انتخاب رشته بدون کنکور سراسری و آزاد

انتخاب رشته بدون کنکور

از سال های 93 به بعد، روند کنکور تغییر پیدا کرد. تاثیر معدل نهایی پایه دوازدهم بر کنکور سراسری موجب شد تا سبکی از انتخاب رشته پدید آید که برخی از دانشگاه ها برخی از کد رشته های خود را با تاثیر معدل پذیرش کنند. بنابراین انتخاب رشته بدون کنکور یا انتخاب رشته صرفا سوابق تحصیلی و یا انتخاب رشته با شرط معدل پدید آمد. انتخاب رشته بدون کنکور یعنی رتبه آزمون سراسری شما در پذیرش یک رشته و دانشگاه تاثیر ندارد و فقط معدل نمرات خام برگه امتحان نهایی پایه دوازدهم برای پذیرش در آن کد رشته الزامی است. از این رو این سبک از انتخاب رشته، انتخاب رشته صرفا سوابق تحصیلی نام گرفت.

در ابتدا انتخاب رشته بر اساس معدل به صورت چند کد رشته محدود در دفترچه شماره 2 سازمان سنجش منتشر شد که داوطلبان از طریق همان فرم 150تایی باید انتخاب رشته خود را انجام می دادند و می توانستند کد رشته های بدون آزمون را لابه لای سایر انتخاب های خود وارد نمایند. اما در سال های اخیر روند انتخاب رشته بدون آزمون کنکور سراسری و بدون آزمون دانشگاه آزاد کاملا تغییر کرده است که در این مقاله سعی داریم تا شیوه درست و اصولی انتخاب رشته بدون کنکور را آموزش دهیم.

انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه سراسری

دانشگاه سراسری به صورت بدون آزمون و صرفا سوابق تحصیلی نیز دانشجو می پذیرد. معمولا کد رشته های انتخاب رشته با شرط معدل در دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور می باشد. شهر تهران  در دوره روزانه و شبانه به صورت بدون آزمون پذیرش ندارد. انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه سراسری در یک فرم جداگانه 100 انجام می شود. یعنی علاوه بر 150 کد رشته با آزمون می توانید 100 کد رشته بدون آزمون نیز از دفترچه صرفا سوابق تحصیلی انتخاب رشته نمایید. و در نهایت 2 قبولی داشته باشید. یکی در کد رشته و فرم با آزمون و یکی نیز در کد رشته ها و فرم بدون کنکور. که در نهایت می توانید یکی را انتخاب کنید و در دانشگاه ثبت نام نمایید. اما نکته قابل توجه این است که افرادی که در کد رشته های با آزمون غیر مجاز شده اند؛ فقط باید انتخاب رشته با شرط معدل انجام دهند.

انتخاب رشته بدون کنکور سراسری

زمان انتخاب رشته صرفا سوابق تحصیلی دانشگاه سراسری

انتخاب رشته صرفا سوابق تحصیلی در کد رشته های دانشگاه سراسری معمولا با خود انتخاب رشته با آزمون سراسری آغاز می شود و چند روز بیشتر زمان برای انتخاب رشته دارد. اما دفترچه انتخاب رشته آن جداگانه می باشد و فرم جداگانه نیز دارد.

انتخاب رشته صرفا سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد اسلامی نیز انتخاب رشته بدون کنکور دارد. اما انتخاب رشته صرفا سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد کمی متفاوت است. این انتخاب رشته با شرط معدل، در همه گروه های آزمایشی امکان پذیر است. یعنی داوطلب در هر سه گروه اصلی ریاضی و تجربی و انسانی فارغ از رشته دیپلمش می تواند انتخاب رشته کند. و همچنین دو انتخاب رشته جداگانه در هنر و زبان. فرم انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد 20 عدد می باشد. یعنی 20 انتخاب در رشته انسانی، 20 انتخاب در رشته تجربی، 20 انتخاب در رشته ریاضی و 20 انتخاب از رشته هنر و 20 انتخاب در رشته زبان. در هر کدام نیز یک قبولی جداگانه خواهید داشت که یکی را باید برای ثبت نام در دانشگاه انتخاب نمایید. اما نکته مهم این است که برای ثبت هر کدام از این انتخاب رشته ها در سایت دانشگاه آزاد اسلامی باید یک کارت اعتباری جداگانه تهیه نمایید.

زمان انتخاب رشته با معدل دانشگاه آزاد

انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد نیز همزمان با انتخاب رشته اصلی دانشگاه آزاد می باشد و نتایج آن در هفته آخر شهریور ماه اعلام می شود.بنابراین زمان انتخاب رشته با معدل دانشگاه آزاد از اواخر مردادماه آغاز می شود. 

زمان انتخاب رشته بدون کنکور

تفاوت انتخاب رشته صرفا سوابق تحصیلی سراسری و آزاد

انتخاب رشته بدون کنکور سراسری و آزاد با هم تفاوت هایی دارند که عبارتند از :

1-انتخاب رشته بدون کنکور سراسری در یک فرم انجام می شود اما انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد در 5 فرم جداگانه

2-انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد دارای 20 انتخاب و انتخاب رشته با معدل سراسری دارای 100 انتخاب می باشد.

3-انتخاب رشته سراسری با شرط معدل در سایت سازمان سنجش و انتخاب رشته آزاد در سایت دانشگاه آزاد انجام می شود.

4-ثبت نام انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد دارای هزینه و خرید کارت اعتباری است در صورتی که دانشگاه سراسری هزینه ای ندارد.

  انتخاب رشته کارشناسی

 

معدل لازم برای قبولی در رشته های بدون کنکور

اینکه با چه معدلی می توانید در رشته های بدون کنکور پذیرفته شوید بستگی به رشته و دانشگاهی که انتخاب می کنید دارد. اما هیچ معیار و ملاکی ندارد مخصوصا که تاثیر معدل در کنکور دستخوش تغییرات بسیاری شده است و در امتحانات نهایی امسال، حداقل دو نمره افت معدل داشته ایم. اما معمولا معدل های 14 به بالا با خیالی راحت می توانند برای انتخاب رشته بدون کنکور اقدام نمایند.

رشته های بدون آزمون رشته تجربی

شاید سوال باشد که در رشته تجربی چه کد رشته هایی به صورت بدون آزمون ارائه می شود. رشته های بدون آزمون رشته تجربی عبارتند از : شیمی، زیست شناسی، مدیریت، حسابداری، اقتصادی، کشاورزی و…

رشته های بدون آزمون رشته ریاضی

تقریبا تمامی رشته های دانشگاهی رشته ریاضی در دانشگاه سراسری در دوره های پیام نور و غیر انتفاعی و در دانشگاه آزاد به صورت بدون آزمون ارائه می شود. بنابراین رشته های بدون آزمون رشته ریاضی شامل تمامی رشته های دانشگاهی ریاضی می باشد.

رشته های بدون آزمون رشته انسانی

در رشته انسانی نیز مانند رشته ریاضی تمامی رشته های دانشگاهی به صورت بدون آزمون ارائه می شوند. اما خب اعتبار مدرک دانشگاهی رشته های بدون آزمون رشته انسانی در دانشگاه هایی که ارائه می شود مسلما پایین تر از دانشگاه های روزانه و شبانه می باشد.

 

برای ثبت نام و دریافت مشاوره انتخاب رشته بدون کنکور سراسری و آزاد به بهترین مشاور انتخاب رشته بدون کنکور می توانید با ما در ارتباط باشید.

 

بهترین مشاور انتخاب رشته

5/5 - (3 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *