تندخوانی زیست

درس زیست شناسی برای داوطلبان رشته تجربی مخصوصا افرادی که می خواهند وارد رشته های دانشگاهی زیر گروه 1 بشوند بسیار مهم است.اما جزییات کتاب های زیست سال دهم و یازدهم و دوازدهم به قدری زیاد است که مطالعه کنکوری آنها زمان زیادی از دانش آموزان می گیرد. از این رو آموزش تکنیک های تندخوانی زیست می تواند به دانش آموزان کمک کند که علاوه بر مطالعه سریع تمامی مطالب بتوانند با تمرکز بیشتری روی مفاهیم زیست مسلط شوند.

یک نگرانی مهم!!!

خیلی از دانش آموزان در زمان مطالعه زیست دچار وسواس می شوند و تصور می کنند که باید برای مطالعه هر مطلب زمان زیادی بگذارند تا بتوانند بر تمامی نکات آن مسلط شوند و یا باید از چندین منبع آموزشی همزمان استفاده نمایند. اما اگر شما راه  و روش مطالعه زیست را بدانید این درس اصلا سخت نیست و به راحتی می توانید در آزمون ها و کنکور سراسری به درصد بالای 80 دست پیدا کنید.

 

روش های تندخوانی در درس زیست شناسی

قبل از آنکه بتوانید تبدیل به یک تندخوان حرفه ای شوید باید بتوانید با کند خوانی خودتان مقابله خکنید  و روش اصولی مطالعه را آموزش ببیند. راهکارهای زیر کمک می کند که برای شروع بتوانید حداقل 3 برابر سریع تر باشید.

اما باید بگویم که اگر تبدیل به یک تندخوان حرفه ای شوید، می توانید سرعت مطالعه خودتان را تا 10 برابر هم بالا ببرید. اما باید حوصله کنید و قدم به قدم با آموزش ها پیش بروید.

1)روش شکست زمان

این روش در مدیریت زمان و سریع تر مطالعه کردن بسیار کاربردی است. برای استفاده از این روش باید در ابتدا برای هر واحد درسی خودتان هدف مشخصی پیدا کنید. مثلا مطالعه 10 صفحه از زیست شناسی در 60 دقیقه. حال باید بیایید و زمان خود را به واحد های کوچک تر تقسیم بندی کنید. مثلا از ساعت 16 شروع کنیم تا 16:15 / از 16:15تا 16:30/ از ساعت 16:30-16:45 و از ساعت 16:45تا 17

حال که زمان خود را به 4 بخش کوچک تقسیم کردید باید تعداد صفحات خود را نیز تقسیم بندی کنید یعنی در هر کدام از این زمان بندی های یک ربعه باید بتوانید 2/5 صفحه از کتاب درسی خود را مطالعه کنید و در این بین باید با ساعت هماهنگ  باشید. اینکار برای دانش آموزانی که بعد از گذشته ساعت ها هنوز موفق به مطالعه حتی یک صفحه هم نشده اند، ضروری است.

  تندخوانی کتاب درسی

2)توجه به کلمات کلیدی

برای مطالعه درس زیست شناسی لازم نیست بر خلاف تصور عموم کلمه به کلمه مطالب را حفظ کنید. بلکه در مرحله اول مطالعه باید ردپایی از کلمات کلیدی و مهم به جای بگذارید که در مرور های بعدی زمان بیشتری بتوانید ذخیره کنید. مسلما درس زیست شناسی حداقل نیاز به 5 الی 6 دور مطالعه و مرور دارد. و باید با روشی مطالعه کنید که در مطالعه دوم به بعد سرعت شما در مرور بسیار افزایش یابد.

3-استفاده از تصویر سازی در مطالعه

همه ما دارای یک حافظه تصویری قوی هستیم که برخی بیشتر از آن استفاده می کند و برخی کمتر اما اگر از این حافظه کار بکشید و تمرین کنید بسیار قوی و قدرمتند و مفید خواهد بود.

بهتر است در زمان مطالعه کتاب درسی سعی کنید از حافظه تصویری خودتان استفاده کنید و مطالب کتاب درسی را با تصویر به حافظه بسپارید. این کار سرعت یادگیری و ذهن شما را بسیار بالا می برد.

4-برگشت به عقب ممنوع

یکی از مشکلات دانش آموزان در زمان مطالعه این است که مداوم به عقب برمی گردند و روی مطالب قبلی تمرکز می کنند. بهتر است برای مرور مطالب زمانی جداگانه قرار دهید .و لازم نیست در زمان مطالعه مداوم مطالب قبلی را مرور کنید.

روش های تندخوانی زیست

5-ایست بر یک مطلب ممنوع

گاهی برخی از مباحث درس زیست شناسی به قدری سنگین است که یادگیری آن نیاز به زمان دارد. بنابرای به جای اینکه زمان خود را بر روی مباحث سنگین که متوجه نمی شویم بگذاریم در کنار آن یک علامت بگذارید و رد شوید تا در فرصتی مناسب مجددا به آن مطالب رجوع کنید.

6-استفاده از رنگ درمطالعه

یک عامل بسیار تاثیر گذار این است که از تکرار پرهیز کنید. اگر قبلا مطالب مهم را با رنگ قرمز خط می کشیدید حال بهتر است از یک مداد یا خودکار سبز استفاده کنید. این تغییرات سرعت مغز را بیشتر می کند. یا مثلا اگر زیر نکات مهم خط می کشیدید حال بهتر است نکات مهم را در یک مستطیل یا دایره قرار دهید تا یادگیری و سرعت خودتان را افزایش دهید.

7-خلاصه نویسی ممنوع

بر خلاف اینکه خلاصه نویسی بسیار مفید و کاربردی است اما به شدت در درس زیست شناسی سرعت را کاهش می دهد. برای همین موضوع بهتر است که حتما از ردپا گذاری استفاده کنید. اما استفاده از نقشه کشی ذهنی را به شدت توصیه می کنم.

8-استفاده از منابع متعدد ممنوع

یکی از عواملی که سرعت مطالعه را به شدت کاهش می دهد استفاده از چندین کتاب و جزوه در مطالعه درس زیست شناسی است. برای همین بهترین منبع کتاب درسی و یا درسنامه فاگو زیست و یا میگ میگ است. اما اگر در درس زیست شناسی کمی ضعیف هستی درسنامه خیلی سبز هم می تواند برای شما مفید باشد.

اهمیت تندخوانی برای زیست شناسی

درس زیست شناسی دارای 24 فصل در سه سال دهم و یازدهم و دوازدهم می باشد که شامل 7 فصل زیست شناسی دهم، 9 فصل زیست شناسی یازدهم، 8 فصل زیست شناسی دوازدهم می باشد.

از این 24 فصل زیست شناسثی در سه سال دبیرستان، 50 سوال کنکور را در 36 دقیقه باید پاسخ دهید. مسلما مطالعه چندین مرتبه هر درس و سرعت عمل بالا در پاسخ گویی به سوالات نیاز به مهارت تندخوانی دارد.

  تندخوانی کنکور

تندخوانی زمانی ارزشمند است که با استفاده از تکنیک باشد. اینکه ما فقط یک مطلب را سریع تر بخوانیم دقت و تمرکز را کاهش می دهد. اما تندخوانی اصولی موجب افزایش درک مطلب و یادگیری می شود و تمرکز را تا 90 % افزایش می دهد.

چگونه تندخوان شویم؟

برای تندخوانی زیست باید تکنیک هایی را آموزش ببینید. مسلما بدون تمرین نمی توانید سرعت مطالعه خودتان را افزایش دهید. برای همین موضوع می توانید وارد دوره تندخوانی دکتر پرتوی شوید و با آموزش ها و تمرین هایی که به شما داده اند در کمتر از 30 روز سرعت خود را حتی تا ده برابر افزایش دهید.

مطالعه سریع زیست

آیا بدون شرکت در دوره تندخوانی می توان تندخوان شد؟

خوشبختانه دوره تندخوانی زیست منحصر به فرد می باشد و تمرین های مخصوص به خودش را دارا می باشد. از این رو با استفاده از چند تمرین رایگان نمی توان سرعت مطالعه را چندین برابر کرد. بنابراین برای یادگیری این مهارت لازم است تا داوطلب تکنیک های اصولی را از طریق کلاس های آموزشی و یا دوره های آنلاین فراگیرد.

در این بین می توانید دوره های تندخوانی را با هم مقایسه کنید و بهترین آنها را انتخاب کنید اما ویژگی های دوره تندخوانی دکتر پرتوی عبارتند از:

1- آموزش کامل تمامی تکنیک های تندخوانی

2- آموزش تمرین های تندخوانی براساس تندخوانی تونی بازان مبدع تندخوانی

3- بیانی روان و ساده

4- تمرینات کاربردی

5- مدت زمان کوتاه یادگیری

6- هزینه مناسب نسبت به محوتای آموزشی

7- پشتیبانی فعال و پاسخ گو

8- تضمین کیفیت افزایش 7تا 10 برابری سرعت مطالعه

9- دسترسی اسان به محتوای دوره

دوره تندخوانی

2.1/5 - (16 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *