تندخوانی کنکور

تندخوانی مهارتی است که یادگیری آن سن و سال مشخصی ندارد. بلکه برای تمامی گروه های سنی کاربرد دارد مخصوصا دانش آموزان کنکوری . برای همین موضوع تندخوانی کنکور، بسیار گسترده است و شامل تکنیک ها و روش هایی است که کمک می کند سرعت داوطلبان کنکوری برای مطالعه و یادگیری مفاهیم کتاب درسی چندین برابر افزایش یابد.

فواید یادگیری تندخوانی در سال کنکور

شاید برخی از دانش آموزان با خود تصور کنند که اینقدر در سال کنکور درس و کار مختلف داریم که دیگر فرصتی برای یادگیری تندخوانی نمی ماند. اما دوره تندخوانی کوتاه مدت دکتر پرتوی با صرف زمان بسیار کوتاهی از دانش آموزان در پایان دوره موجب رشد چند برابری سرعت مطالعه می شود. فواید تندخوانی و تاثیری که در موفقیت در کنکور سراسری دارد، به قدری زیاد است که نمی توان یادگیری آن را منکر شد. برخی از فواید تندخوانی کنکور عبارتند از:

فواید تندخوانی

1- صرفه جویی در زمان مطالعه

مسلما خیلی از دانش آموزان برای مطالعه تمامی منابع کنکور سراسری و مباحث سه سال دبیرستان زمان کم می اورند و اصلا خیلی از دانش آموزان تازه از اواخر بهمن ماه و یا بعد از عید تصمیم به مطالعه می گیرند. تندخوانی موجب می شود که سرعت مطالعه شما به قدری افزایش یابد که اگر قبلا 20 صفحه را در 2ساعت مطالعه می کردید حال همان 20 صفحه را با کیفیتی بالاتر در 20دقیقه مطالعه کنید. برای همین فرصت کافی برای مطالعه تمامی منابع خواهید داشت.

2- مدیریت زمان در جلسه کنکور سراسری

اگر برای مطالعه خود زمان کم نیاورده اید، به معنای این نیست که در کنکور سراسری هم با کمبود زمان مواجه نمی شوید. مهم ترین عاملی که موجب موفقیت رتبه های برتر در کنکور سراسری سال های قبل شده است؛ مدیریت زمان در جلسه کنکور سراسری است. اگر سرعت مطالعه شما بالا باشد و از تکنیک های تندخوانی کنکور به خوبی استفاده کرده باشید، مسلما می توانید روز کنکور هم به سرعت سوالات را مطالعه کنید و به آنها پاسخ دهید. و همین موجب می شود که نه تنها زمان کم نیاورید بلکه زمان زیاد هم داشته باشید.

3- افزایش دقت در مطالعه

برخی از دانش آموزان در جلسه مشاوره بازگو می کنند که اگر ما سریع تر درس بخوانیم؛ کیفیت و دقت مطالعه ما کاهش می یابد. اما اصلا چنین نیست. اگر سرعت مطالعه شما به صورت استاندارد بالا برود نه تنها دقت شما کم نمی شود بلکه دقت شما در مطالعه افزایش می باید.

دقیقا نمودار سرعت مطالعه و دقت به صورت عکس عمل می کند. زمانی که شما بیش از حد کند خوان هستید، عوامل بی دقتی فرصت پیدا می کنند که در ذهن شما جریان یابند. اما اگر سرعت مطالعه شما بالا باشد راه را بر هر عامل مزاحمی می بندید.

4- افزایش تمرکز در مطالعه

علاوه بر افزایش دقت در زمان مطالعه و پاسخ گویی به سوالات، تندخوانی کنکور موجب افزایش تمرکز شما در زمان یادگیری نیز می شود. برای همین تندخوانی فواید زیادی دارد که افزایش سرعت مطالعه فقط یکی از آنها است.

5- تقویت حافظه

دوره تندخوانی کنکور برای دانش آموزان کنکوری پایه دهم تا دوازدهم به گونه ای طراحی شده است که موجب تقویت سیستم مغزی و حافظه دانش آموز نیز می شود. تمریناتی که برای تقویت سیستم حافظه گفته شده است اگر با دقت بالا انجام شود، عوامل فراموشی را به طور کل از بین می برد.

برای همین دیگر در زمان مرور مطالب و یا در جلسه آزمون های آزمایشی و یا کنکور سراسری با مشکل فراموشی مواجه نمی شوید.

مقابله با کند خوانی

در برابر تندخوانی با کندخوانی مواجه هستیم. دانش آموزان ما متاسفانه به جای آنکه سرعت معمولی و متوسط در مطالعه داشته باشند، سرعت خیلی کمتری از حد نرمال دارند و به اصطلاح کندخوان هستند.

اگر قرار باشد سرعت مطالعه یک دانش اموزی به صورت استاندارد افزایش یابد در ابتدا قبل ازآموزش تکنیک های تندخوانی کنکور باید با عواملی که موجب کندخوانی دانش آموز می شود؛ مقابله کرد تا سرعت او به حد نرمال برسد و سپس تکنیک های تندخوانی را آموزش داد.

دلایل کندخوانی

نشانه های کندخوانی

اگر در ابتدا میخواهید بدانید که فرد کندخوانی هستید ویا خیر باید ببینید که کدام عوامل زیر در شما وجود دارد. وجود دو عامل و بیشتر نشان دهنده کندخوانی شما است که در ابتدا باید برطرف شوند و سپس تندخوانی را آموزش ببینید. نشانه های کندخوانی عبارتند از:

1- وسواس در مطالعه

یعنی در زمان مطالعه مداوم به عقب بر می گردید و مطلب قبلی را مجددا بازگو می کنید. انگار خیالتان از یادگیری مطلب راحت نیست و باید بارها و بارها آن را مرور کنید که این کار بسیار طولانی و زمان بر می باشد.

راه حل: برای برطرف کردن این مشکل در ابتدا باید به خودتان قول بدهید که هر جمله و یا پاراگراف را فقط یکبارحق دارید مطالعه کنید.

2- بلند مطالعه کردن

بلند مطالعه کردن موجب می شود که ذهن شما همزمان هم در حال پردازش صدای شما باشد و هم همزمان در حال پردازش اطلاعاتی که مطالعه می کنید برای همین موجب کاهش سرعت مطالعه شما بیش از اندازه نرمال می شود.

راه حل:بهتر است که یک کش پول را به دست خود ببندید و هر زمان بلند درس خواندید، ان را بکشید و با خودتان تکرار کنید که باید آرام مطالعه کنید.

3- راه رفتن در زمان مطالعه

راه رفتن هم مثل باند درس خواندن می ماند. یعنی مغز همزمان باید 2کار را با هم انجام دهد و همین امر موجب کندخوانی می شود.

راه حل : برای راه حل این مشکل در ابتدا باید یک محیط مطالعه استانداردشامل میز و صندلی مطالعه، نور کافی و دمانی مناسب تهیه کنید وتمرین کسب عادت 21 روزه را تمرین نمایید.

نکته :خیلی از دانش اموزان می گویند که ما اگر آرام بخوانیم و یا نشسته درس بخوانیم، تمرکز نداریم و یادگیری ما پایین است. دقیقا همین طور است چرا که شما به این سبک مطالعه عادت کرده اید و کسب هر عادت جدیدی 21 روز زمان می برد. پس باید 21 روز با خودتان روش های جدید را تمرین کنید حتی اگر به قیمت مطالعه بدون کیفیت تمام شود.

4- کلمه خوانی

کلمه خوانی یعنی در زمان مطالعه یک متن کلمه به کلمه آن را بخوانیم. این کار به شدت سرعت مطالعه را کم می کند چرا که مغز انسجام مطالعه را از دست می دهد و مداوم باید به دنبال کلمه هاب قبلی بگردد.

راه حل: بهتر است با استفاده از یک ماژیک جمله ها را از هم جدا کنید و سپس هر جمله را کامل مطالعه کنید و سپس به پردازش اطلاعات آن جمله بپردازید.

5- مطالعه بدون استفاده از خط بر

زمانی که به مطالعه مشغول هستید اگر فقط خطوط را با چشم دنبال کنید، مسلما حواس شما پرت می شود و مهم تر از همه سرعت مطالعه شما برای هماهنگی چشم ومغز کاهش می یابد.

راه حل: در زمان مطالعه همزمان یک مداد و یا خودکار در دست داشته باشید و زیر هر خطی که مطالعه کنید از آن استفاده کنید تا چشم شما خطوط را گم نکند.

استفاده از مهارت تندخوانی

حال که عواملی که موجب کاهش سرعت مطالعه شما می شود را شناختید پس بهتر است هر چه زودتر برای رفع آنها اقدام کنید و سپس در دوره رایگان تندخوانی 7روز دکتر پرتوی شرکت کنید تا سرعت شما حداقل 2برابرافزایش یابد. بعد از شرکت در این دوره سرعت مطالعه شما به حد نرمال و استاندارد جامعه نزدیک می شود و در نهایت حال می توانید برای یادگیری تندخوانی پیشرفته اقدام نمایید.

بنر دوره رایگان تندخوانی

بسته تندخوانی کنکور دکتر پرتوی

این بسته آموزشی آنلاین دارای 19 جلسه همراه با تمرین ها و تکنیک هایی می باشد که می تواند سرعت مطالعه شما را تا 10 برابر افزایش دهد و مهم تر از همه در مدت زمان کوتاهی می توان کل دوره آموزشی را پشت سر گذاشت و به این مهارت دست پیدا کرد.

این بسته مناسب دانش آموزان کنکوری می باشد و در کمتر از یک ماه می تواند سرعت مطالعه شما را 10 برابرکند. فقط کافی است هر شب 30 دقیقه برای یادگیری و انجام تمرینات آن زمان اختصاص دهید تا در عرض یک ماه تغییرات مطالعه ای خود را متوجه شوید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *