مشاور کنکور تجربی

وقتی اسم کنکور تجربی می آید تعداد 700هزار نفر شرکت کننده در ذهن من شکل می گیره . شبیه یه لشگر پر قدرت که همه دارن می جنگن برای برای رسیدن به 3 چیز: پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی با کمک یک مشاوره کنکور تجربی هوشمندانه پیش بروید.

مشاوره کنکور تجربی

عوامل قبولی در کنکور رشته تجربی :

خب تصویر بالا مثال واقعیتی است که هر ساله در کشور ما بر سر کنکور تجربی در جریان است. حالا برای اینکه پیروز میدان این رقابت بزرگ باشیم چه کارهایی باید انجام دهیم و نقش مشاوره درسی در کنکور تجربی چیست و به چه عواملی باید توجه داشت ؟؟؟ مسلما عوامل زیادی تاثیر گذار می باشد اما در این مطلب به چند نمونه از مهم ترین و تاثیر گذار ترین اقداماتی که داوطلب رشته تجربی باید انجام دهد اشاره می کنیم.

 

شروع کنکور از سال دهم :

متاسفانه خیلی از داوطلبان کنکور سراسری از سال دوازدهم به فکر کنکور و مشاوره درسی می افتند که خیلی دیره برای نتیجه گرفتن . لازمه بدونید که اگر انتخاب کرده اید که در رشته تجربی تحصیل کنید از سال دهم کنکور شما اغاز می شود و تمامی سبک هایی که آموزش می دهیم باید از سال دهم اجرا شود و گرنه زمان کم داریم .

 

انتخاب منابع مناسب درسی :

متاسفانه در خیلی از جلسات مشاوره حضوری که در منزل داوطلبان برگزار می شود با حجم زیادی از کتاب های کمک درسی مواجه می شوم . مشاوره درسی کنکور اون هم در رشته تجربی انبوهی از کتاب نیست. بلکه یک منبع مناسب قابل اعتماد کافی است. تعدد منابع کمک درسی و یا کتاب نامناسب با سطح درسی شما؛  آسیبی جبران ناپذیر به شما وارد می کند.

منابع کمک آموزشی مناسب کنکور تجربی :

منابع کمک آموزشی مناسب کنکور تجربی

حتما 2000تست در هفته بزن:

حتما دیدن این عدد تو رو ناامید کرده که چجوری می شه توی هفته به تعداد 2000تا تست رسید ؟ اگر تعداد تست هفتگی ات رو یادداشت نمی کنی و یا میزان تست هفتگی تو کمتر از 2هزار عدد می باشد. نیاز سریع بع راهنمایی های یک مشاور متخصص رشته تجربی داری تا یاد بگیری که چجوری باید زمانت رو مدیریت کنی و با چه روش هایی تست بزنی تا بتونی به این میزان تست برسی البته که کیفیت مطالعه و تست زنی ات هم باید بالا باشه اما راهکار داره که باید مناسب با هدف و وضعیت درسی ات بررسی بشه و مشاوره بشی.

ثبت فعالیت های درسی :

توجه به این نکته خیلی مهم است . حرف های کلیشه ای باعث قبولی در کنکور سراسری نمی شه . بلکه باید متفاوت عمل کنی تا متفاوت نتیجه بگیری . ثبت آنچه مطالعه می کنی و میزان تستی که می زنی به بررسی روند تو کمک می کنه . با این کار مشاور در جلسه مشاوره و برنامه ریزی درسی تمامی روند هفته تو رو بررسی می کنه و می تونه مشکلات تو رو متوجه بشه و برای اونها راهکار ارائه بده . همچنین خودت همیشه از روند درسی ات مطلع هستی و می دونی که تا کجای مسیر پیش رفتی . برای این کار نیاز به یک دفتر برنامه ریزی داری تا بتونی تمامی فعالیت های هفتگی و روزانه ات رو ثبت کنی .

دفتر برنامه ریزی

خودت رو سرگرم کلاس های رنگ و وارنگ نکن :

یکی از مشکلات دانش آموزان رشته تجربی زمان هست. حجم بالای مطالبی که باید مطالعه شود، زمان کم، رقابت بالا و نفس گیر همه اینها در سال های کنکور جریان دارد و قسمت بد ماجرا در این است که دانش اموز خودش راسرگرم کلاس های متفاوت کنکور می کند. اینکار به جز هدر دادن زمان فایده دیگری ندارد. بهترین راه این است که فقط در صورت وجود مشکلات جدی در یک درس به صورت رفع اشکال از دبیر خصوصی استفاده کنید. با اینکار هم هزینه های شما به صرفه تر می شود و هم در زمان خود صرفه جویی می کنید.

فرا تر از زمان باش

مدیریت زمان

ما همیشه با مشکل کمبود زمان مواجه هستیم غافل از اینکه افرادی که توانسته اند نتیجه خوبی در کنکور های سال قبل بگیرند زمان خود را افزایش داده اند. اینکه چطوری این کار را انجام دهیم بستگی به میزان تلاش و پشتکار شما دارد. همگامی با مدرسه و یا برنامه آزمون ها قاتل زمان است و مسلما تو باید همیشه ده گام از این دو جلوتر باشی. بهتره که در سال دهم یک سری از مطالب رو کامل جمع بندی کنی و حتی برخی دروس مرتبط سال یازدهم و دوازدهم رو هم بخونی. اینکار خیلی تو رو جلو می اندازه  چرا که در سال دهم حجم درس ها اونقدر زیاد نیست و مسلما می تونی زمان خوبی برای مطالعه دروس قرار بدی .

 

چه مباحثی رو در سال دهم جمع بندی کنیم ؟

همونطوری که گفتم در سال دهم باید مباحث مرتبط به سال یازدهم و دوازدهم رو هم بخونی و تست بزنی. با اینکار برای خودت زمان اضافه می خری البته لازم نیست که برای همه دروس اینکار رو انجام بدی در ادامه بهت می گم که برای هر درسی چه مباحثی رو لازمه که جلوتر از مدرسه و دبیر کار کنی.

 

 • درس فارسی :

این درس بیشتر برمبنای مطالعه موضوعی است و خیلی به پایه خاصی مربوط نیست برای همین درسال دهم لغات هر 3 سال رو یاد بگیر و تکنیک های تست زنی مبحث قرابت و آرایه های ادبی رو کار کن.

 • درس عربی :

مبحث ترجمه ودرک مطلب مربوط به همه سال ها است پس بهتره که در سال دهم تکنیک های ترجمه و درک مطلب رو خوب کار کنی.

 • درس دینی :

نیازی به جلوتر کار کردن ندارد.

 • درس زبان :

برای این درس در سال دهم تکنیک های reading و cloze رو حتما کار کن و سعی کن هر شب 30 دقیقه قبل از خواب به این موضوع بپردازی تا در سال دوازدهم به تسلط عالی برسی . همچنین در سال دهم حتما لغات زبان یازدهم و دوازدهم رو هم مرور کن .

 • درس ریاضی :

تابع و مثلثات مادر ریاضیات هستند و در کتاب ریاضی هر 3سال دبیرستان حضور دارند. پس در سال دهم توسط کتاب جامع مهر و ماه روی این دو مبحث مسلط شو.

 • درس زیست شناسی :

همین که زیست شناسی رو در هر پایه خوب کار کنی کافیه و نیاز به جلوتر بودن از دبیر و آزمون ندارد.

 • درس فیزیک :

بیشتر روی مباحث فیزیک دوازدهم کار کن .

 • درس شیمی :

افزایش سرعت عمل در حل مسائل و تکنیک های محاسباتی خیلی مهمه و باید از سال دهم روی آموزش جدول تناوبی خیلی خوب کار کنی.

مطالعه کافی

به میزان کافی مطالعه کن !

مسلما کیفیت خیلی بهتر از کمیت می باشد اما میزان مطالعه تو اگر کمتر از حد عادی باشد دچار مشکل می شوی بنابراین درسال دهم حدودا هفته ای 50 ساعت مطالعه، در سال یازدهم تجربی هفته ای 65الی 70 ساعت مطالعه و در سال دوازدهم کنکور تجربی هفته ای 85تا90 ساعت مطالعه ضروری است. اگر نمی دونی که چجوری به این میزان مطالعه برسی حتما از راهنمایی های مشاوره کنکور تجربی استفاده کن .

بدون برنامه بودن بهتر از یک برنامه ریزی بد است:

کاملا به این جمله اعتقاد دارم که بهتر است اصلا برنامه ریزی نداشته باشیم تا یک برنامه ریزی بد داشته باشیم. چرا که مشاوره کنکور تجربی فرصت اشتباه به دانش آموز را نمی دهد و کوچکترین اشتباهی یک سال از زندگی دانش آموز را نشانه می گیرد.

برنامه ریزی با مشاوره کنکور تجربی باید کاملا حرفه ای و تخصصی باشد. برای شناخت بیشتر این برنامه ریزی باید موارد زیر حتما در برنامه ریزی درسی قرار بگیرد :

هدف و رشته مورد نظر دانش آموز :

مسلما برنامه ریزی که برای قبولی در رشته پزشکی نوشته می شود متفاوت است با برنامه ریزی برای قبولی در رشته داروسازی . برای همین در اولین جلسه مشاوره کنکور تجربی ها باید هدف و رشته مورد نظر دانش آموز مورد توجه قرار بگیرد و متناسب با آن برنامه ریزی نوشته شود.

توجه به جزییات در برنامه ریزی درسی تجربی :

یک برنامه ریزی کلی هیچ وقت به هدف نمی رسد. برای همین باید در هر واحد مطالعاتی با ریز ترین شکل ممکن برنامه ریزی کرد. تمامی جزییات اعم از نام مبحث، تعداد صفحات، منبع مطالعه و تست، میزان تست هایی که باید کار شود، روش مطالعه و روش تست زنی و… باید در برنامه ریزی درسی ذکر شود.

برنامه ریزی کنکور تجربی

 • قابلیت اجرایی بودن برنامه ریزی :

یک برنامه خیلی سنگین و حجیم دردی از دانش آموز رشته تجربی دوا نمی کند. برنامه ریزی که در انتهای هفتگی کوهی از دروس عقب افتاده را به دوش بکشد فایده ای ندارد.  بلکه برنامه ریزی باید به نحوی تهیه شود که داوطلب قابلیت اجرای ان را داشته باشد.

 • توجه به ضرایب در برنامه ریزی :

اگر در انتهای هفته ساعت مطالعه دروس شما با هم تناسبی ندارد و برای یک درس بیش از اندازه زمان گذاشته اید و درس دیگر را رها کرده اید باید بگویم در مسیر اشتباهی گام بر می دارید. بهتر است که یکبار دیگر به کمک مشاور درسی خود، برنامه ریزی را بازبینی کنید. توجه به ضریب هر درس در مطالعه هفتگی اهمیت بالایی دارد.

 • برنامه ریزی موجب خستگی نشود :

اگر برنامه ریزی که دریافت می کنی تو را خسته و بی انرژی می کند، سریعا آن را رها کن . یک برنامه ریزی حرفه ای و مناسب باید به نحوی باشد که تا پایان هفته شما را پرانرژی نگه دارد. این موضوع را خیلی جدی بگیرید.

مشاور درسی راه رفتن بر لبه تیغ :

خیلی مواقع استفاده از مشاوره و راهنمایی های نادرست مسیر زندگی ما را به نابودی می کشاند. چجوری می شه آینده درسی خودمان رو به کسی بسپاریم و اعتماد کنیم ؟؟ اگر نتیجه اعتماد ما موجب عدم موفقیت ما شد چه کسی پاسخ گو است ؟ مسلما استفاده از راهنمایی های یک مشاوره برای کنکور تجربی لازم است اما در ابتدا باید به خوبی تحقیق کنیم و مشاوری را انتخاب کنیم که مطمئن باشیم می تواند به ما کمک کند. اما چگونه می توانیم به مشاور درسی اعتماد کنیم و چجوری یک مشاور خوب و حرفه ای را از یک مشاور تازه کار تشخصی دهیم ؟؟

فضای مجازی و تبلیغات های گوناگون دسترسی به مشاوران درسی را راحت تر کرده است اما به همان میزان اعتماد کردن را سخت تر کرده است . برای همین لازم است اگاهانه و با چشمانی باز دست به انتخاب بزنیم.

از حرف ها و قول های کلیشه ای به دور باشید :

دنیای حقیقت خیلی زیباتر از دروغ های قشنگ هست . برای انتخاب یک مشاور در ابتدا بسنجید که چه قدر صحبت های او واقعی و با حقیقت تناسب دارد. گول وعده و وعید های دروغین را نخورید.

پیگیری منظم و دقیق :

همه چیز در یکی دو ماه اول خوب است اما چه تضمینی است که تا آخر سال هم مشاوره کنکور تجربی اینقدر خوب و منظم باقی بماند؟ برای همین حتما از مشاور خود یک تضمین بایت خدمات مشاوره ای دریافت کنید.

تجربه مهم تر از مدرک :

به نظرت یک دانشجوی پزشکی که خودش تا چند ماه پیش در جایگاه تو بوده می تونه راهنمای خوبی برای تو باشه . چون داره پزشکی می خونه دلیلی براین نست که می تونه کمک کنه تا تو هم پزشکی قبول بشی. پس بهتره که به جای مدرک گرایی به دنبال مشاوری باشی که تخصص و تجربه در این زمینه داشته باشه .

مشاوره کنکور تجربی باید پاسخ گوی تمامی نیاز های درسی دانش آموز باشد :

کار یک مشاور فقط برنامه ریزی درسی نیست بلکه یک مشاور حرفه ای در حیطه کنکور تجربی باید علاوه برکار برنامه ریزی روی مشکلات درسی دانش آموز هم کار کند. به تمامی مباحث و دروس مسلط باشد، در صورت نیاز جزوه و نمونه سوال و … در اختیار دانش آموز قرار دهد، بای بررسی روند درسی دانش آموز از او آزمون بگیرد. و…

انگیزه بخشی :

مشاوره درسی تجربی باید انگیزه بخش باشد و به جای استرس و اضطراب آرامش و شادابی را به دانش آموز هدیه دهد. آموزش هوش هیجانی، مهارت خود کنترلی، مدیریت زمان، کنترل خشم و اضطراب و… همگی باید توسط مشاور آموزش داده شود.

در دسترس بودن مشاور :

اینکه در زمان اورژانسی مطالعه باشی اما نتونی مشاورت رو پیدا کنی و یا همش پشت ط منتظر باشی و یا خط اعتباری مشاورت فقط در زمان های مخصوصی روشن باشه عذاب آور ترین بخش در سال کنکور هست . اما یک مشاور وظیفه شناس همیشه در دسترس تو هست تا هر زمان که به او نیاز داشتی مشکلاتت رو برطرف کنه . پس حتما در انتخاب مشاور این عامل رو هم در نظر بگیر.

قبولی در رشته تجربی کار سختی نیست اما راه و رسم خودش رو داره . اگر در مسیر درست قرار بگیری مسلما لایق رسیدن به هدفت هستی کافیه خودت رو باور کنی.

اما اگر می خوای که خوب هدایت بشی و از مشاوره های درست و اصولی بهره مند بشی، تضمینی برای قبولی آینده ات داشته باشی بتونی با یک برنامه ریزی خوب درس بخونی و تعداد تست هفتگی ات رو به 2000 تا برسونی، مشاورت همیشه پیگیری ات کنه و مشکلات درسی ات رو بشناسه و بهت راهکار بده، یک برنامه ریزی نوین داشته باشی.

مهارت های مختلف مثل تندخوانی، محاسبات سریع ریاضی، هوش هیجانی، مدیریت زمان و .. رو یاد بگیری، انگیزه بالایی داشته باشی، کلی نمونه سوال داشته باشی و مشاور ازت آزمون بگیره، تمرکزت بالاتر بره، ساعت خوابت تنظیم بشه،  مشکلات درسی ات با خانواده ات برطرف بشه، آزمون هات رو خوب بدی، هدف داشته باشی، از رقیبات جلو بزنی، درصد زیر 60 نداشته باشی، کمبود زمان نداشته باشی و…..

همین الان با شماره 09207278684 تماس بگیر تا مستقیما با خود دکتر پرتوی صحبت کنی و یا می تونی در واتس آپ بهشون پیام بدی حتما در اولین فرصت بهت پاسخ میدن!!!

 

4.9/5 - (17 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *