تخمین رتبه

داوطلبان آزمون سراسری بعد از برگزاری کنکور و انتشار کلید اولیه سوالات آزمون سراسری و پیش بینی حدودی درصد ها در کنکور، به دنبال تخمین رتبه هستند تا بتوانند با توجه به درصد های کسب شده، حدود رتبه خود را تخمین بزنند و بر مبنای آن بدانند که چه رشته و دانشگاهی امکان قبولی دارند. اینکار هر چند که یک تسکین موقت خواهد بود. مخصوصا که هر سال قوانین کنکور تغییر می کند. تاثیر امتحانات نهایی و حذف دروس عمومی و افزایش ضریب دروس عمومی در امتحانات نهایی و … موجب شده است تا نتوان خیلی به نتایج تخمین ها اطمینان کرد.

چرا که این اطلاعات بر اساس آمار های قبولی سال های قبل می باشد و هر سال قوانین انتخاب رشته کنکور سراسری تغییر می کند. بنابراین  حدود رتبه قبولی کنکور خیلی مورد اعتماد نیست. اما در این مطلب ما سعی داریم تا انواع نرم افزار های تخمین رتبه مانند، هیوا و گزینه 2 را معرفی کنیم و همچنین شیوه کار با این نرم افزار ها  را به شما آموزش دهیم و سپس تخمین رتبه رایگان برای داوطلبان کنکوری داشته باشیم تا با مطالعه این مطلب بدانند که با درصد های کسب شده، چه حدود رتبه ای خواهند داشت.

پادکست تخمین رتبه

 

اما نکته قابل توجه در این است که تخمین نمره با تخمین قبولی متفاوت است. چرا که مثلا رتبه شما در کنکور 3800شده است. با این رتبه در یک سال بنا بر تقاضای داوطلبان، ظرفیت دانشگاه ها و عوامل گوناگون دیگر، امکان قبولی در پزشکی را دارید و در یک سال دیگر ممکن است این امکان فراهم نباشد. از این رو تخمین رتبه با تخمین قبولی متفاوت است و همانطور که از نامش پیدا است؛ تخمین می زند و با قطعیت اطلاعاتی در اختیار ما قرار نمی دهد.

تخمین رتبه کنکور

برای تخمین رتبه کنکور خود در ابتدا نیاز به کلید اولیه سوالات آزمون سراسری دارید. اگر به خوبی می دانید که به هر سوال چه پاسخی داده اید؛ می توانید درصد خود را محاسبه کنید و سپس با وارد کردن اطلاعات شخصی خود و سهمیه خود حال سهمیه مناطق باشد یا سهمیه خاص و وارد کردن درصد هر درس در نرم افزار تخمین نمره کل کنکور، می توانید حدود رتبه خود را مشاهده کنید. حال با استفاده از نرم افزار های آنلاین انتخاب رشته کنکور می توانید متوجه شوید که با رتبه شما امکان قبولی در چه رشته ها و دانشگاه ها و دوره ها و شهرهایی وجود دارد. اما بهتر است بدانید که تخمین  تنها 50% قابل اعتماد است و نباید تمامی مبنای خود را اعداد و ارقام به دست آمده قرار دهید.

تخمین رتبه کنکور

محاسبه رتبه کنکور از کنکور 1402 به بعد با تغییرات زیادی رو به رو شد. پس از تصحیح پاسخ برگ کنکور توسط سیستم سازمان سنجش، سوابق تحصیلی داوطلب از آموزش و پرورش به سازمان سنجش اعلام می شود. این نمرات شامل نمره خام برگه در امتحانات نهایی سال دوازدهم می باشد. افرادی که اعتراض زده اند و نمره آنها تغییر پیدا کرده است؛ نمره جدید آنها در سوابق تحصیلی اعمال می شود و همچنین افرادی که در شهریور ماه مد نظر دارند که در امتحانات ترمیم معدل شرکت کنند؛ نمره ترمیم آنها در سوابق تحصیلی کنکور سال جاری تاثیر داده نخواهد شد. مثلا فردی در خرداد ماه در امتحان نهایی ریاضی شرکت کرده است و نمره 12 را کسب کرده است؛  حال او قصد دارد که در شهریور در ترمیم نمره ریاضی شرکت کند. نمره امتحان شهریور در کنکور 1402 تاثیر داده نمی شود و برای آزمون سراسری 1403 محاسبه می گردد. 

اما نکته حائیز اهمیت در تخمین رتبه کنکور سراسری این است که درصد دروس تخصصی با نمره امتحان نهایی به یک نمره واحد می رسد و سپس نمرات دروس عمومی با ضریبی که دارند؛ تاثیر داده می شود. اما متاسفانه هیچ یک از نرم افزار های تخمین رتبه تا کنون نتوانسته اند با توجه به درصد و نمره امتحانات،  تخمین رتبه داشته باشند و فقط درصد دروس تخصصی را دریافت می کنند و بر اساس آمار سال های گذشته اطلاعات در اختیار افراد قرار می دهند. بنابراین هیچ یک از نرم افزار های تخمین رتبه، قابل اعتماد نیست. چرا که تخمین رتبه با معدل انجام می شود.

تخمین رتبه با معدل

از کنکور 1402 که تاثیر معدل امتحانات نهایی سال دوازدهم به صورت مستقیم اعمال شد؛ بخشی از تخمین رتبه به معدل داوطلب بر می گردد. یعنی نمی توان صرفا بر اساس درصدهای کسب شده در آزمون سراسری رتبه داوطلب را به صورت حدودی پیش بینی کرد. بنابراین تخمین رتبه با معدل نیز اهمیت بسیاری دارد. البته باید دانست که تمامی این پیش بینی ها به صورت احتمال است و هیچ گاه نمی توان قطعی رتبه داوطلب را پیش بینی کرد و نرم افزار و مشاورانی که این کار را به صورت قطعی انجام می دهند؛ قطعا به دنبال فریب دادن داوطلب هستند. بنابراین تخمین رتبه با معدل کار آسانی نیست اما یک راهکار ساده برای این موضوع وجود دارد که تا حدی بتوانید رتبه خود را پیش بینی کنید و ببیند که آیا می توانید در رشته دلخواه تان پذیرفته شوید یا خیر. 

درس ریاضی در کنکور 1402 بسیار سخت بود. حتی از ریاضی کنکور 1400 که غوغا کرد هم سخت تر بود.بنابراین اگر داوطلبی در کنکور 1402 ریاضی را حدودا 20الی 30 درصد پاسخ داده باشد؛ معادل درصد 70 در سال های قبل می باشد. همچنین باقی دروس برای کسب یک رتبه خوب باید در حدود درصد 55تا 65 باشد و معدل داوطلب نیز کمتر از 18 نباشد که بتوان به قبولی در رشته و دانشگاه خوب امید داشت. هر یک نمره ای که معدل کمتر می شود؛ حدودا چند هزار نفر امکان جابه جایی وجود دارد. اما نکته قابل توجه در این است که در امتحانات نهایی سال 1402 در کل کشور دو نمره افت معدل داشته ایم. یعنی معدل 15 با معدل 17 سال های گذشته برابری می کند. 

بنابراین اگر ریاضی شما حدودا 30 درصد و باقی درس ها بیش از 50 درصد باشد و معدل شما نیز بالای 18 باشد؛ می توانید به کسب یک رتبه مطلوب زیر 2000 فکر کنید. در غیر این صورت باید منتظر اعلام نتایج باشید. 

تخمین رتبه رایگان 

برخی از نرم افزار ها دارای هزینه هستند. مثلا نرم افزار دانشگاه شریف، هزینه بالایی دریافت می کند اما به نسبت سایر نرم افزار ها اطلاعات دقیق تر و به روز تری دارد. همچنین سایت سازمان سنجش نیز یک تخمین رتبه و انتخاب رشته کامپیوتری دارد که یک هزینه ناچیز دریافت می کند. اما اگر می خواهید تخمین رتبه رایگان داشته باشید در سایت های مختلف مشاوره ای باید به دنبال آن باشید که در ادامه معرفی خواهیم کرد. اما در این بخش با تخمین رتبه رایگان کنکور می خواهیم کمی اطلاعات مفید مشاوره ای در اختیار شما قرار دهیم.

که معمولا با چه حدود درصد هایی، چه رتبه ای در هر رشته کسب خواهید کرد. این محدوده رتبه برای قبولی با معدل 16 درنظر گرفته شده است که هر یک نمره ای که معدل شما بالاتر باشد، حدودا 20% رتبه شما بهتر خواهد بود. اما این محدوده قبولی دقیق ترین تخمین رتبه برای کنکور سال جاری می باشد. اما اگر می خواهید که دقیق تر تخمین رتبه رایگن انجام می دهید می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید. 

محدوده درصد ( میانگین) حدود رتبه قبولی رشته تجربی حدود رتبه قبولی رشته ریاضی حدود رتبه قبولی رشته انسانی
10%-0% 40/000 –  60/000 20/000 –  30/000 40/000 – 50/000
20%- 10% 20/000  – 40/000 10/000- 20/000 25/000 – 40/000
30% – 20% 10/000 – 20/000 5/000 – 10/000 15/000 -25/000
40%- 30% 7/000- 10/000 2/000 – 5/000 8/000 – 15/000
50%- 40% 3/000 – 7/000 1/000 – 2/000 4/000 – 8/000
70% – 50% 500 – 3/000 زیر هزار  1/000 – 4/000
بالای 70% زیر 500 زیر 200 500 – 1/000
بالای 80% زیر 100 تک رقمی  زیر 500

همانطور که گفته شد، تخمین قبولی کنکور خیلی اطمینان بخش نیست و ما سعی کردیم در جدول ارائه شده؛ حدود رتبه قبولی را با کمی بدبینی به شما نمایش دهیم تا نیازی هم به نرم افزار تخمین قبولی کنکور نباشد. همچنین در تخمین درصد های قبولی باید توجه داشته که اگر یک درس بسیار سخت باشد؛ درصد پایین آن می تواند تراز خوبی بدهد. تمامی این عوامل در جدول تخمین رتبه رایگان بالا ارائه شده است. همچنین معدل امتحانات نهایی را نیز در نظر گرفته ایم اما اگر می خواهید یک مشاوره رایگان دقیق داشته باشید لطفا با ما در ارتباط باشید. 

شیوه محاسبه معدل در کنکور 

یکی از سوالات اساسی و مهم داوطلبان آزمون سراسری این است که تاثیر معدل در رتبه کنکور چگونه است و با توجه به حذف دروس عمومی، نمرات دروس عمومی چگونه محاسبه می شود؟ شیوه محاسبه معدل در کنکور به نسب سال های قبل پیچیده تر شده است. برای همین مراحل زیر باید طی شود تا کارنامه نهایی داوطلب منتشر شود. به دلیل این پیچیدگی، اعلام نتایج کنکور سراسری 1402 با کمی تاخیر مواجه شده است. روش محاسبه معدل در آزمون سراسری بر اساس مراحل زیر می باشد. 

1)تصحیح پاسخ نامه آزمون سراسری هر داوطلب 

2)مشخص شدن درصد در هر درس 

3)مشخص شدن تراز کلی داوطلب 

4)تبدیل نمره هر درس در امتحانات نهایی در ضریب آن درس 

5)تبدیل معدل کل امتحانات نهایی سال دوازدهم به تراز 

6)تاثیر 60% نمره تراز کنکور و کسب نمره x

7)تاثیر 40% نمره تراز معدل و کسب نمره y

8)میانگین نمره xو y

9) انتشار نمره نهایی داوطلب 

نکته مهم !!!

افرادی که برای بار دوم و سوم کنکور می دهند و در امتحانات ترمیم معدل شرکت کرده اند؛ نمره ای که بالاتر شده است؛ محاسبه می شود و معدل جدید آنها در نظر گرفته می شود. اما از آنجایی که امتحانات نهایی 1402 سخت تر از سال گذشته بود؛ معدل 17 سال گذشته معادل نمره 19 امسال خواهد بود. چرا که در امتحانات نهایی 1402 در کل کشور دو نمره افت معدل داشته ایم. تا بدین شکل، عدال برقرار شود. 

نرم افزار تخمین رتبه کنکور

برای تخمین درصدهای و رتبه خود بایداز نرم افزار تخمین رتبه کنکور استفاده کنید که با وارد کردن درصد های خود در آزمون سراسری حدود رتبه قبولی شما در سهمیه های گوناگون را نشان می دهد. که البته بر اساس آمار قبولی های سال های گذشته می باشد.  همانطور که اشاره شد؛ سایت های مختلفی از این نرم افزار برخوردار هستند که برخی دارای هزینه می باشند و برخی نیز رایگان هستند.

در این میان دو سایت نرم افزاری بیشتر از سایر نرم افزار ها می تواند به داوطلبان کنکوری کمک کند که در ادامه هر کدام را معرفی می کنیم. اما خلاصه حدود رتبه قبولی برای اساس درصد های کنکور و ما حصل قبولی آن، نرم افزار های گوناگون در جدول بالا برای شما نمایش داده شد. 

تخمین رتبه هیوا

یکی از نرم افزار های تخمین قبولی، تخمین رتبه سایت هیوا می باشد. این سایت آموزشی هر گونه مطالبی را به شما نمایش می دهد و در ازای مشاوره تلفنی به ازای هر دقیقه مبلغی دریافت می کند. اما نرم افزار  هیوا بر گوشی نیز قابل نصب می باشد که با وارد کردن درصد ها و سهمیه خود، حدود رتبه قبولی شما را نشان می دهد. همچنین دارای نرم افزار انتخاب رشته مجازی نیز می باشد که بر اساس رتبه کنکور شما حدود رشته ها و دانشگاه های قبولی را نیز نمایش می دهد. 

تخمین رتبه گزینه 2

علاوه بر سایت هیوا، گزینه 2 نیز دارای نرم افزار تخمین می باشد که نحوه عملکرد آن مانند هیوا است اما  تخمین رتبه گزینه 2 بر اساس آمار آزمون های خود نیز اطلاعاتی در اختیار داوطلبان قرار می دهد. در هر صورت تفاوتی ندارد که از کدام نرم افزار  استفاده می کنید؛ اما تخمین رتبه دقیق نیست و گاهی برخی از نرم افزار ها مانند سایت کانون کاملا خوشبینانه تخمین رتبه با درصد را نشان می دهند. مثلا در نرم افزار قلم چی، با درصد های بین 0 تا 10 در رشته ریاضی، حدود رتبه ای بین 8000 تا 9000 را تخمین می زند و تخمین دقیقی نیست و همانطور که گفتیم؛ کمی خوشبینانه در نظر می گیرد. در صورتی که مسلما باید 20% به این رتبه های برای معدل نیز اضافه کرد.  

محاسبه رتبه کنکور 

محاسبه رتبه کنکور صرفا یک تسکین موقت برای داوطلبان است و تا زمانی که کارنامه کنکور توسط سازمان سنجش در نیمه اول مرداد ماه اعلام نشود، نمی توان نتیجه را پیش بینی کرد. از این رو نرم افزار های معرفی شده، صرفا جهت یک آگاهی نسبی از وضعیت کنکور داوطلبان است. اما با استفاده از نرم افزار های گوناگون می توانید کمی اطلاعات برای انتخاب رشته کنکور جمع آوری کنید و با اگاهی بیشتری برای انتخاب رشته اقدام نمایید. 

بنر انتخاب رشته کنکور

 

4.3/5 - (160 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *