روش مطالعه درس ریاضی

درس ریاضی یکی از مهم ترین درسای مدرسه و دانشگاه است و شما باید از سال های ابتدایی آن را خوب یاد بگیرید و پایه خود را قوی کنید . به همین دلیل بهتر است از همین ابتدا روش مطالعه درس ریاضی را خوب یاد بگیرید و قوی شوید . امروز ما روش هایی که به مطالعه شما در درس ریاضی کمک میکند را آموزش میدهیم و در نهایت نکاتی را برای موفقیت در این درس به شما میگوییم.

1- حضور پیوسته در کلاس ریاضی:

حتما شده یه روز در کلاس غیبت کرده اید و سر امتحان دیده اید بیشتر سوالات دقیقا از آن مبحثی بوده که شما غیبت کردید و خوب یاد نگرفتید . اما علت چیه ؟ درس ریاضی با درسای حفظی متفاوت است و نیاز دارد که شما برای یادگیری و رفع اشکال در کلاس حضور داشته باشید ، از آن جایی که درس ریاضی یک درس پیوسته است ، اگر شما یه قسمت را خوب یاد نگیرید بقیه مطالب آینده هم نمیتوانید تسلط کافی داشته باشید . پس حضور شما در کلاس بسیار اهمیت دارد ، سعی کنید هیچ روزی غیبت نکنید .

2-  تمرکز بالا در کلاس درس ریاضی:

سعی کنید تمام هوش و حواستان را هنگام تدریس به درس بدهید و در آن لحظه تدریس به مسائل دیگر توجه و فکر نکنید  و اگر قسمتی را متوجه نشدید همان لحظه از معلم خود درخواست کنید که دوباره آموزش دهد .

3- نکته برداری و خلاصه نویسی:

حتما نکاتی مهمی که به ذهنتان میرسد را به صورت خلاصه بنویسید و اگر برای حل مساله از روش خاصی استفاده شد ، کنار سوال حتما به عنوان نکته یادداشت کنید تا زمانی که دوباره برمیگردید بتوانید به راحتی مساله را حل کنید.

جزوه نویسی میتواند به یادگیری شما کمک زیادی بکند.

روش مطالعه درس ریاضی

4- طرح سوال در کلاس :

اگر سوالی و ابهامی داشتید حتما بپرسید . چون اگر سر کلاس متوجه نشوید مکن است هیچ فرصت دوباره ای پیش نیاید تا شما بتوانید رفع اشکال کنید و سوال شما بی پاسخ خواهد ماند.

5- انباشت نکردن درس ریاضی:

شما هر جلسه در کلاس مباحث جدیدی را یاد میگیرید . سعی کنید این مباحث را به خوبی یاد بگیرید و مسلط شوید و نگذارید درس های چند جلسه روی هم انباشته شود زیرا نمیتوانید در ایام امتحانات همه را به یکباره مطالعه کنید .

6- شرکت در تدریس خصوصی :

یکی از سریع ترین و میتوان گفت بهترین روش های یادگیری و تسلط به درس ریاضی شرکت در کلاس تدریس خصوصی است . شما میتوانید از اساتید با تجربه در این کار کمک بگیرید و سوالات خود را بپرسید و برای امتحان آماده شوید . با این کار شما میتوانید نمره خود را افزایش دهید .

روش مطالعه درس ریاضی

7- توجه به سوال دیگران در کلاس ریاضی:

خیلی وقت ها شده یکی از دانش آموزان از معلم سوال پرسیده و 5 دقیقه بعد شخص دیگری همان سوال را مطرح میکند . این نشان میدهد شما به سوال همکلاسی های خود گوش نمیدهید و تمرکز کافی ندارید . حتما به سوالات دوستان خود هم توجه کنید چون ممکن است سوال آن ها ، سوال شما هم باشد.

8- نشستن در صندلی های جلو کلاس:

نشستن در صندلی اول کلاس به تمرکز و دقت شما بسیار کمک خواهد کرد و همه حواس شما به در س خواهد بود .همچنین میتوانید به راحتی سوالات خود را از معلم بپرسید و اشکالات خود را بر طرف کنید.

روش مطالعه درس ریاضی

9- حل تمرین در منزل:

مطمئنا تمریناتی که در مدرسه حل میکنید به تنهایی کافی نیست و شما باید در منزل هم نمونه سوال حل کنید تا روند حل مسائل شما هم با سرعت و تسلط بیشتری پیش رود و با سوالات بیشتری آشنا شوید .

10- تعیین هدف:

برای خودتان هدف تعیین کنید. مثلات بگویید من میخوام این امتحان را 20 بگیرم. اینگونه تمام تلاش خود را برای رسیدن به این نمره می کنید و انگیزه شما بالا می رود.

11- حل تمرین های کتاب:

تمرین های کتاب یکی از مهم ترین سوالات هستند که صد در صد در امتحان های کلاسی از آن ها سوال می آید .پس این سوالات را به خوبی حل کنید و کامل یاد بگیرید.

12- حل تمرین های کتاب های کمک درسی:

از کتاب های کمک درسی استفاده کنید.  تمرین های این کتاب ها بسیار مفید هستند. شما را با سوالات جدید آشنا می کند.  در صورتیکه در حل به مشکل برخوردید، سوال را علامت بزنید و از معلم ریاضی یا دبیر خصوصی ریاضی بپرسید.

13- شب امتحانی نباشید :

یکی از اشتباهات دانش آموزان این است که در طول ترم برنامه ندارند . همان طور که در چند پاراگراف قبل گفتیم درس ها را انباشته نکنید و به امید فرصت آخر یعنی شب امتحان نباشید . در طول ترم تحصیلی ریاضی را یاد بگیرید و تمرین حل کنید تا در شب امتحان فقط مرور کنید . و در نهایت از یک معلم خصوصی کمک بگیرید .

روش مطالعه درس ریاضی

نکاتی برای مطالعه درس ریاضی

1-یادتان باشد ریاضی خواندنی و حفظی نیست و نیاز به تمرین و تکرار فراوان دارد .

2- پایه ریاضی خود را قوی کنید چون ریاضی یک درس پیوسته است و اگر یک قسمت را خوب یاد نگیرید تا سال ها بعد دچار مشکل میشوید.

3- رياضيات مبحث سختي است که به طور فزاينده‌اي پيچيده مي‌شود. شايد لازم باشد که زمان مطالعه‌ی بيش‌تري براي رياضيات نسبت به ديگر مباحث اختصاص دهيد.

4- وقتي روشي را براي حل يک مسئله ياد گرفتيد، دقيقاً همان روش براي ديگر مسائل هم در اغلب موارد مي‌تواند استفاده شود. وقتي با مسئله‌ي جديدي روبه‌رو مي‌شويد، سعي کنيد آموخته‌هاي قبلي خود را بر مسئله‌ی جديد اعمال کنيد.

5- رياضيات مبحثي است که بسياري از دانش‌آموزان را مضطرب مي‌کند. داشتن اعتمادبه‌‌نفس مي‌تواند اضطراب شما را کاهش دهد. روش‌هايی که برای مطالعه‌ی رياضي به شما پیشنهاد می‌کنیم مي‌تواند به شما در موفقيت در رياضيات کمک کند. تا زماني که تشخيص مي‌دهيد به راهکار‌هايي بيش از اين‌ها نياز داريد، کمک بگيريد و تلاش بسياري بکنيد.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اگر روش مطالعه درس ریاضی شما اشتباه بود بتوانید اصلاح کنید. شما میتوانید در جلسات مشاوره و برنامه ریزی درسی شرکت کنید تا نکات مربوط به مطالعه هر درس را یاد بگیرید.

تماس با ما

برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.
09901981355 – 44271916 – 22142018 – 22141820

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *