مدیریت زمان در کنکور

یکی از دغدغه هایی که داوطلبان کنکور سراسری در جلسات مشاوره و برنامه ریزی درسی به آن اشاره میکنند عدم مدیریت زمان در کنکور و آزمون های مشابه است . اکثر دانش آموزان از این میترسند که نتوانند نتیجه خوبی دریافت کنند و در نتیجه در انتخاب رشته کنکور رضایت کافی نداشته باشند چرا که در سال های گذشته ما دانش آموزان زیادی را دیده ایم که تسلط کافی به مطالب و دروس داشته اند ولی به علت عدم توانایی در مدیریت زمان در کنکور نتوانسته اند همه تست ها را کامل بزنند و وقت کم آوردند .

پس مدیریت زمان در کنکور بسیار پر اهمیت است و شما باید تکنیک ها و روش هایی که در این زمینه به شما کمک میکند را به خوبی یاد بگیرید.

 

 

انواع تکنیک ها برای مدیریت زمان در کنکور سراسری

 تکنیک ضربدر منها :

هنگامی که سر جلسه کنکور حاضر میشوید و سوالات را مشاهده میکنید با سه نوع سوال رو به رو خواهید شد.

 • سوالااتی که ساده هستن و شما میتوانید آن را حل کنید . به شما پیشنهاد میکنم کنار این سوالات که پاسخ داده اید یک علامت + بگذرید تا هنگامی که برگشتید ، بدانید که نیازی نیست آن را دوباره حل کنید.
 • سوالاتی که کمی سخت هستند و شما برای پاسخ گویی نیاز به فرصت بیشتری دارید و یا آن ها را حل کردید ولی به جواب نهایی شک دارید .به شما پیشنهاد میکنیم کنار این سوالات یک علامت x بگذارید تا در فرصت مناسب برگردید و آن را حل کنید.
 • سوالاتی که بلد نیستید. شما میتوانید در کار این سوالات علامت – بگذارید تا بدانید که به هیچ عنوان دوباره به سراغش نمیرید.

استراتژی بازگشت :

 

 

اگر در کنکور وقت اضافه آورید بهتر است از این تکنیک استفاده کنید و سراغ سوال هایی که کنار آن ضربدر زدید بروید و جواب دست را علامت بزنید.

مدیریت زمان در کنکور

تکنیک زمان های نقصانی :

روند انجام این تکنیک به این صورت است که شما مقداری از زمان پاسخگویی به سوالات هر بخش در کنکور را کم میکنید . فرض کنید هر درس 15 دقیقه زمان دارید ، یک دقیقه از آن را کم میکنید و فرض میکنید برای هر درس 14 دقیقه فرصت دارید و بیخیال آن ی دقیقه میشود. این گونه شما در پایان آزمون فرصتی را برای مرور پاسخ به تست های علامت زده شده دارید.

تکنیک وقفه در آزمون :

مدت زمانی که شما در جلسه کنکور صرف میکنید یک زمان طولانی است به همین دلیل شما هم از نظر جسمی و هم از نظرذهنی خسته خواهید شد و در نتیجه کارایی شما کم خواهد شد . به همین دلیل به شما پیشنهاد میکنیم :

بر روی صندلی بدون حرکت نباشید و هر از گاهی دست ، پا ، کمر و گردن خود را تکان دهید .

بهتر است هر نیم ساعت یکبار  به مدت 30 ثانیه به صندلی تکیه کامل دهید و چشمان خود را ببندید ،عضلات خود را شل کنید و چند نفس عمیق بکشید ، این کار به رفع خستگی ذهنی و خستگی جسمی شما کمک می کند .

روحیه خود را از دست ندهید:

قرار نیست شما همه سوالات کنکور را بلد باشید و به آن پاسخ درست بدهید . اگر نتوانستید به  تعدادی سوالات کنکور پاسخ دهید نگران نباشید چون اگر این سوالات برای شما سخت است برای سایر داوطلبان هم سخت خواهد بود . پس استرس نگیرید و روحیتونو از دست ندید.

مدیریت زمان در کنکور

نکاتی برای مدیریت زمان در کنکور

 • شما نمیتوانید به همه سوالات پاسخ درست دهید و باید تعدادی از سوالات را حذف کنید.
 • هیچ درسی را حذف نکنید . حل کردن سوالات آسان یک درس راحت تر از حل کردن سوالات متوسط یک درس دیگر است .
 • زمان دروس دیگر را فدای درس دیگر نکنید.
 • در طول درس خواندن برای کنکور تکنیک‌های مدیریت زمان را هم تمرین کنید تا به روشی مناسب خودتان در تقسیم زمان برسید. نهایتا تمام روشها و توصیه‌ها و استراتژی‌ها برای کمک به شما در یافتن روش شخصی خودتان است. پس از همین امروز دست به کار شوید.
 • ابتدا تمام جواب ها را به دقت بخوانید و سپس جواب درست را علامت بزنید؛ شاید پاسخ صحیح، گزینه چهارم باشد.
 • هیچ گاه سعی نکنید ارتباطی بین پاسخ های صحیح پیدا کنید.
 •  آرامش خود را سر جلسه آزمون و کنکور حفظ کنید.
 • تنها زمانی که اطمینان دارید پاسخی که اول داده اید اشتباه است، آن را تغییر دهید.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد . شما میتوانید برای آمادگی در کنکور از بهترین مشاوره تهران آقای دکتر بهروز پرتوی کمک بگیرید .

تماس با ما

برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.
09901981355 – 44271916 – 22142018 – 22141820

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *