انتخاب رشته بدون آزمون سراسری و آزاد

انتخاب رشته بدون آزمون

در چند سال اخیر رشته هایی در دانشگاه ارائه می شود که پذیرش آنها بر اسا شرط معدل می باشد و بر اساس رتبه کنکور و کارنامه کنکور انجام نمی شود. برای همین انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی نام گرفته است . چرا که بر اساس معدل امتحانات نهایی سال دوازدهم پذیرش صورت می پذیرد.

 

پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی چیست؟

برخی از دانشگاه ها در برخی از رشته های خود اقدام به پذیرش دانشجو بر اساس شرط معدل می کنند. در این نوع پذیرش فقط نمره امتحانات نهایی و معدل حاصل از آن به عنوان ملاک قرار می گیرد. و تداخلی با انتخاب رشته بر اساس رتبه کنکور ندارد. یعنی داوطلبان کنکور سراسری می توانند در هر دو بخش انتخاب رشته با کنکور و انتخاب رشته بدون کنکور و یا همان بر اساس سوابق تحصیلی به انتخاب رشته بپردازند.

انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی:

همزمان با اعلام نتایج کنکور می توانید برای رشته های پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی نیز اقدام نمایید. البته در سال اولی که این شکل پذیرش در دانشگاه به اجرا در آمده بود؛ قبل از برگزاری کنکور سراسری یعنی در 20 اسفند ماه انتخاب رشته آن آغاز می شد و تا پایان شهریور ماه ادامه داشت. اما اکنون همزمان با انتخاب رشته کنکور آغاز شده و نهایتا با تمدید مجدد از سوی سازمان سنجش تا اوایل شهریور ماه فرصت داشته باشد.

فرم انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی

برای انتخاب رشته در رشته و دانشگاه هایی که بر اساس شرط معدل پذیرش دارند، فرم جداگانه ای در نظر گرفته شده است . یعنی داوطلب کنکور سراسری می تواند همزمان 2انتخاب رشته انجام دهد که یکی با کنکور و دیگری بدون کنکور می باشد. و برای هر کدام باید فرم های جداگانه ای را تکمیل نماید.

 

شرایط انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی

برای انتخاب رشته بر اساس شرط معدل باید قوانین و شرایطی را رعایت نمایید که به شرح زیر می باشد:

1)داوطلب می تواند در رشته ای به غیر از رشته دیپلم خود به انتخاب رشته بپردازد. یعنی اگر داوطلبی در رشته تجربی تحصیل کرده است می تواند انتخاب رشته سوابق تحصیلی خود را از میان رشته های دانشگاهی ریاضی انتخاب کند اما دیگر مجاز به انتخاب رشته بر اساس کد رشته های تجربی نخواهد بود.

2)برای انتخاب رشته سوابق تحصیلی داوطلب می تواند 100کد رشته محل را از میان دفترچه انتخاب رشته از یک رشته نظری( ریاضی، تجربی، انسانی)، انتخاب نماید.

3)هر آنچه معدل داوطلب بالاتر باشد، شانس پذیرش و موفقیت او بیشتر خواهد بود.

رشته هایی که بر اساس صرفا سوابق تحصیلی پذیرش دارند

هر ساله بر تعداد این رشته ها افزوده می شود. اما همچنان رشته های پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی و سایر رشته های پیراپزشکی در دسته بدون آزمون ها قرار نمی گیرند و انتخاب این رشته ها بر اساس رتبه کنکور سراسری و انتخاب رشته با آزمون می باشد. اما در هر رشته پذیرش بدون کنکور شامل موارد زیر می باشد:

 

دانشگاه هایی که بر اساس شرط معدل دانشجو می پذیرند

رشته های بدون کنکور معمولا در دانشگاه های سراسری ارائه نمی شود مگر در رشته های کم طرفدار اما معمولا پذیرش بدون کنکور در دانشگاه های پیام نور و غیر انتفاعی در دانشگاه سراسری  می باشد.

 

تفاوت انتخاب رشته با کنکور و بدون کنکور

همانطور که توضیح داده شد داوطلب در زمان انتخاب رشته می تواند هم در رشته های با آزمون و هم در رشته های بدون آزمون به انتخاب رشته بپردازد. اما انتخاب رشته این دو تفاوت هایی با هم دارد که به شرح زیر می باشد:

1)فرم انتخاب رشته با کنکور دارای 150 کد رشته انتخابی فرم انتخاب رشته بدون کنکور دارای 100 کد رشته انتخاب می باشد.

2)در پذیرش با آزمون محدودیتی در انتخاب دوره و رشته و دانشگاه ندارید و تمامی رشته های دانشگاهی به صورت با آزمون ارائه می شوند اما در انتخاب رشته صرفا بر اساس سوابق تحصیلی فقط حق انتخاب از میان دانشگاه های پیام نور و غیر انتفاعی را دارا می باشید و همچنین برخی از رشته ها شبیه رشته های پزشکی و پیرا پزشکی و فرهنگیان به صورت بدون آزمون ارائه نمی شوند.

3)در انتخاب رشته با آزمون فقط از ریر گروه رشته دیپلم خود حق انتخاب دارید. یعنی اگر در کنکور تجربی شرکت کرده اید  فقط حق انتخاب رشته در رشته های زیر گروه تجربی را دارید اما در انتخاب رشته بدون کنکور می توانید به جای رشته اصلی خود رشته دیگر را انتخاب کنید مثلا برای رشته های ریاضی انتخاب رشته نمایید.

4)انتخاب کد رشته های زبان و هنر برای هر دو گروه با آزمون و بدون آزمون مجاز می باشد.

5)هر دو پذیرش دارای دفترچه های جداگانه برای انتخاب رشته می باشند.

 

 

مهلت زمان انتخاب رشته بدون آزمون در کنکور سراسری

معمولا مهلت انتخاب رشته آن در دانشگاه سراسری همزمان با انتخاب رشته با آزمون در اواسط مرداد ماه شروع می شود و تا اوایل شهریور ماه ادامه دارد. اما رشته های بدون آزمون در نوبت بهمن ماه نیز ورودی دارند. و اگر فردی از انتخاب رشته شهریور ماه جا مانده است و یا به رشته خود علاقه ندارد در تکمیل ظرفیت سوابق تحصیلی بهمن ماه می تواند مجددا شرکت نماید.

 

 

پذیرش بدون کنکور در دانشگاه آزاد

علاوه بر آنکه دانشگاه های سراسری بر اساس شرط معدل دانشجو می پذیرند، دانشگاه آزاد نیز هر ساله بر اساس سوابق تحصیلی اقدام به اخذ دانشجو می نماید. که پذیرش بدون کنکور دانشگاه آزاد اسلامی نیز دارای شرایط مخصوص به خود می باشد.

 

شرایط انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد

انتخاب رشته بدون کنکور در دانشگاه آزاد دارای شرایط و قوانین مخصوص به خود می باشد که با دانشگاه سراسری متفاوت می باشد و آن به شرح زیر است:

  • 1)انتخاب رشته با آزمون و بدون آزمون دانشگاه آزاد در فرم های جداگانه انجام می پذیرد
  • 2)برای رشته های با کنکور داوطلب می تواند 100انتخاب و برای رشته های بدون کنکور 20 انتخاب داشته باشد.
  • 3)داوطلب می تواند بدون محدودیت در همه رشته ها انتخاب رشته نماید.
  • 4)انتخاب رشته در هر شاخه نظری در یک فرم انجام می پذیرد:

داوطلب اگر دارای دیپلم تجربی است می تواند در یک فرم 20 تایی از رشته های بدون کنکور تجربی انتخاب رشته کند و مجددا با خرید یک کارت اعتباری دیگر می تواند اقدام به انتخاب 20 کد رشته محل دیگر در رشته های ریاضی داشته باشد و ..

  • 5)داوطلب می تواند در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد حداقل 1 و حداکثر 5 انتخاب رشته در هر رشته (ریاضی،تجربی،انسانی، هنر و زبان) داشته باشد.
  • 6)به ازاری هر انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی یک کارت اعتباری باید تهیه شود.
  • 7)پذیرش نهایی بر اساس معدل داوطلب صورت می پذیرد.

رشته ها و دانشگاه های آزاد اسلامی که بر اساس معدل پذیرش دارند

معمولا اکثر دانشگاه های آزاد در تمامی رشته ها به جز رشته های پزشکی و پیراپزشکی در تمامی واحد ها و رشته ها بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو می پذیرند.

 

زمان انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد

معمولا در دو نوبت شهریور و بهمن ماه دانشگاه آزاد بر اساس شرط معدل دانشجو می پذیرد که مهلت انتخاب رشته در شهریور ماه از اواسط مرداد ماه شروع می شود و تا پایان شهریور ماه ادامه دارد و اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته ها در اواسط مهر ماه اعلام می گردد.

 

چه افرادی می توانند در رشته های بدون آزمون انتخاب رشته کنند؟

افرادی که مجاز به انتخاب رشته شده اند در صورت تمایل می توانند در بخش بدون آزمون نیز انتخاب رشته نمایند و همچنین افرادی که در آزمون سراسری مجاز به انتخاب رشته نشده اند؛ می توانند برای رشته های بدون آزمون در دانشگاه سراسری و آزاد انتخاب رشته نمایند.

 

انتخاب رشته مطمئن بر اساس سوابق تحصیلی

درست است که انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی بر اساس معدل داوطلب می باشد اما در سال های اخیر رشته ها و دانشگاه هایی مورد قبولی برای بدون کنکور ارائه می شود که الویت بندی در انتخاب را سخت می کند. برای همین انتخاب رشته بدون کنکور نیز نیاز به مشاوری مطمئن و حرفه ای دارد تا شانس قبولی داوطلب را افزایش دهد

 

اقدامات مهم و ضروری در انتخاب رشته بدون کنکور

یک مشاور مطئمن و با تجربه در ابتدا باید داوطلب را به صورت کامل و دقیق با انتخاب رشته بدون کنکور آشنا سازد و رشته های دانشگاهی و بازار کار انها را به خوبی شرح دهد. در مرحله بعدی الویت بندی رشته و مهم تر از آن انتخاب اینکه از کدام زیر گروه فرد انتخاب رشته نماید؛ کاری است که یک مشاور انتخاب رشته بر اساس ویژگی های شخصیتی دانش آموز باید انجام دهد.

انتخاب رشته بدون کنکور نیز مانند انتخاب رشته سراسری دارای قوانین و الویت بندی رشته ها ودوره ها و دانشگاه ها می باشد و برای همین نیاز به مشاور انتخاب رشته و جلسات مشاوره دارد.

 

انتخاب رشته دکتر پرتوی

 

پرسش و پاسخ متداول 

1)آیا افرادی که دیپلم نظام قدیم دارند هم می توانند در رشته های بدون کنکور شرکت کنند؟
پاسخ :اگر دیپلم شما جز رشته های نظری باشد و دیپلم فنی حرفه ای و کار دانش مطام قدیم نداشته باشید، بله مشکلی وجود ندارد.
2)هم در رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری و هم دانشگاه آزاد به صورت همزمان می توان انتخاب رشته کرد؟
پاسخ:بله چرا که انتخاب رشته هر کدام در فرم های جداگانه قرار می گیرد و داوطلب می تواند هم در با کنکور دانشگاه آزاد و سراسری و هم در بدون کنکور سراسری و آزاد انتخاب رشته نماید و در نهایت یکی از قبولی ها را برای ثبت نام در دانشگاه انتخاب نماید.
3)اگر هم در رشته های بدون کنکور پذیرفته شویم و هم در رشته روزانه با کنکور از دوره روزانه محروم می شویم؟
پاسخ :خیر بلکه از بین این دو قبولی می توانید یکی را انتخاب نمایید.
4)در انتخاب رشته سوابق تحصیلی سراسری می شود هم زیست شناسی را انتخاب کرد و هم مهندسی برق را؟
 پاسخ :خیر متاسفانه در دانشگاه سراسری فقط از یک رشته می توانید انتخاب کنید اما در دانشگاه آزاد این محدودیت وجود ندارد.

 

مشاوره در واتس آپ

 

 

 

 

 

 

امتیاز دهی از راست به چپ است.❤️
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.