تکمیل ظرفیت کنکور چیست و برچه مبنایی انجام میشود؟

تکمیل ظرفیت

کنکور امسال هم تموم شد و انتخاب رشته رو هم انجام دادید و نتایج اون هم اعلام شد حالا می رسیم به تکمیل ظرفیت کنکوریک فرصت دوباره به داوطلبان کنکور سراسری .

*اما تکمیل ظرفیت چیست و بر چه مبنایی انجام می شود ؟

*تاریخ اعلام تکمیل ظرفیت چه زمانی است ؟

* برای تکمیل ظرفیت باید مجددا انتخاب رشته انجام داد ؟

*آیا همه داوطلبان می توانند در تکمیل ظرفیت شرکت کنند ؟

*تکمیل ظرفیت برای دانشگاه سراسری است یا فقط دانشگاه آزاد ؟

اینها سوالاتی هست که ممکن است برای هر داوطلبی در زمینه تکمیل ظرفیت دانشگاه سراسری و  دانشگاه آزاد به وجود بیاید که در ادامه هر کدام را به صورت واضح و روشن توضیح می دهیم.

تکمیل ظرفیت دانشگاه چیست ؟

بعد از اعلام نتایج نهایی قبولی های انتخاب رشته ، ثبت نام دانشگاه ها شروع می شود اما از آنجایی که در کنکور چندین انتخاب رشته جداگانه وجود دارد و یک فرد ممکن است در 5الی 6 رشته پذیرفته شود ولی فقط در یک رشته می تواند ثبت نام کند ظرفیت باقی دانشگاه ها و برخی از رشته ها خالی می ماند برای همین دانشگاه ها بر اساس مصوباتی که دارند رشته هایی که ظرفیت آنها هنوز به حد نصاب نرسیده است را در لیست تکمیل ظرفیت قرار می دهند .

مثال : فرض کنید داوطلبی هم در رشته های با آزمون تمام وقت دانشگاه آزاد ، هم در رشته های با آزمون پاره وقت دانشگاه آزاد ، هم در رشته های بدون آزمون تمام وقت دانشگاه آزاد ، هم در رشته های بدون آزمون پاره وقت دانشگاه آزاد ، هم در بدون آزمون سراسری، هم در با آزمون سراسری یک قبولی داشته باشد از این 6 قبولی فقط یکی را می تواند ثبت نام نهایی کند برای همین 5 ظرفیت قبولی دیگر خالی می ماند . که این رشته ها در لیست تکمیل ظرفیت قرار می گیرد.

 

بیشتر بخوانید: کارنامه سبز کنکور چیست؟

 

تاریخ تکمیل ظرفیت کنکور چه زمانی است؟

تکمیل ظرفیت معمولا بعد از اتمام زمان ثبت نام دانشگاه ها صورت می گیرد تا رشته ها و دانشگاه هایی که ظرفیت آنها به حد نصاب نرسیده است اعلام آمادگی نمایند ، که می توانید زمان آن را از سایت دانشگاه آزاد اسلامی به صورت دقیق مطلع شوید .

انتخاب رشته مجدد برای تکمیل ظرفیت دانشگاه های کشور

بعد از اعلام لیست رشته ها و دانشگاه ها و ظرفیت های باقی مانده مجددا در فرم اعلام شده باید اعلام آمادگی نمایند که می توانند در دانشگاه آزاد اسلامی 100 کد رشته محل از رشته های اعلام شده را متناسب با گروه آزمایشی که در آن شرکت کرده اند را ثبت نام نمایند . یعنی فقط از گروه آزمایشی خودتان می توانید در انتخاب رشته تکمیل ظرفیت شرکت نمایید البته در رشته های بدون آزمون امکان انتخاب از سایر گروه ها هم وجود دارد.

چه افرادی می توانند در انتخاب رشته تکمیل ظرفیت شرکت نمایند؟

این یک موضوع بسیار مهم است افرادی که می خواهند در رشته ها ی با آزمون برای تکمیل ظرفیت شرکت نمایند باید حتما در کارنامه اولیه سازمان سنجش مجاز به انتخاب رشته شده باشند . در درجه بعدی داوطلبانی که در انتخاب رشته پذیرفته نشده اند یا در رشته ای ثبت نام کرده اند و پذیرفته شده اند که از آن رضایت ندارند مجددا یک شانس ویژه برای این موضوع دارند .

تکمیل ظرفیت دانشگاه سراسری :

در سال های 98 و 97 تکمیل ظرفیتی برای دانشگاه های سراسری اعلام نشد اما امسال بر اساس ارائه کد رشته های زیاد و امکان چندین انتخاب رشته در کد رشته های با آزمون و بدون آزمون احتمالاتی برای برگزاری تکمیل ظرفیت سراسری در سال جاری وجود دارد که به محض انتشار احتمالی از سوی سازمان سنجش در دسترس شما عزیزان قرار خواهد گرفت .

تکمیل ظرفیت دانشگاه سراسری

تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی :

هر ساله دانشگاه آزاد اسلامی برای تکمیل ظرفیت رشته ها و دانشگا ه های بسیاری را معرفی می کند که بعد از اعلام این کد رشته ها با مراجعه به سایت دانشگاه آزاد به آدرس  azmoon.iau.ac.irو وارد کردن کد دسترسی و کد ملی می توانید از رشته های تکمیل ظرفیت مطلع بشوید .

مراحل ثبت نام تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی به شرح زیر است :

  • ورود به سایت اصلی دانشگاه آزاد اسلامی
  • وارد شدن به لینک انتخاب رشته تکمیل ظرفیت

 

تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد

 

  • بعد از انتخاب آیتم بعدی صفحه کد دسترسی و کد ملی برای شما باز می شود .

 

 تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

امتیاز دهی از راست به چپ است.❤️
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *