حقوق

برای اینکه بتونم این رشته رو به خوبی بهت معرفی کنم باید بگم که هر نوع رابطه ای اجتماعی که مربوط به حقوق می شه ، موضوع علم حقوقه . این روابط می تونه مربوط به روابط دولت و مردم بشه که بهش حقوق خصوصی می گن .
حقوق عمومی : حقوق قوای سه گانه کشور حاکمیت و ان چیزی که مربوط به اداره کشور می شه .
حقوق خصوصی: به روابط بین مردم می پردازه که مهمترین آن روابط تجاریه که عامل ایجاد رشته حقوق تجارت شده .
حقوق تجارت : مسائل مربوط به حقوق مدنی ، اموال ، مالکیت ، قراردادها ، مسئولیت های ناشی از حوادث ، قواعد مربوط به
ارث ، وصیت ، ولادت اقامتگاه اشخاص و ده ها مورد دیگه که می شه ازشون نام ببریم .
شاخه ای از حقوق به روابط بین الملل می پردازه که خودش به 2 بخش حقوق روابط بین الملل و خصوصی تقسیم می شه .

توانایی های لازم: جسارت ، قدرت استدلال ، خلاقیت ذهنی ، و فن بیان خوب لازمه موفقیت توی این رشته است یک حقوقدان باید با جامعه شناسی ، روانشناسی ، علوم فلسفی ، زبان و ادبیات فارسی مفاهیم اساسی فقه و اصول در اسلام ، امور مالی و پزشکی قانونی آشنایی داشته باشه ، ممکنه که به دست آوردن لیسانس حقوق کار دشواری نباشه اما حقوقدان شدن قطعا بسیار مشکله .

طول مدت تحصیل و ادامه مقاطع تحصیل:
فارغ التحصیلان کارشناسی رشته حقوق در صورت تمایل می تونن در گرایش های زیر در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل بدن:
1-حقوق خصوصی
2-حقوق عمومی
3-حقوق اقتصادی
4-حقوق بین الملل
5- حقوق جزا وجرم شناسی
6-حقوق بشر
7-ایران شناسی- تاریخ
8-ایران شناسی عمومی
9- حقوق مالکیت فردی

آزمون کانون وکلا: در این آزمون دانشجوهای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و دکتری در یک سطح آزمون می دن و کسی موفقه که به منابع فرعی مرتبط تسلط داشته باشه ( در سه گرایش: قضاوت ، وکالت، سردفتری که دانشجویان هر یک از گرایش ها یه دوره دو ساله رو طی می کنن.

فرصت های شغلی ومهارت های فارغ التحصیلان : به خاطر گسترش این رشته و تعداد زیاد فارغ التحصیلان ، کار مناسب برای فارغ التحصیلان حقوق با دشواری هایی همراهه مخصوصا اگر علاقه مند به کار خاصی مثل وکالت باشی با محدودیت هایی مواجه می شی . اما اگر علاقه مند باشی می تونی بعد از گرفتن مدرک لیسانس به شغل های متنوعی مثل وکالت دعاوی دادگستری ، مشاورحقوقی ، شهرداری ها ، شرکت ها ووزارت خانه ها و سر دفتری اسناد رسمی بپردازی