ………………. ……………….
7 معدل96/19 ………… ………………….. ………………. ……………….

 

تعداد انتخاب ها در انتخاب رشته بدون کنکور چند تا است ؟

برای انتخاب رشته ، رشته های صرفا سوابق تحصیلی 100 کد رشته محل را در فرم اینترنتی سایت سازمان سنجش می توانید وارد نمایید .

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. شما میتوانید سوالات خود را با ما در میان بگذارید تا مشاوران ما در کوتاه ترین زمان ممکن به شما پاسخ دهند.

در فرایند انتخاب رشته یکی از عوامل مهمی که در رتبه آزمون سراسری و انتخاب رشته و پذیرفته شدن در کنکور سراسری مبحث سهمیه ها است که سوال تقریبا تمامی دانش آموزان و داوطلبان کنکوری می باشد . در اینجا قصد داریم که به مبحث  تاثیر سهمیه در انتخاب رشته کنکور سراسری بپردازیم .

انواع سهمیه ها در کنکور سراسری و انتخاب رشته سراسری

سهمیه ها در کنکور سراسری به دو بخش تقسیم می شود :

 • سهمیه ها قبل از آزمون سراسری
 • سهمیه ها در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری

سهمیه های در زمان ثبت نام کنکور سراسری

 • سهمیه مناطق :

سهمیه مناطق را داوطلبانی که هیچ سهمیه دیگری ندارند در زمان ثبت نام کنکور سراسری انتخاب می کنند و بر اساس منطقه محل سکونت می باشد که منطقه محروم منطقه 3 می باشد که نحوه انتخاب مناطق بر اساس منطقه 3 سال اخر تحصیل محل سکونت محاسبه می شود .

حال اگر محل سکونت و یا تحصیل متفاوت باشد بر مبنای محل تحصیل خواهد بود و یا اگر محل تحصیل در 3 سال یا یکی از سالها متفاوت باشد ، منطقه مرفح تر محاسبه می گردد.

انتخاب رشته کنکور سراسری بر مبنای سهمیه مناطق صورت می گیرد و رتبه کشوری تاثیری ندارد.

تغییر منطقه سکونت برای کسب سهمیه مناطق کار موثری است ؟

خیلی از داوطلبان کنکور سراسری محل تحصیل خود را در مناطق 2 یا 3 انتخاب می کنند که از لحاظ سهمیه ای بتوانند رتبه بهتری کسب بکنند . اما نیاز است که توضیح دهیم که تفاوتی ایجاد نمی کند سهمیه منطقه 1 رقبای بیشتری دارد اما درصد اختصاص ظرفیت دانشگاه ها به سهمیه منطقه 1 هم بر مبنای تعداد آنان است . منطقه 3 به دلیل تعدد کمتر داوطلبان رتبه در سهمیه را به شدت کاهش می دهد و نسبت کاهش رتبه سهمیه به کشوری در این منطقه بیشتر است اما شانس قبولی رتبه های پایین آن نیز کم است به طور

مثال رتبه 700 رشته تجربی در منطقه 3 قبولی معادل رتبه 3000 منطقه 1و2 دارد و قبولی داوطلبان منطقه 3 سخت تر است برای همین به هیچ عنوان منطقه تحصیل خود را برای تغییر سهمیه مناطق تغییر ندهید .

سهمیه منطقه 1 شامل چه شهرهایی می شود ؟

سهمیه منطقه 1 شامل تهران منطقه 1تا 19 و بخش کن جز منطقه 1 محسوب می وشد و کلان شهرها مثل مشهد ، اصفهان ، شیراز ، تبریز جز منطقه 1 محسوب می شوند.

سهمیه منطقه 2 شامل چه شهرهایی می شود ؟

منطقه 20 تهران و شهرستان های ایران جز سهمیه منطقه 2 محسوب می شوند مثل کاشان ، سمنان و …

سهمیه منطقه 3شامل چه شهرهایی می شود ؟

مناطق کوچکتر و کم رفاه تر ، روستاها و شهرهای بسیار کوچک جز سهمیه منطقه 3 محسوب می شود به طور مثال کرمان جز منطقه 2 است اما شهرستان شهر بابک از توابع کرمان جز منطقه 3 محسوب می شود .

سهمیه های انتخاب رشته

 • سهمیه ایثارگران :

سهمیه ایثارگران از سه سال گذشته به دو قسمت تقسیم شده است

 • جانبازان 25% درصد به بالا که با کسب 70% نمره تراز آخرین فرد قبولی هر رشته در گزینش آزاد و یا 25% درصد ظرفیت هر کد رشته محل است.
 • جانبازان زیر 25% و افرادی که حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبه های دفاع مقدس داشته اند که با این حساب 30 درصد هر کد رشته محل به این سهمیه اختصاص پیدا می کند .

 

آیا سهمیه ایثارگران 5% می تواند در بهتر شدن رتبه موثر باشد یا خیر ؟

سوال خیلی از داوطلبان کنکور سراسری این است که آیا استفاده از سهمیه 25 % می تواند موثر باشد یا خیر.

برای پاسخ گویی به این سوال باید بگویم که در هر رشته متفاوت است برای رشته های ریاضی و انسانی می تواند مفید باشد اما برای رشته تجربی فقط در رتبه های زیر 2000می تواند موثر واقع شود و برای رتبه های بالا تر را سخت تر می کند چون رقیبان را نیز قدر تر می کند بگذارید با ذکر یک مثال برایتان توضیح دهم اگر شما در رشته تجربی رتبه 6000 سهمیه منطقه 1یا 2 را آورده باشید به راحتی می توانید در رشته های پیراپزشکی تحصیل کنید اما اگر رتبه شما 6000 سهمیه ایثارگران باشد قبولی شما حتی در دانشگاه های پیام نور نیز لب مرزی است چرا که 5999نفر از داوطلبان سهمیه خود شما در جلوی شما قرار دارند و این کار را برای شما سخت تر می کند .

 

 • سهمیه خانواده شهدا :

سهمیه خانواده شهدا شامل پدر ، مادر ، فرزند ، خواهر و برادر شهید است که 75 درصد از کد رشته محل های آخرین فرد را قبولی را اگر دارا باشند می توانند در آن رشته تحصیل کنند .

سهمیه های کنکور

سهمیه ها در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری

 • سهمیه المپیاد های علمی :

دارندگان مدال های المپیاد کشوری یا برگزیده جشنواره جوان خوارزمی می توانند در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری مدارک خود را به سازمان سنجش ارائه دهند و در صورت قبول این مدارک از سوی سازمان سنجش مجاز به انتخاب رشته 5 کد رشته محل هستند که 10 % ظرفیت هر رشته به این افراد اختصاص دارد که اگر به حد نصاب نرسد بین سهمیه های دیگر توزیع می گردد .

 

 • سهمیه هیئت علمی

سهمیه هیئت علمی یکی دیگر از سهمیه هایی بود که بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری اعلام می شد و در زمان انتخاب رشته فقط کافی بود از دور ترین شهر شروع به انتخاب رشته کنید و انتخاب رشته شما کاملا بر مبنای رشته محور باشد و بعد از قبولی هر یک از والدین شما که عضو هیئت علمی دانشگاه بود می توانست برای شما به دانشگاه شهر خود انتقالی بگیرد که البته این سهمیه در کنکور سراسری 99 حذف شده است .

 

در گزینش کنکور و اختصاص ظرفیت های هر کد رشته محل به داوطلبان چه عوامل دیگری موثر می باشد ؟

تاثیر سهمیه در انتخاب رشته کنکور سراسری بحثی کاملا پیچیده و تخصصی می باشد و علاوه بر بحث سهمیه ها و گزینش سهمیه ها بحث بومی گزینی هم در انتخاب رشته موثر است و همچنین بحث جنسیت .

چرا که خیلی از کد رشته محل ها مانند رشته پزشکی برای دختران و پسران نیز ظرفیت های جداگانه ای در نظر می گیرد و از آنجایی که مبحثی بسیار گسترده و پیچیده است در مقاله های بعدی به تفضیل به این موضوع خواهیم پرداخت .

 

آیا این سهمیه هادر انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز موثر است ؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم که بله . تمامی سهمیه هایی که در انتخاب رشته کنکور سراسری موثر است به همان شکل و با همان نحوه محاسبه در دانشگاه آزاد هم موثر است و همچنین در دانشگاه آزاد داشتن بسیج فعال خود یک سهمیه به حساب می آید . اما رتبه دانشگاه آزاد بر اساس رتبه در سهمیه نیست و بر اساس تراز سنجیده می شود .

خوب است شما قبل از انتخاب رشته با انواع و تاثیر سهمیه در انتخاب رشته آشنا باشید . امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد شما میتوانید سوالات خود را در بخش دیدگاه ها برای ما مطرح کنید .

اگر شما در رشته تجربی تحصیل کردید و به تازگی درکنکور شرکت کردید و به دنبال انتخاب رشته  هستید باید ابتدا با تمامی رشته های دانشگاهی آشنا شوید. در این مقاله قصد داریم به معرفی رشته داروسازی بپردازیم.

رشته داروسازی جزو سه رشته پر طرفدار تجربی است . رشته داروسازی بسیار رشته کلیدی و حساسی است و ترکیب کردن مواد مختلف و ساخت دارد دقت بسیار بالایی نیاز دارد . یک داروساز باید تمامی مواد شیمیایی ودارویی را بشناسد و با بیماری ها و انواع میکروب ها ، باکتری ها و.. آشنا باشد .

یک داروساز ترکیبی از دروس رشته های پزشکی ، زیست شناسی ، شیمی را مطالعه می کند و باید به تمامی این حیطه ها آشنا باشد و یک داروساز می تواند در دارو خانه ها ، کارخانه های داروسازی ، کارخانه های مواد آرایشی و بهداشتی و.. مشغول به کار شود .

یک داروساز در داروخانه ها به عنوان ناظر بر نسخه های دارویی فعالیت می کنند و در شرکت های داروسازی ناظر بر ساخت مواد دارویی وآرایشی و بهداشتی هستند .

توانایی های لازم برای رشته داروسازی

یک داروساز باید به ریاضی و شیمی علاقه بالا داشته باشد و کار در آزمایشگاه و مواد شیمیایی جزو علاقه مندی های او باشد . دقت عمل بالا وصبر بسیار در کار یک داروساز موثر است فردی که می خواهد داروسازی مطالعه کند با حفظ کردن آیتم های مختلفی مثل اسامی انواع میکروب ها و قارچ ها و باکتری و ویروس نباید مشکل داشته باشد و بتواند طول مدت تحصیل آن را بپذیرد.

معرفی رشته داروسازی

امکان ادامه تحصیل در رشته داروسازی

طول مدت تحصیل در رشته داروسازی بین 4تا6 سال است که بعد از گذراندن این دوران فرد دکتری عمومی داروسازی خود را دریافت می کند و بعد یک دوره طرح انسانی دو ساله باید طی شود و سپس فرد می تواند برای دکتری تخصصی داروسازی شرکت کند .

رتبه ودرصد قبولی رشته داروسازی منطقه 1

 

رتبه دانشگاه فارسی عربی دینی زبان زمین ریاضی زیست فیزیک شیمی
1104 علوم پزشکی تهران 63 95 56 70 24 5960 60 67 57
1255 علوم پزشکی تبریز 62 83 77 74 42 74 60 68 43
1307 علوم پزشکی همدان 58 63 67 65 15 73 59 64 44
1504 علوم پزشکی شهید بهشتی خودگردان 79 85 62 100 30 60 62 65 40
1795 علوم پزشکی البرزخودگردان 74 72 85 33 30 53 67 52 36
2488 علوم پزشکی همدان

خودگردان

63 75 61 62 7 48 55 59 56

رتبه ودرصد قبولی رشته داروسازی منطقه 2

 

رتبه دانشگاه فارسی عربی دینی زبان زمین ریاضی زیست فیزیک شیمی
435 علوم پزشکی تهران 83 87 70 100 62 58 39 48 77
996 علوم پزشکی تهران 70 75 66 85 45 55 45 55 59
1413 علوم پزشکی مشهد 54 60 51 55 54 36 65 44 59
2194 علوم پزشکی رشت 65 75 42 90 30 25 49 50 56
2963 علوم پزشکی مشهد

خودگردان

65 91 60 65 11 40 67 45 48
3480 علوم پزشکی زنجان

خودگردان

54 87 75 72 15 70 44 40 46

رتبه ودرصد قبولی رشته داروسازی منطقه 3

 

رتبه دانشگاه فارسی عربی دینی زبان زمین ریاضی زیست فیزیک شیمی
371 علوم پزشکی تهران 50 92 79 100 70 66 62 33 50
803 علوم پزشکی تبریز 54 66 62 85 65 71 69 53 58
1190 علوم پزشکی شیراز 70 93 81 55 70 51 55 39 57
1732 علوم پزشکی تهران

خودگردان

63 14 55 90 43 30 64 49 55
1867 علوم پزشکی همدان

خودگردان

47 83 54 65 22 60 58 54 43
2174 علوم پزشکی زنجان

خودگردان

66 93 54 72 30 40 59 21 58
2857 علوم پزشکی یزد

خودگردان

55 70 65 72 42 35 71 24 43

امیدواریم مقاله معرفی رشته داروسازی برای شما مفید بوده باشه و بتونید یک انتخاب رشته اصولی داشته باشید.

سلام به تمامی دانش آموزان نهمی گل گلاب ، میخوای بدونی آزمون تیزهوشان نهم به دهم چه جوریه؟

اگر جزو آن دسته از دانش آموزان پر تلاشی هستید که قصد ورود به مدارس سمپاد و تیز هوشان را دارید حتما  نکته های ایمنی زیر را رعایت نمایید:

هر ساله در اردیبهشت ماه آزمونی برگزار می شود از طرف سازمان سمپاد یا استعداد های درخشان که آزمون ورودی این مدارس است و قبولی در آن ملزم به رعایت استانداردهایی در مطالعه و تست زنی است و نیاز به هوش و توانایی و همچنین توانایی علمی بالا دارد از این رو می خواهیم تمامی نکاتی که برای قبولی در این آزمون را دانش آموزان پایه نهم نیاز دارند آموزش دهیم.

 نحوه و زمان ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم :

هر ساله سازمان سمپاد یا معاونت پرورش استعداد های درخشان آزمونی برگزار می کند برای سنجش و غربال گری دانش آموزانی که از لحاظ توانایی هوشی و توانایی علمی در مرتبه و جایگاه خوبی هستند . ثبت نام این آزمون از اواخر بهمن ماه آغاز شده و تا اوایل اسفند ماه ادامه دارد که ثبت نامو وارد کردن اطلاعات دانش آموزی از طریق سایت Azmoon.medu.ir امکان پذیر می باشد . که در هنگام ثبت نام رمز ورود خود را ابتدا باید از مدرسه خود دریافت نمایید .

شرایط ثبت نام در آزمون تیزهوشان نهم به دهم :

 • داشتن حداقل معدل 19 سالانه در پایه هشتم
 • داوطلبانی که پایه هفتم تا نهم خود را در مدارس استعداد های درخشان تحصیل کرده اند از آزمون ورودی معاف هستند و شامل ماده قانون های خاص خود می شوند .
 • داشتن تابعیت ایرانی

اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نام در آزمون تیز هوشان نهم به دهم :

نام  
نام خانوادگی
جنسیت
کد ملی
تاریخ تولد
نام پدر
کد ملی پدر
شماره شناسنامه پدر
محل صدور شناسنامه پدر
نام پدر بزرگ ( پدر پدر )
خواهر یا برادر دو قلو
دین
ملیت
نوع مدرسه محل تحصیل
نام مدرسه کنونی
کد مدرسه این اطلاعات امکان ویرایش ندارد
کد استان
نام استان
کد منطقه محل تحصیل
نام منطقه
چپ دست یا راست دست
نیاز به منشی
تلفن ثابت با کد شهر
تلفن همراه
پست الکترونیک
نشانی دقیق منزل
ارسال عکس
معدل سالانه هشتم
معدل نیمسال اول نهم
انتخاب مدرسه تیز هوشان یا نمونه دولتی یا هر دو
رشته مورد تقاضا
استان مورد تقاضا
شهرستان مورد تقاضا
الویت های رشته

 

مواد امتحانی آزمون تیز هوشان نهم به دهم :

بخش اول استعداد تحلیلی : که شامل 50 عدد سوال هوش می باشد که با هدف بررسی و تخمین و سنجش هوش دانش آموزان صورت می گیرد که مدت زمان پاسخ گویی به آن 50 دقیقه می باشد یعنی برای هر سوال به طور میانگین 50 دقیقه فرصت دارید .

 

بخش دوم استعداد تحصیلی : که شامل 50 سوال از دروس ریاضی / علوم تجربی / فارسی / دینی ( پیام های آسمان)/ تعلیمات اجتماعی است که از هر درس 10 سوال می آید و کلا این بخش 50 سوال با مدت زمان پاسخ گویی 70 دقیقه دارد . و از تمامی دروس پایه هشتم و نهم سوال طراحی می گردد .

 

ضرایب و زیر گروه های سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم :

نام درس تعداد سوال زیر گروه ریاضی زیر گروه تجربی زیر گروه انسانی
ریاضی 10 4 2 2
علوم 10 2 4 2
فارسی 10 2 2 4
دینی 10 1 1 1
اجتماعی 10 1 1 1

 

با توجه به ضرایب هر درس در هر رشته اهمیت دروس شاخص مشخص می شود که دروسی که برای هر رشته ضریب بالاتری دارد باید به عنوان شاخص در نظر گرفته شود و در برنامه مطالعاتی با توجه به ضریب در برنامه قرار داده شود

جدول زمانبندی پیشنهادی برای استعداد تحصیلی :

ریاضی 20 دقیقه
علوم 20 دقیقه
فارسی 15 دقیقه
دینی 8 دقیقه
اجتماعی 7 دقیقه

 

منابع پیشنهادی مطالعه برای آزمون تیز هوشان نهم به دهم :

منابع پیشنهادی برای درس ریاضی در آزمون تیز هوشان نهم به دهم

منابع ریاضی تیزهوشان

 

 

انتشارات خیلی سبز که دارای درسنامه کاملی است و همچنین دارای پرسش های 4 گزینه ای با پاسخ تشریحی جامع و کامل است.

 

 

 

 

 

منابع تیزهوشان ریاضی

 

 

 

این کتاب سوالات 4گزینه ای به نسبت دشوار تری دارد و این سوالات دشوار در سه سطح طبقه بندی شده است همچنین مولف این کتاب نحوه پاسخ گویی به سوالات درس ریاضی در آزمون تیزهوشان را مطرح کرده است و نکات راهبردی مفیدی ارائه داده است اگر در درس ریاضی قوی هستید و به دنبال تست های سخت می گردید این کتاب به شدت توصیه می شود.

 

 

 

ریاضی نهم سمپاد تیزهوشان

 

 

 

 

کتاب های سمپادیوم مهر وماه که مخصوص دانش آموزان سمپاد طراحی گردیده است که هم دارای درسنامه و هم دارای پاسخ تشریحی است.

 

 

منابع ریاضی تیزهوشان

منابع تیزهوشان رشته ریاضی

منابع پیشنهادی برای درس علوم در آزمون تیز هوشان نهم به دهم

علوم خیلی سبز

 

 

 

انتشارات خیلی سبز که دارای درسنامه کاملی است و همچنین دارای پرسش های 4 گزینه ای با پاسخ تشریحی جامع و کامل است.

 

 

 

منابع علوم تیزهوشان

 

 

 

این کتاب سوالات 4گزینه ای به نسبت دشوار تری دارد و این سوالات دشوار در سه سطح طبقه بندی شده است همچنین مولف این کتاب نحوه پاسخ گویی به سوالات درس ریاضی در آزمون تیزهوشان را مطرح کرده است و نکات راهبردی مفیدی ارائه داده است اگر در درس ریاضی قوی هستید و به دنبال تست های سخت می گردید این کتاب به شدت توصیه می شود.

 

 

منابع علوم تیزهوشان نهم

 

 

کتاب لقمه مهر وماه که نکات کوتاه و کلیدی ومهم و پر تکرار کتاب علوم را جمع آموری کرده است و برای مرور سریع نکات و کتاب درسی بسیار مفید است.

 

 

 

 

منابع علوم گلواژه تیزهوشان

علوم اندیشمند تیزهوشان

 

انتشارات خیلی سبز برای پایه نهم و ورود به مدارس تیز هوشان کتاب های بیشماری را به چاپ رسانده است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم :

کتاب های پیشتاز مخصوص تیزهوشان که برای دروس ریاضی وعلوم می باشد اما در درس علوم نیز مباحث فیزیک و زیست شناسی را جدا کرده و کتاب های دیگری در این زمینه به چاپ رسانده است .

همچنین کتاب جامع خیلی سبز که تمامی دروس را در قالب آزمون برای بچه ها ارائه داده است می تواند در هفته های پایانی مفید باشد و به صورت شبیه ساز کنکور عمل کند همچنین یکی از منابع قوی برای درس فارسی هم کتاب فارسی تیزهوشان خیلی سبز است.

 

منابع زیست در علوم خیلی سبز فیزیک در علوم خیلی سبز

انتشارات گاج برای پایه نهم فیلم های آموزشی نیز تولید کرده است اما اگر به دنبال کتابی قوی برای تست و درسنامه می گردید کتاب های سری IQ را به شدت توصیه می کنیم .

انتشارات مهر وماه به تنوع کتاب در پایه نهم بسیار شهرت دارد از همین رو در هر زمینه ای که به دنبال کتاب هستید این انتشارات به کمک شما می شتابد . این انتشارات کتاب های آزمون شبیه ساز کنکور با نام سمپادیوم را منتشر کرده است که می تواند در شبیه سازی آزمون تیز هوشان به شما کمک کند همچنین کتاب جامع که تمامی تست ها برای همه درس ها را در خود جای داده است و به تنهایی می تواند نیاز شما را برطرف سازد و از همه مهم تر کتاب های تست هوش تحلیلی که چندین کتاب جامع و متنوع را در این زمینه به چاپ رسانده است .

1500 تست هوش و استعداد تحلیل  سمپادیوم نهم خیلی سبز کتاب جامع تیزهوشان نهم مهر و ماه هوش کمپلکس هشتم و نهم مهر و ماهآموزش هوش و استعداد غیر کلامی مهر و ماه

 

همچنین در کنار این کتاب های منتشر شده می توان به انتشارات مبتکران ، اندیشمند و کاهه اشاره داشت که در این زمینه کتاب هایی را منتشر کرده اند.

 

 

منابع پیشنهادی برای درس استعداد تحلیلی  در آزمون تیز هوشان نهم به دهم

هوش و استعداد تحلیلی ای کیو هوش نهم خیلی سبزهوش و استعداد تحلیلی نهم مبتکرانهوش و استعداد تحلیلی نهم اندیشمند1500 تست هوش و استعداد تحلیل

نحوه محاسبه درصد در آزمون تیزهوشان :

این آزمون دارای نمره منفی است و به ازای هر 3 پاسخ اشتباه به پرسش های چهار گزینه ای 1 پاسخ درست شما از بین می رود .

تعداد سوالات درست ×3 – تعداد سوالات غلط

تعداد کل سوالات × 3

خدمات گروه آموزشی پرتوی به داوطلبان نهمی متقاضی شرکت در آزمون تیزهوشان نهم به دهم

 • یک هفته مشاوره و برنامه ریزی رایگان زیر نظر مشاوران ارشد مجموعه
 • دریافت مشاوره و بر نامه ریزی درسی به صورت خصوصی و شخصی سازی شده متناسب با ویژگی های شخصیتی شما
 • دریافت همراهی و پشتیبانی در هفته
 • 4 جلسه مشاوره حضوری یا تلفنی در ماه
 • 12 مرتبه پشتیبانی تلفنی و مشاوره پرسش و پاسخ در ماه
 • طراحی نمونه سوال و آزمون های ویژه متناسب با برنامه هفتگی
 • ارائه پکیج مشاوره و برنامه ریزی آقای دکتر پرتوی

برای دریافت خدمات مرکز مشاوره دکتر پرتوی با مشاوران ما با شماره های

22141820 – 22142018- 44271916- 09901981355- 09207278684

در تماس باشید.

اگر قصد دارید که در کنکور سراسری در رشته پزشکی قبول بشید حتما این مطلب رو مطالعه کنید چون قراره ما بهتون بگیم که برای قبولی در رشته پزشکی در کنکور سراسری چه اقداماتی انجام بدید و از همه مهم تر چه منابعی مطالعه کنید ، چه آزمونی شرکت کنید و چه کلاس هایی برید پس اصلا این مطلب رو از دست ندهید.پس ما در این مقاله به سوال شما ( چگونه پزشکی قبول بشم ؟) کامل ترین جوابو میدیم.

برای قبولی در رشته پزشکی روزانه چند ساعت باید مطالعه کرد؟

ببینید برای قبولی در این رشته علاوه بر ساعت مطالعه لازم و کافی باید حتما از تکنیک های دقیقی برای مطالعه بهره مند باشید باید بتونید که تست های آموزشی خود را به درستی دسته بندی کنید .

باید بتونید تست گزینه به گزینه و بقچه ای را درست جلو ببرید .

ساعت مطالعه روزانه برای قبولی در رشته پزشکی بین 12 تا 14  ساعت مفید با کیفیت 90 درصد به بالا است که داشتن کیفیت بالا در مطالعه نیاز به داشتن درک درست از اصول مطالعه دارد برای همین موضوع شما برای قبولی در  رشته پزشکی اصلا لازم نیست کار ویژه ای بکیند فقط باید بلد باشید که تبدیل به یک خلبان جنگنده شوید .

چیکار کنم تا پزشکی قبول شم

چه کار باید انجام دهم تا بتوانم رتبه لازم برای قبولی در رشته پزشکی را کسب کنم؟

در واقع سوال چگونه پزشکی قبول بشم و برای قبولی تو این رشته به چه رتبه ای نیاز دارم ، سوال همه دانش آموزان رشته تجربی هست .

برای کسب رتبه قبولی در رشته پزشکی در درجه اول باید دروس شاخص انتخاب نمایید و حداقل 3 ماه نصف روز از مطالعه خود را بر روی دروس مشخص متمرکز شوید و فقط این دروس را قوی کنید به شکلی که مطمئن شوید می توانید در کنکور 90 به بالا این دو درس را بزنید بهتر یکی از این دروس در درس های عمومی و یکی دیگر در درس های اختصاصی باشد .

داشتن منابع مناسب و کتاب های کمک آموزشی مناسب یکی از راه های تضمینی برای قبولی در رشته پزشکی است . یک داوطلب کنکوری باید میزان تست هفتگی بسیار بالایی با اصول صحیح داشته باشد.

علاوه بر آن یک دانش آموز کنکوری برای قبولی در رشته پزشکی باید حتی روی ساعت خواب ، تغذیه ، ورزش ، سبک حمام کردن هم کار کند .

تغذیه یک دانش آموز کنکوری برای قبولی پزشکی باید زیر نظر یک فرد متخصص باشد الگوی خواب شما باید کاملا تحت نظر باشد روحیه شما باید دائما کنترل شود خستگی های زیاد ناشی از مطالعه های بالا فرسودگی روانی ایجاد می کند برای همین نیاز به فردی دارید که بتواند در مدت زمان طولانی روحیه شما را حفظ کند و بهترین شکل ممکن شما را به پیش ببرد برای همین حتی سبک تفریحات شما سبک حمام کردن شا باید خاص و متفاوت باشد .

کنکور پزشکی

برای قبولی در رشته پزشکی چه منابعی باید تهیه کنم؟

با توجه به اینکه رشته پزشکی جز زیر گروه 1 رشته تجربی است برای همین بهتر است که حتما درس شاخص شما در دروس اختصاصی درس زیست شناسی باشد.

داشتن حداقل یک منبع قوی برای مطالعه و درسنامه طور برای این درس الزامی است برای همین توصیه می شود یا از جزوات دبیران به نام استفاده کنید یا حتما حتما کتاب فاگو زیست را مطالعه کنید که درسنامه به شدت قوی دارد و می تواند تمامی نکات را به خوبی به شما آموزش دهد اما باید صبر داشته باشید و در مطالعه آن کوشا باشید چرا که بسیار طولانی است اما به شدت توسط مشاورین ما توصیه می گردد.

اما نکته لازم این که باید بلد باشید مانند یک طراح کنکور کتاب درسی خود را زیر و رو کنید بلد بودن اینکه کتاب درسی را مطالعه کنید و تمامی نکات آن را یاد بگیرید جز یکی از مهارت ها و دانش های بسیار مهم است که تخصص ما آموزش این موضوع به شما است . در درس زیست شناسی حداقل 3کتاب تست با شیوه های صحیح تست زنی باید کار شود و حتما یک دور هم باید تست های نشان دار را کار کنید و از همه مهم تر آرشیو تمامی آزمون های آزمایشی هم هست که منبعی بسیار قوی در این زمینه است .

علاوه بر آن در دروس دیگر باید متناسب به سطحی که دارید در ابتدا شروع کنید و با کتاب های تک درس آزمونی به انتها برسونید که میتوانید از مشاوره های رایگان منابع کمک آموزشی استفاده نمایید.

برای قبولی در رشته پزشکی حداقل در هفته چند عدد تست باید زد ؟

برای اینکه بتوانید در جلسه کنکور سراسری یکی یکی تست ها را پاسخ دهید و درصد های طلایی کسب نماید به شما توصیه می کنم که حتما در هفته بین 2000 تا 2500 تا تست بزنید !!

شاید برایتان تعجب برانگیز باشد که با وجود کلاس های مختلفی که شرکت می کنید یا با توجه به مدرسه و تکالیف دبیران و .. . چطور همچین چیزی ممکن است اما من به شما تضمین می کنم که اگر مدیریت زمان را یاد گرفته باشید و تکنیک های خاص و متفاوت تست زنی رو یاد بگیرید اصلا کار سختی نیست هر چقدر بیشتر تست بزنید مسلط تر می شوید و با دید طراحان سوال آزمون سراسری بیشتر آشنا می شوید اما نه اینکه همینجوری تست بزنید  و برید بلکه بتونید روی هر تست به درستی کار کنید و لکه برداری کنید .

برنامه ریزی یک دانش آموز کنکوری که می خواهد پزشکی قبول شود باید چگونه باشد؟

این یکی از مهم ترین آیتم هایی است که باید به آن توجه شود یک دانش اموز کنکوری با هدف قبولی رشته پزشکی نیاز به یک برنامه ریزی دقیق و اصولی دارد.

این برنامه ریزی باید شامل مطالعه تمامی دروس با سبک های نوین و رد پا گذاری باشد یک دانش آموز کنکوری با هدف قبولی در رشته پزشکی باید بتواند به درستی نقشه کشی ذهنی انجام دهد .

برنامه این دانش آموز باید منعطف باشد و به شکلی طراحی شود که بتواند تمامی دروس را حداقل 5 الی 6 مرتبه مرور کند .

درس های شاخص به خوبی در این برنامه باید تنظیم شود آزمون های جامع و تک درس را باید شامل شود . شکست زمان ، تحلیل شعاعی ، بقچه های تست زدن ، آزمون های زماندار دو زمانه ، خلا ذهنی و … تکنیک هایی است که در برنامه این دانش آموز بادی قرار داده شود .

 

اگر می خواهید که به صورت تضمینی در رشته پزشکی قبول بشوید حتما با مشاوران ما در ارتباط باشید.

 

برای قبولی رشته پزشکی شما اول باید اطلاعات درستی از این رشته داشته باشید، بعدش ببینید که چیکار باید بکنید و چه جوری برنامه ریزی کنید.

معرفی رشته پزشکی

تصورش رو بکن که سال دیگه این موقع روی صندلی پزشکی دانشگاه تهران یا بهشتی نشسته باشی … نمی خوام توی این مقاله باهات کلیشه ای صحبت کنم اما رشته پزشکی جز رشته های پر طرفدار رشته تجربی هست که در زیر گروه یک تجربی قرار داره و هر ساله متقاضیان و طرفداران زیادی داره این رشته در طول دوره 7 ساله با دریافت مدرک پزشکی عمومی به پایان می رسه و این 7 سال دارای 4 دوره است .

بعد از دوره علوم پایه آزمونی برگزار می شود که قبولی در این آزمون شرط ادامه تحصیل شما درا ین 7 سال است .قبولی رشته پزشکی نیاز به داشتن تکنیک ها و خلاقیت هایی دارد که فرد لازم است بسیار هوشمندانه در این زمینه به پیش برود برای اینکار داشتن یک همراه و بلد راه بسیار مهم است .

توانایی های لازم برای قبولی رشته پزشکی

اگر قصد داری که در رشته پزشکی تحصیل کنی مطمئن باش که باید از توانایی هایی مثل صبر ، پشتکار و تلاش حتما بهره مند باشی درسته که همه این توانایی ها برای قبول شدن رشته پزشکی لازمه اما این توانایی ها برای ادامه دادن این رشته بیشتر نیاز هست .

برای همین باید توانایی چندین سال درس خوندن بی وقفه رو داشته باشی اگر الان داری روزی 12 ساعت درس می خونی وبریدی بدون که مسلما در راه این رشته خسته می شی بیشتر بچه های پزشکی بچه های تک بعدی هستند اگر اهل هیجان هستی و دوست داری در هر زمینه ای دستی داشته باشی کمتر این رشته رو برات توصیه می کنم . برای پزشکی باید یک روحیه جنگجو و قوی داشته باشی.

امکان ادامه تحصیل در رشته پزشکی

رشته پزشکی در طول هفت ساله رشته دکتری عمومی دارای 4 مرحله است که شامل علوم پایه ، فیزیوپاتولوژی ، کار آموزی بالینی وکار ورزی بالینی است .

علوم پایه 5 ترم می باشد که بعد از موفقیت در آزمون پایانی آن دانشجو می تواند برای ورود به دوره بعدی یعنی فیزیوپاتولوژی آماده شود دروس علوم پایه شامل بیشتر دروس نظری وتشریحی است که شامل جنین شناسی ، روانشناسی ، تشریح ، بافت شناسی ، بیوشیمی ، تغذیه ، ژنتیک، آسیب شناسی و.. است .

دوره فیزیوپاتولوژی یک مرحله فراتر از علوم پایه است و بیشتر به کار گیری دروس علوم پایه در زمینه های کاربردی است ، آموزش بیماری ها و … بیشتر در این دوره اتفاق می افتد .

دوره های کارورزی و کارآموزی بیشتر شامل کار در بیمارستان ها و به صورت تجربی و استاژر است . اما بعد از گذاراندن دوره عمومی یک طرح دو ساله باید گذرانده شود که بر مبنای منطقه ای که در آن طرح گذرانده می شود مدت زمان آن محاسبه می گردد وبعد از آن دانشجو می تواند در هر زمینه ای که مد نظر اوست آزمون تخصص بدهد در هر زمینه و رشته ای امکان دریافت مدرک فوق تخصص وجود دارد.

 

بیشتر بخوانید : همه چیز کنکور تجربی

 

 

رتبه ودرصد قبولی رشته پزشکی منطقه 1

رتبه دانشگاه فارسی عربی دینی زبان زمین ریاضی زیست فیزیک شیمی
90  علوم پزشکی شهید بهشتی 79 95 71 95 0 87 81 74 70
162 علوم پزشکی ایران 90 100 67 95 0 79 63 70 77
213 علوم پزشکی تبریز 79 72 66 95 15 87 72 84 89
277 علوم پزشکی مشهد 60 91 70 67 3 59 73 72 84
290 علوم پزشکی اصفهان 78 87 50 100 0 64 80 60 65
445 علوم پزشکی کرمان 65 80 66 85 0 82 73 65 55
577 علوم پزشکی ارومیه 74 85 64 51 0 40 63 81 79
666 علوم پزشکی زنجان 71 91 63 70 23 56 71 55 68
837 علوم پزشکی رشت 67 100 70 90 1 71 60 60 52
1125 علوم پزشکی بوشهر 70 82 63 81 0 60 75 51 46
1229 علوم پزشکی خرم آباد 59 67 78 51 0 75 52 60 62
1343 علوم پزشکی مشهد خودگردان 47 65 48 75 3 59 72 64 56
1559 علوم پزشکی یزد خودگردان 55 90 67 35 0 52 71 40 59
2026 علوم پزشکی زنجان خودگردان 69 83 71 44 0 39 65 60 48

رتبه ودرصد قبولی رشته پزشکی منطقه 2

رتبه دانشگاه فارسی عربی دینی زبان زمین ریاضی زیست فیزیک شیمی
76  علوم پزشکی تهران 95 95 96 66 0 85 99 75 62
180 علوم پزشکی مشهد 83 95 84 87 0 72 77 84 60
316 علوم پزشکی تبریز 87 95 70 88 0 55 87 72 68
484 علوم پزشکی اصفهان 63 79 50 71 0 82 74 68 72
506 علوم پزشکی قم 74 86 67 85 0 65 82 60 52
555 علوم پزشکی ایران 75 95 67 74 0 66 71 50 70
692 علوم پزشکی همدان 75 87 67 95 0 72 63 72 61
742 علوم پزشکی ارومیه 79 95 68 58 0 56 88 78 41
848 علوم پزشکی بابل 78 91 65 81 7 69 70 50 63
1143 علوم پزشکی کرمان 71 82 67 42 0 70 64 69 61
1428 علوم پزشکی رشت 58 100 72 90 0 71 67 52 47
1700 علوم پزشکی ایران خودگردان 67 100 54 82 0 56 75 50 40
2047 علوم پزشکی مشهد خودگردان 55 75 59 55 7 60 55 92 51
2447 علوم پزشکی البرز خودگردان 62 66 75 61 0 52 67 64 48
3080 علوم پزشکی سبزوار خودگردان 73 91 65 67 0 33 72 44 48

 

رتبه ودرصد قبولی رشته پزشکی  منطقه 3

رتبه دانشگاه فارسی عربی دینی زبان زمین ریاضی زیست فیزیک شیمی
34  علوم پزشکی تهران 98 95 87 74 0 98 91 88 81
126 علوم پزشکی اصفهان 75 100 92 36 0 78 88 69 71
224 علوم پزشکی تبریز 75 72 44 78 15 87 82 55 62
324 علوم پزشکی ارومیه 69 91 75 70 3 57 88 45 47
410 علوم پزشکی اهواز 63 87 79 66 0 62 73 64 64
789 علوم پزشکی اردبیل 48 85 83 25 0 46 71 63 55
1112 علوم پزشکی سبزوار 75 91 63 80 23 46 70 55 53
1415 علوم پزشکی زابل 59 100 73 67 1 41 71 47 43
1732 علوم پزشکی همدان

خودگردان

63 82 66 67 0 38 70 55 55
2000 علوم پزشکی بندرعباس

خودگردان

59 67 55 47 0 47 60 30 45
2319 علوم پزشکی گناباد

خودگردان

59 65 52 22 3 57 73 18 45