تکنیک هایی برای مدیریت زمان در کنکور

,
مدیریت زمان در کنکور

یکی از دغدغه هایی که داوطلبان کنکور سراسری در جلسات مشاوره و برنامه ریزی درسی به آن اشاره میکنند عدم مدیریت زمان در کنکور و آزمون های مشابه است . اکثر دانش آموزان از این میترسند که نتوانند نتیجه خوبی دریافت کنند و در نتیجه در انتخاب رشته کنکور رضایت کافی نداشته باشند چرا که در سال های گذشته ما دانش آموزان زیادی را دیده ایم که تسلط کافی به مطالب و دروس داشته اند ولی به علت عدم توانایی در مدیریت زمان در کنکور نتوانسته اند همه تست ها را کامل بزنند و وقت کم آوردند .

پس مدیریت زمان در کنکور بسیار پر اهمیت است و شما باید تکنیک ها و روش هایی که در این زمینه به شما کمک میکند را به خوبی یاد بگیرید.

 

 

انواع تکنیک ها برای مدیریت زمان در کنکور سراسری

برای موفق بودن باید متفاوت بود مش;ل همه داوطلبانی که در آزمون سراسری شرکت می کنند در این است که زمان کم می آورند وقتی دفترچه عمومی یا اختصاصی را جمع می کنند هنوز تعدادی ازسوالات رو هنوز پاسخ نداده اند اما افراد موفق نه تنها زمان کم نمی آورند بلکه فرصت دارند تا مروری دوباره بر سوالات داشته باشند . با ما همراه باشید تا بهترین تکنیک ها را به شما معرفی کنیم.

 تکنیک ضربدر منها :

هنگامی که سر جلسه کنکور حاضر میشوید و سوالات را مشاهده میکنید با سه نوع سوال رو به رو خواهید شد.

 • سوالااتی که ساده هستن و شما میتوانید آن را حل کنید . به شما پیشنهاد میکنم کنار این سوالات که پاسخ داده اید یک علامت + بگذرید تا هنگامی که برگشتید ، بدانید که نیازی نیست آن را دوباره حل کنید.
 • سوالاتی که کمی سخت هستند و شما برای پاسخ گویی نیاز به فرصت بیشتری دارید و یا آن ها را حل کردید ولی به جواب نهایی شک دارید .به شما پیشنهاد میکنیم کنار این سوالات یک علامت x بگذارید تا در فرصت مناسب برگردید و آن را حل کنید.
 • سوالاتی که بلد نیستید. شما میتوانید در کار این سوالات علامت – بگذارید تا بدانید که به هیچ عنوان دوباره به سراغش نمیرید.

استراتژی بازگشت :

باید زمانی برای مرور مطالب قرار داده شود و این زمان مرور از زمان های نقصانی به دست می آید در زمان مرور الویت با سوالاتی است که در زمان استاندارد نرسیده اید پاسخ دهید چون ممکن است از بین انها سوالات بسیار راحت که قابل پاسخ گویی باشد پیدا شود اما اگر چنین سوالاتی نداشتید و یا مجددا زمان اضافه آوردید سراغ سوالات علامتدار درسی بروید که از نظر شما راحت تر است . اما در راه حل سوم اگر همه دروس برای شما از درجه سختی و آسانی یکسانی برخوردار بود سراغ دروسی بروید که با توجه به زیر گروه شما ضریب بالاتری دارد . و برای دروس عمومی درس ادبیات و دینی از همه پر ضریب تر است .

 

 

اگر در کنکور وقت اضافه آورید بهتر است از این تکنیک استفاده کنید و سراغ سوال هایی که کنار آن ضربدر زدید بروید و جواب دست را علامت بزنید.

مدیریت زمان در کنکور

تکنیک زمان های نقصانی :

روند انجام این تکنیک به این صورت است که شما مقداری از زمان پاسخگویی به سوالات هر بخش در کنکور را کم میکنید . فرض کنید هر درس 15 دقیقه زمان دارید ، یک دقیقه از آن را کم میکنید و فرض میکنید برای هر درس 14 دقیقه فرصت دارید و بیخیال آن ی دقیقه میشود. این گونه شما در پایان آزمون فرصتی را برای مرور پاسخ به تست های علامت زده شده دارید.

جدول زمان استاندارد سوالات و زمان نقصانی :

نام درس تعداد سوال زمان استاندارد در دفترچه زمان نقصانی
دروس عمومی
ادبیات 25 18 15
عربی 25 20 15
دین و زندگی 25 17 15
زبان انگلیسی 25 20 15
مدت زمان کل مرور دفترچه عمومی 15 دقیقه
دروس اختصاصی تجربی
زمین شناسی (زیر گروه2) 25 20 15
زمین شناسی( زیر گروه1) 25 20 0
ریاضی 30 47 40
زیست شناسی 50 36 40
فیزیک 30 37 30
شیمی 35 35 30
مدت زمان مرور در دفترچه اختصاصی تجربی زیر گروه 1: 35 دقیقه

مدت زمان مرور در دفترچه اختصاصی تجربی زیر گروه دو : 20 دقیقه

دروس اختصاصی ریاضی
ریاضیات 55 85 75
فیزیک 45 55 50
شیمی 35 35 30
مدت زمان کل مرور سوالات دفترچه اختصاصی ریاضی : 20 دقیقه
دروس اختصاصی انسانی
اقتصاد 15 10 10
ریاضی 20 25 20
عربی 20 20 15
علوم فنون 30 30 20
جامعه شناسی 20 15 15
فلسفه منطق 25 25 20
تاریخ جغرافی 30 25 15
روانشناسی 20 15 15
مدت زمان مرور در دفترچه اختصاصی انسانی : 35 دقیقه

 

تکنیک وقفه در آزمون :

در روانشناسی یکی از شنکجه های معروف برای پاک کردن حافظه افراد در این است که آنها را در یک اتاق کاملا سفید ماه ها  و روزها نگه می دارند اگر در جلسه کنکور سراسری خسته شدید و ذهن شما کلافه شد و قدرت پاسخ گویی نداشت چند ثانیه چشمان خود را ببندید و منطقه ای سفید و پر از برف را تصور کنید این کار حافظه شما را ریکاوری کرده و آشفتگی و خستگی را از بین می برد بهتر است اینکار در پایان دفترچه عمومی و بین هر درس اختصتصی انجام پذیرد .

مدت زمانی که شما در جلسه کنکور صرف میکنید یک زمان طولانی است به همین دلیل شما هم از نظر جسمی و هم از نظرذهنی خسته خواهید شد و در نتیجه کارایی شما کم خواهد شد . به همین دلیل به شما پیشنهاد میکنیم :

بر روی صندلی بدون حرکت نباشید و هر از گاهی دست ، پا ، کمر و گردن خود را تکان دهید .

بهتر است هر نیم ساعت یکبار  به مدت 30 ثانیه به صندلی تکیه کامل دهید و چشمان خود را ببندید ،عضلات خود را شل کنید و چند نفس عمیق بکشید ، این کار به رفع خستگی ذهنی و خستگی جسمی شما کمک می کند .

روحیه خود را از دست ندهید:

قرار نیست شما همه سوالات کنکور را بلد باشید و به آن پاسخ درست بدهید . اگر نتوانستید به  تعدادی سوالات کنکور پاسخ دهید نگران نباشید چون اگر این سوالات برای شما سخت است برای سایر داوطلبان هم سخت خواهد بود . پس استرس نگیرید و روحیتونو از دست ندید.

مدیریت زمان در کنکور

مشخص کردن درصد هدف :

یکی از بزرگتریم مسائلی که باعث می شود یک داوطلب در آزمون سراسری دچار کمبود زمان بشود در دام تست افتادن است اینکه انتظار درصد بالا و حل تمامی سوالات شما را از دور رقابت عقب می اندازد . سوالات به ظاهر ساده اما وقت گیر زمان شما را نابود می کند . حتی رتبه های 1تا10 هم همه درصد های خود را 100 نمی زنند برای همین شما اجازه دارید که به تعدادی از سوالات پاسخ ندهید و با توجه به هدف خودتان درصد هدف مشخص کنید با این کار می توانید با خیال راحت هر تست را پاسخ دهید و زمان کافی هم داشته باشید .

سرعت بدون عجله :

حفظ آرامش ظاهری به آرامش درونی هم کمک می کند شما می توانید سریع باشید اما عجله نکنید عجله کردن بیشتر زمان شما را می کشد . سرعت یک عملکرد است اما عجله یک احساس اضطراب درونی است .  برای همین موضوع این دو را از لحاظ ذهنی تفکیک کنید .

 

استفاده از باکس های تستی در مطالعه منزل :

حتما در منزل و در زمان تست زدن باکس های تست زمان دار را تمرین کنید تا بتوانید سرعت عمل خود را در آزمون ها بالا ببرید . در پایان هر واحد درسی 15 دقیقه از زمان خود را به این موضوع اختصاص دهید .

 

  رمز موفقیت در کنکور + نکات طلایی

نکاتی برای مدیریت زمان در کنکور

 • شما نمیتوانید به همه سوالات پاسخ درست دهید و باید تعدادی از سوالات را حذف کنید.
 • هیچ درسی را حذف نکنید . حل کردن سوالات آسان یک درس راحت تر از حل کردن سوالات متوسط یک درس دیگر است .
 • زمان دروس دیگر را فدای درس دیگر نکنید.
 • در طول درس خواندن برای کنکور تکنیک‌های مدیریت زمان را هم تمرین کنید تا به روشی مناسب خودتان در تقسیم زمان برسید. نهایتا تمام روشها و توصیه‌ها و استراتژی‌ها برای کمک به شما در یافتن روش شخصی خودتان است. پس از همین امروز دست به کار شوید.
 • ابتدا تمام جواب ها را به دقت بخوانید و سپس جواب درست را علامت بزنید؛ شاید پاسخ صحیح، گزینه چهارم باشد.
 • هیچ گاه سعی نکنید ارتباطی بین پاسخ های صحیح پیدا کنید.
 •  آرامش خود را سر جلسه آزمون و کنکور حفظ کنید.
 • تنها زمانی که اطمینان دارید پاسخی که اول داده اید اشتباه است، آن را تغییر دهید.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد . شما میتوانید برای آمادگی در کنکور از بهترین مشاوره تهران آقای دکتر بهروز پرتوی کمک بگیرید .

تماس با ما

برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.
09901981355 – 44271916 – 22142018 – 22141820

امتیاز دهی از راست به چپ است.❤️
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *