انتخاب رشته ایثارگران

انتخاب رشته ایثارگران

یکی از مهم ترین انتخاب رشته ها، انتخاب رشته ایثارگران می باشد. مخصوص داوطلبانی که دارای سهمیه 25% و 5% ایثارگران می باشند. چرا که نحوه انتخاب رشته این افراد با افرادی که دارای سهمیه مناطق هستندکاملا متفاوت می باشد. از این رو نکاتی که در انتخاب رشته آنها باید مورد توجه قرار بگیرد، کاملا متفاوت است که در ادامه تمامی این موارد را برای داوطلبان دارای سهمیه ایثارگران توضیح می دهیم.

سهمیه ایثارگران شامل سهمیه 25% و در 5سال اخیر دارای سهمیه 5% هم می باشد. که رتبه کشوری و رتبه در سهمیه این افراد خیلی از هم متفاوت می باشد. اما علی رغم باور عموم قبولی راحتی در انتخاب رشته سراسری و آزاد ندارند و اگر به درستی الویت بندی نکنند، مسلما دچار مشکل می شوند. و شانس قبولی آنها بسیار پایین می آید. چرا که رقابن بین شرکت کنندگان این سهمیه نیز بسیار بالا می باشد و ظرفیت مخصوص به آنها در هر کد رشته 25% می باشد و تفاوتی با سهمیه مناطق ندارد.

بلکه تنها تفاوت آن در تبدیل رتبه کشوری به رتبه در سهمیه است که آن هم مخصوصا در سهمیه 5% با رتبه بهتر، رشته پایین تری را می توان پذیرفته شد.

سهمیه ایثارگران

سهمیه 25% ایثارگران چیست؟

این سهمیه مخصوص همسر و فرزندان شهدا و افراد مفقود الاثر، آزادگان و همسر و فرزند آنها، جانبازان بالای 25% و همسر و فرزندان آنها می باشد. این افراد به صورت جداگانه با داوطلبان سهمیه مناطق 1 تا 3 سنجیده می شوند و ظرفیت پذیرش آنها کاملا از هم جداگانه می باشد.

برای انکه افراد بتوانند انتخاب رشته ایثارگران خود را انجام دهند، باید در زمان ثبت نام کنکور سهمیه خود را مشخص می نمودند تا در رتبه آنها و کارنامه آنها تاثیر داده شود و بتوانند انتخاب رشته نمایند.در زمان ثبت نام کنکور سراسری در بخش سهمیه ها می توانید نوع سهمیه ایثارگری خود را مشخص نمایید.

سهمیه 5% ایثارگران چیست؟

تا حدودا 5 سال قبل تنها سهمیه مخصوص سهمیه ایثارگران 25% بود. اما در سال های احیر سهمیه دیگری به وجود امده است که سهمیه 5% ایثارگران نامیده می شود و در زمان ثبت نام کنکور سراسری باید تاثیر آن مشخص شود. این سهمیه مخصوص جانبازان زیر 25% مجروحیت و همسر و فرزندان انها و رزمندگان و همسر و فرزندان آنها که حداقل 6 ماه حضور اختیاری در جبهه داشته اند.

سهمیه 5% و 25% ایثارگران یعنی 25 درصد ظرفیت هر رشته به این داوطلبان و 5 درصد ظرفیت هر رشته به داوطلبان دارای سهمیه 5% اختصاص می یابد و 70 درصد بعدی بین سهمیه مناطق 1تا3 و منطقه محروم تقسیم بندی می شود. البته اگر ظرفیت داوطلبان 25% به حد نصاب نرسد؛ ادامه ظرفیت هر کد رشته محل به داوطلبان دارای سهمیه 5% اختصاص می یابد.

تعداد شرکت کنندگان سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری

خیلی ازدانش آموزان تصور می کنند که وجود این سهمیه موجب شده است تا قبولی دانشگاه برای داوطلبان آزاد سخت تر شود اما هر گز چنین نیست و این دانش آموزان در رده های همتراز خودشان به رقابت می پردازند. و اگر به تعداد داوطلبان شرکت کننده در هر گروه آزمایشی توجه نمایید، متوجه می شوید که به نسبت داوطلبان آزاد تعداد زیادی را تشکیل نمی دهند.

رشته مورد نظر در کنکور سراسری  تعداد داوطلبان شرکت کننده دارای سهمیه ایثارگری 
رشته تجربی  19672 نفر 
رشته ریاضی  2272 نفر
رشته انسانی  4925 نفر 
رشته هنر  1451 نفر
رشته زبان 1931 نفر 

تاثیر سهمیه ایثارگران در انتخاب رشته

مسلما تاثیر سهمیه 25% در انتخاب رشته کنکور سراسری بسیار زیاد است و با کسب درصد های میانگین 30% می توان به رتبه و رشته های خوب دست پیدا کرد. و این داوطلبان می توانند انتخاب رشته ایثارگران خوبی داشته باشند.

اما در کنار این موضوع سهمیه 5% بسیار حساس در انتخاب رشته می باشد. در رشته ریاضی و انسانی می تواند به بالا بردن شانس انتخاب رشته کمک کند. اما در رشته تجربی در رتبه های متوسط و رتبه های بد متاسفانه تاثیر منفی دارد و شانس قبولی را بسیار کاهش می دهد.

مثلا اگر داوطلبی در سهمیه 5% ایثارگران با رتبه در سهمیه 4000 بخواهد انتخاب رشته نماید، عملا به جز زیست پیام نور و .. رشته دیگری را شانس برای انتخاب ندارد. مگر در رشته های پیرا پزشکی پردیس شهرهای دور. اما اگر همین فرد در سهمیه مناطق رتبه 4000 را کسب کند. می تواند در پزشکی دانشگاه آزاد و پیراپزشکی دانشگاه های سراسری روزانه تهران حق انتخاب و شانس قبولی بالایی داشته باشد.

  تاثیر سهمیه در انتخاب رشته کنکور سراسری

آیا از سهمیه 5% استفاده کنیم؟

سوال خیلی از دانش آموزان در زمان ثبت نام کنکور این است که آیا از تاثیر این سهمیه در کنکور سراسری استفاده کنیم یا خیر؟

برای پاسخ دادن به این سوال باید بگویم که اگر رشته شما ریاضی و یا انسانی است بله بسیار توصیه می گردد و تاثیر خوبی در انتخاب رشته ایثارگران شما خواهد داشت.

اما اگر رشته شما تجربی است و دانش اموز متوسطی هستید، این سهمیه شما را به نسبت سهمیه مناطق عقب می اندارد. فقط برای دانش آموزان پر تلاش و کوشا می تواند در انتخاب رشته مفید واقع شود.

تاثیر سهمیه ایثارگران

نکته مهم در انتخاب رشته ایثارگران

سهمیه خیلی از داوطلبان در زمان اعلام نتایج اولیه سازمان سنجش بدون تاثیر بوده است و در رتبه داوطلب اعمال نشده است. در این صورت باید با مراجعه به سازمان سنجش مشکل را برطرف نمایید و با راهنمایی های یک مشاور بر اساس رتبه در سهمیه ایثارگری انتخاب رشته نمایید. سپس در زمان بررسی انتخاب ها و الویت بندی ها در زمان انتخاب رشته، سهمیه شما تاثیر داده می شود.

 

اگر دانش آموزی یک مرتبه از سهمیه ایثارگران خود استفاده نماید و در دانشگاه پذیرفته شود و انصراف دهد و شرکت نکند برای سال آینده سهمیه خود را از دست می دهد و باید با سهمیه منطقه خود برای انتخاب رشته اقدام نماید.

 

با میانگین درصد 30 درصد در تمامی دروس کنکور سراسری می توانید یک رتبه خوب کسب کنید و در انتخاب رشته ایثارگان خود با خیال راحت اقدام به انتخاب رشته نمایید.

  بررسی نکات مهم انتخاب رشته کنکور سراسری!

 

در دانشگاه های شهریه پرداز مثل دانشگاه های پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد نیمی از شهریه و یا تمامی آن بر عهده بنیاد شهید می باشد.

داوطلبان دارای سهمیه ایثارگران در صورت قبولی در دانشگاه های شهرستان می توانند برای انتقالی به شهر خود اقدام نمایند.

 

در صورتی که با سهمیه ایثارگران اقدام به انتخاب رشته نمایید و در هیچ رشته ای پذیرفته نشوید ونتیجه انتخاب رشته شما مردو شود، سهمیه شما همچنان پا برجا است و می توانید سال بعد نیز مجددا از آن استفاده نمایید.

 

انتخاب رشته دکتر پرتوی

 

3.5/5 - (6 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.